Sıradaki içerik:

Vücut Güzelliği Nasıl Sağlanır?

e
sv

5 Adımda Daha Sağlıklı ve Daha Güçlü Beyin

215 okunma — 30 Nisan 2019 21:41
Güçlü ve Sağlık bir beyin

Zaman hızla akıp geçiyor. Yaşadığımız her anı, kaydettiğimiz her bilgi hayatımızın bir yerinde kullanabilmemiz için zihnimizden çıkıp dudaklarımızdan dökülmeyi bekliyor. Hepimiz daha sağlıklı ve daha güçlü bir beyinle yaşamı sürdürmek isteriz. Çünkü çocukken başladığımız öğrenme fiilini hayatımız sonlanana kadar devam ettiririz. Hepimizin kavrama yetisi birbirinden farklıdır. Yeni bir dil öğrenmek, sınavlarda başarılı olmak, başladığımız işleri daha çabuk bitirmek adına daha sağlıklı ve daha güçlü beyinler isteriz.

Daha Sağlıklı Ve güçlü Bir Beyne Sahip Olmak İçin Öneriler

Beyin birçok etmen karşısında çalışmaya ve gelişmeye devam eder.

Teknolojinin hayatımıza girdiği zamanlardan beri beynimiz zayıflamaya başladı. Öyle ki ezbere bildiğimiz bir tane numara bile kalmadı.

Çevresel etmenler, yaşın getirmiş olduğu bazı problemler ve kalıtsal etkenler derken beynimizi sağlıklı kılmanın ve daha güçlü beyinlere sahip olmamız gerektiğinin önemini fark ederiz.

Beynimizi beslemek ve daha güçlü hale getirmek için elbette besinlerden yararlanabiliriz. 5 adımda daha sağlıklı ve güçlü beyin için ;

Balık Tüketmenin Faydaları

Balığın faydalarında önceki yazılarımda sıkça bahsettim. Terzi kendi söküğünü dikemez -derlermiş. Balığın hafızası her ne kadar kısa süreli olsa da bizim beynimizi güçlendirmede etkili. Balık tüketmenin faydaları insanların beyin yaşlanması daha yavaş olduğu gibi alzheimer gibi hastalıklara karşıda koruyucudur.

omega 3 bakımından zengin balık ürünleri beyin sağlığımız için oldukça önemli. Yalnız hamileler ve çocuklar için yüksek civa içeren balıklara dikkat !! Daha sağlıklı ve daha güçlü beyinler için ekim ayının balıktan zengin çeşitleriyle sofralarımızı lezzetlendirelim. Balık tüketmeyi sevmeyen bireyler salatalarını balıkla zenginleştirip güzel bir başlangıç yapabilirler.

sağlıklı bir beyine sahip olmak işçin öneriler

C vitamini Zengin Meyveler Tüketilmeli

2) Genellikle hepimizin sevdiği meyveler arasına girmeyi başaran böğürtlen ve üzüm… Böğürtlen B, C ve K vitamininden zengin, antioksidan etkiye sahip,  pektin içeriğiyle önemli bir meyvedir. Omega 3 ve omega 6 dan zengin olması beyin sağlığımız için oldukça önemli. Böğürtlen beslenme programımız da hafızamızı güçlendirmek adına tüketmemiz gereken meyvelerden.

Güçlü bir beyin için tüketmemiz gereken bir diğer meyve ise kuru üzüm. Yapılan araştırmalarda kuru üzüm beyin sağlığına oldukça faydalı. Kuru üzüm beyin fonksiyonlarını geliştiriyor ve daha güçlü hafızaya sahip olmamızı sağlıyor. Okula giderken ya da işe giderken cebimizde bir miktar bulunmasında yarar var.

Ceviz Tüketmenin Faydaları

Cevizin dış yapısını dikkatli incelediğimizde tıpkı beynimizi andıran o şaşırtıcı benzerliği görebiliyoruz. Beyin için gerekli olan bileşenlerin cevizin içinde de bulunması bu benzerliğin tesadüf olmadığını gösteriyor. Ceviz omega 3 ve omega 6 ile hafızamızı güçlendirir. Beyin fonksiyonlarımızı geliştirir.

Ayrıca sadece cevizin içinde bulunan gümüş iyonları beyin için gereken önemli bileşenlerden. Cevizin antibakteriyel özelliğe sahip olması beynimizi koruyor. Özellikle gelişme çağında olan çocuklara beyinlerinin daha sağlıklı ve daha güçlü olmaları adına besinlerinde cevize de yer vermek gerekiyor.

Yeşil Sebze Tüketmenin Faydaları

Sebze günlük hayatımızın olmazsa olmazlarından. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı ve güçlü beyinler için sebzeler önemli bir yere sahiptir. Sebzelerin içerisinde yer alan lutein zekayı arttırıcı özelliğe sahip. Yine B6 vitamini bulunduran sebzeler beynimizi iyi gelen bir diğer etkisi. Beyni koruyor ve güçlenmesine yardımcı oluyor.

Yeşil yapraklı sebzeler özellikle mevsimine göre seçilmelidir. K,C vitaminleri, demir, kalsiyum, folik asit içeriği ve lifli yapısı ile oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Sebzeler diğer besinlerle birlikte düzenli olarak tüketilmeli, uygun pişirme ve saklama koşulları dikkat edilmesi gerekir. Böylece içerisindeki bileşenlerde değer kaybı yaşanmayacaktır.

Tam Tahıllı Ürünler Tüketilmeli

Nedir bu tam tahılların hikmeti ? Protein ve lif içeriğiyle zengin yulaf, buğday, çavdar gibi gıdalar B vitamininden zengin içeriğe sahip olması beynin enerji ihtiyacını karşılıyor. Bunun yanı sıra zihin bunalımını gideriyor ve yorgunluğa iyi geliyor. Tabi ki besinlerin birbirinden yararları etkilerini alabilmemiz için hepsinden çeşit çeşit ve gereği kadarıyla yememiz gerekiyor. Tek bir besinin ve ya tek tip beslenmenin hiç bir hastalığa mucizesi olmuyor.

Beslenmeye ek olarak beynimizin muhteşem bir yapıya sahip olduğunun farkına varmamız gerekir. Başarılı olmak,  konuşmak zorlu bir olayla baş ederken beynimizi kullandığımız gibi en küçük parmağımızı hareket ettirirken dahi beynimizi kullanırız.

Haliyle onu yorarız. Yoğun iş tempomuz, mutsuz geçen birkaç anıya takılıp kendimizi sürekli buhranlı bir hayata sokarız. Bunlarla gelen stres ve uykusuzluk problemleriyle oluşan hastalıkları engellemek için; Zamana kapılıp gitmektense o anın tadını çıkarmayı ya da zorlukları o anda bırakmamız gerekir.

Beynimizi dinlendirmek için kendimizi dinlendirmek, onu düşüncelerle boğmak yerine güzel bir uyku çekmek hem vücut sağlığımız hemde beyin sağlığımız için oldukça önemlidir. Günün belirli saatlerini kendimize ayırarak ufak bir egzersizle de bunu gerçekleştirmek mümkündür.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.