Sıradaki içerik:

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım? Kilo Alma Yöntemleri

e
sv

Adet Geciktirici Haplar ve Yan Etkileri!

402 okunma — 03 Haziran 2021 15:20
Adet Geciktirici Hapların Yan Etkileri

Birçok kadın, tatile giderken, yolculuğa çıkarken ya da başka sebeplerden dolayı  adet dönemini ertelemek ister. Düzenli adet olanlar ve adet dönemlerini periyodik olarak takip edenler bu dönemi geciktirebilirler. Adet dönemini geciktirmek için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden en etkili olanı ise adet geciktirici haplardır. Kısa sürede etkisini gösteren bu hapları doktor onayı alarak kullanmanız gerekir. Vücuttaki hormon düzeyini artıran adet geciktirici hapları doktorunuzun onayı olmadan kullandığınız takdirde bu haplar, yan etkilere sebep olabilir.

Bu yazımızda ”Adet geciktirici hap nedir?”, ”Adet geciktirici haplar nasıl kullanılmalı?” ve ”Adet geciktirici hapların yan etkileri nelerdir?”  sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Adet Geciktirici Hap Nedir

Adet Geciktirici Hap Nedir

Adet Geciktirici Hap Nedir?

Adet geciktirici haplar günümüzde birçok kadının kullandığı haplardır. Bu hapların kullanım amacı adet dönemini 3 – 5 gün kadar ertelemektir. Kadınlar, her ay yumurtalar olgunlaşırken östrojen, yumurtalar olgunlaştıktan sonra ise progesteron hormunu üretirler. Bu hormonlar sayesinde ise olgunlaşan yumurtalar çatlar ve döllenmeye hazır hale gelirler. Yumurtalar döllenmediği zaman ise bu hormonlar yavaşça azalmaya başlar ve vücuttan atılır. Böylece adet dönemi süreci başlar. Eğer bu hormonlara dışarıdan müdahale edilirse adet döneminin gecikmesi sağlanabilir.

Adet geciktirici haplar, vücutta doğal olarak üretilen progesteron hormonuna benzeyen sentetik progestojen içerirler. Adet dönemi sırasında azalan östrojen ve progesteron hormonlarına müdahale eden adet geciktirici haplar özellikle progestron seviyesini yükseltmeye yardımcı olurlar.  Rahmin iç tabakasına etki eden bu hormon, meydana getirdiği değişiklikler ile yumurtalıkların vücuttan atılmasını engeller. Böylece adet dönemi geciktirilmiş olur.

Adet Geciktirici Hap Kullanımı

Adet Geciktirici Hap Kullanımı

Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılmalı?

Adet geciktirme haplarından istediğiniz verimi alabilmek için öncelikli olarak adet döngünüzü tam olarak bilmeniz gerekmektedir.Bunun için adet gördüğünüz tarihleri not alabilir ya da adet döngüsünü takip etmeye yarayan mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Eğer ne zaman adet olacağınızı biliyorsanız beklenen adet döneminden 2 gün önce adet geciktirme hapını kullanmaya başlamalısınız.Farklı içeriklerde ve dozlarda adet geciktirme hapları bulunduğu için bazı haplardan günde 2 tane içmek gerekirken bazılarından ise günde 3 tane içmek gerekebilir.

Kullanmaya başlamadan önce prospektüse mutlaka göz atmalısınız.Adet geciktirici hapa başladıktan sonra kaç gün içmeniz gerektiği ile ilgili ise mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.Doktorların çoğu, etkili kullanım için adet geciktirici hapların beklenen âdet kanamasından en geç 3 gün önce alınmasını tavsiye ediyorlarlar.Ayrıca bu hapları en fazla 10 gün kullanmanız gerektiği de doktor tavsiyelerinin arasındadır.Bu sürenin aşılması durumunda, adet düzensizliği yaşanabilirsiniz.

Adet Geciktirici Hapların Yan Etkileri

Adet Geciktirici Hapların Yan Etkileri

Adet Geciktirici Hapların Yan Etkileri Nelerdir?

Adet geciktirici hapların henüz tam olarak kanıtlanmış veya kadınların sağlığını tehdit edecek önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır ancak bu haplar vücuttaki hormon düzeyini artırdığı için mutlaka doktor muayenesi ve onayı sonrasında kullanılmaları gerekmektedir. Adet düzeni kontrolünün elinizde olması her ne kadar keyifli bir durum gibi görünse de adet geciktirici hapları alışkanlık haline getirmemeniz, sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Adet geciktirici haplar içerisinde yer alan yoğun progesteron hormonu bazı hormonsal değişikliklere yol açabilir. Bunun sonucunda ise; memelerde hassasiyet artışı, vücutta şişkinlik, varis ve adet kanama miktarında artış görülebilir. Ayrıca adet dönemi sonrasında lekelenme veya damla damla kan gelmesi gibi istenmeyen etkiler de görülebilir. Nadiren görülsede bulantı, kusma ve halsizlik oluşabilir.

Adet geciktirme hapların sık ve yoğun şekilde kullanılması yumurtalıklarda ki döngü ile rahmin iç duvarında gerçekleşen döngü arasındaki dengeyi bozabilir. Rahmin iç duvarında gerçekleşen bu değişiklikler yüzünden ise hamile kalmakta güçlük çekebilirsiniz.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ”Kilo almak için ne yapmalıyım?” sorusunu cevapladık. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizi iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.