Sıradaki içerik:

Adidas Günlük Spor Ayakkabıları ile Şık ve Konforlu Adımlar

e
sv

Adet Döneminden Önce Başlayan ve Adet ile Biten: PMS

313 okunma — 21 Aralık 2020 18:03
PMS nedir premenstrüe sendrom tedavisi

PMS yani premenstrüel sendrom adet döneminden önce başlayıp adetin son gününe kadar süren, kadınları ruhsal ve fiziksel olarak oldukça olumsuz bir biçimde etkileyen bir sendromdur. PMS sendromu adet kanamalarında hastanın yaşadığı duygusal ve fiziksel stresler ile karıştırılmamalıdır.

PMS (Premenstrüel Sendromu) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Premenstrüel sendrom kişinin günlük aktivitesini sınırlayan oldulça rahatsız edici bir durumdur.

Depresyon, anksiyete, karın ve baş ağrısı, huzursuzluk ve iştaha bağlı kilo artışları ile kendini gösteren bu belirtiler genellikle adet dönemlerinde art arda meydana gelmektedir.

Her adet döneminde bireyde meydana gelen bu belirtilerin premenstrüel sendrom ile ilişkili olduğu bilinmelidir.

Her kadın adet döneminde çeşitli fiziksel ve ruhsal belirtiler göstermektedir. Ancak premenstrüel sendrom yaşayan kadınlarda bu belirtiler daha şiddetli olur ve ancak her 100 kadından 5’inde bu belirtiler premenstrüel sendrom derecesinde görülür.

Premenstrüel sendrom bilinenin aksine ergenliğe yeni girmiş yeni kadınların rahatsızlığı değil 20-30 yaş grubundaki kadınları etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Bu belirtilerin şiddeti yaşın ilerlemesiyle beraber azalır. Ergenliğin ilk dönemlerindeki kadınların bul belirtileri daha sık ve daha şiddetli yaşamasının nedeni budur.

Adet dönemi PMS nedir

Adet dönemi PMS nedir?

Premenstrüel sendrom rahatsızlığı kişiyi oldukça rahatsız eden bir durum olsa dahi tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir bir rahatsızlıktır. En kısa sürede tedaviye başlamak hem kişinin rahat hissetmesine hem de çevresindekilerin rahatlamasına neden olacaktır. Uzmandoktor görüşlerine göre tedavide en uygun yöntemin antidepresan ve oral kontraseptiflerin olduğunu söylemektedirler.

Premenstrüel Sendromun Nedenleri Nelerdir ?

Premenstrüel sendrom rahatsızlığının sebepleri halen tam olarak bilinmemektedir ancak yapılan birçok araştırmada serotonin eksikliğinin premenstrüel sendroma neden olduğunu göstermektedir. Ayrıca endorfin salgısının dolaşımda azalması premenstrüel sendroma neden olmaktadır. Endorfin düşüklüğünün başlıca sebebi hareketsiz bir yaşamdır.

Premenstrüel Sendromun Belirtileri Nelerdir ?

PMS hastalığı belirtileri

PMS hastalığı belirtileri!

Premenstrüel sendromun belirtileri vücudun genelinde etkisini göstermektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kadınlarda başlıca duygusal problemler olmak üzere ruhsal ve fiziksel açıdan birçok belirti görülmektedir. İşte premenstrüel sendrom hastalarında görülen belirti ve bulgular;

  1. Huzursuzluk ve şiddetli kaygı
  2. Depresyon ve çökkünlük
  3. Uykusuzluk ya da uykuya meyillilik
  4. Kilo artışı
  5. Gerginlik ve en ufak bir olaydan etkilenme
  6. Yorgunluk ve halsizlik
  7. Karında ve kasıkta şiddetli ağrı
  8. Memede ağrı veya hassasiyet
  9. Sinirlilik hali ve sürekli bir çatışma isteği gibi belirtiler premenstrüel sendrom yaşayan kişilerde sıklıkla görülen belirti ve bulgulardandır.

Premenstrüel Sendromun Tanısı Nasıl Konulur, Tedavisi Nasıldır ?

Premenstrüel sendrom yaşayan kişiler belirtilerini normal adet dönemi belirtileriyle karıştırabilmektedir. Bu nedenle premenstrüel sendromun teşhisi kimi zaman zor olabilmektedir.

Rahatsızlığın teşhisi için uzman hekimin hastaların belirtilerini dinlemesi ve detaylı bir anamnez alması gerekmektedir. Bunların yanı jinekoloğun fiziksel muayene de yapması gerekmektedir. Fiziksel muayenenin sebebi hastada görülen fiziksel belirtilerin premenstrüel sendromun dışında bir hastalık kaynaklı olup olmadığının öğrenilmesidir.

Premenstrüel sendrom tedaviside asıl amaç kişinin yaşam tarzında değişikle gitmesinin sağlanmasıdır. Çünkü hastalık fiziksel belirtilerden daha çok ruhsal belirtiler göstermektedir. Normal yaşam düzenlerinin dışına çıkmak hem bu rahatsızlığı ortadan kaldıracak hem de kişinin genel sağlık durumunu iyileştireceği için kişi daha rahat hissedecektir. Bu sayede gereksiz yere ilaç alımının da önüne geçilebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir beslenme düzenine geçmenin premenstrüel sendromu ortadan kaldırdığı ortadan çıkarmıştır. Azar azar ve sık sık beslenen, gün içerisinde yağ alımını kısıtlayarak meyve tüketimini azaltmak kişiyi rahatlatacağı için premenstrüel sendromun etkilerini de ortadan kaldıracaktır.

Endorfin eksikliğinin premenstrüel sendroma neden olduğu düşünülmektedir. Endorfin eksikliği yaygın olarak aşırı hareketsiz bir yaşamın sonucunda ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak yapılacak egzersizler ve aktiviteler premenstrüel sendromu etkilemekte oldukça etkilidir.

Bazı durumlarda hastalar belirtileri daha şiddetli gösterebilmektedir. Bu durumda hormon takviyeleri, antidepresanlar ve antianksiyete ilaçları gibi ilaçlar ile premenstrüel sendrom ortadan kaldırılabilmektedir. İlaç verilmesinin sakıncalı olduğu hastalarda akupuntur ve psikoterapi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Bu tedavilerden hangisinin uygulanacağına kadın doğum doktorları karar vermektedir.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.