Sıradaki içerik:

Vans Old Skool Modelleri ile Sokağın Kalbini Yakalayın

e
sv

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? 

158 okunma — 01 March 2018 18:09
Ağız kokusu nasıl geçer?

Hepimiz toplum içinde yaşayan varlıklar olarak birbirimizle iletişime geçiyor ve konuşuyoruz. Karşılıklı, yüz yüze yapılan bu paylaşım sırasında kendimize ve karşımızdakine duyduğumuz saygı çerçevesinde, kişisel bakım kurallarına uymak zorundayız.

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavi Yöntemi

Ağız ve diş sağlığı kişisel bakımımızın bir parçasıdır ve aynı zamanda genel sağlığımız içindedir. Sonuçta ağız kokusu neden olur ve ağız kokusu nasıl geçer gibi soruların yanıtı ancak ağız ve diş sağlığı konusuyla birlikte verilebilir.

Ne utanmanıza ne de kendinizi hasta sanmanıza gerek var. Eğer bir mide rahatsızlığından dolayı oluşmuyorsa ağız kokusunun önüne düzenli diş fırçalamakla çok büyük oranda geçebilirsiniz. Böylece dişlerin arasında kalan kırıntılar sürekli temizlenecek, dilin altında kükürt üreten bakteriler de normal seviyede kalacaktır. Siz de birebir karşılıklı konuşmalarınızda kimseyi ağız kokusu ile rahatsız etmeyeceksiniz.

Bu arada ağız kokusunun evli çiftler arasında da hiç hoş olmayan durumlar yarattığını eklemek gerekiyor. Hatta dünya güzeli olduğunu düşündüğünüz yeni flörtünüzün konuşmaya başlayınca yaydığı ağız kokusu evliliğin hoşgörüsü içinde halledilme şansına bile sahip değildir.

[irp posts=”644″ name=”Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları”]

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle dişlerin yeterince fırçalanmaması ağız kokusunun temel nedenleri arasında başta gelir. Aralarda kalan kırıntılar bakteri ve koku üretimine zemin oluşturur. Sigara yarattığı pek çok olumsuzlukla beraber sürekli ağızda koku bırakacaktır. Mide problemleri diğer bir nedendir.

Temel sindirim organımız olan midenin besinleri parçalaması sırasında oluşan aksaklıklar sırasında (örneğin geğirmede) ve mide üşütmesi denilen durumlarda yemek borumuz dan geriye doğru hoş olmayan bir koku yükselir. Çürümüş yumurta kokusu bunu tarif etmek için kullanılır. Ve eğer yağları kesin parçalamaya yönelik sıkı bir zayıflama diyeti uyguluyorsanız da bir süre sonra ağzınız kokmaya başlar.

Şeker hastalarının yaşadıkları ağızda aseton kokusu da konunun içindedir.  Çok öğün atlayarak yemek yiyenlerin de bu derdi vardır.  Ağızda nemlenmeyi sağlayan tükürük yeterince üretilmezse koku oluşur. Bu yüzden bol su içmek ağız kokularına karşı alınacak en basit tedbirdir. Kullanılan bazı ilaçlar da ağız kokusuna neden olabilirler.

Ağız Kokusuna Karşı Neler Yapabilirsiniz? 

Genelde dişlerinizi günde iki kere düzenli fırçalama alışkanlığına sahipseniz zaten böyle bir sıkıntıyı fazla yaşamayacaksınız. O zaman ağız kokusunun nedeni çoğunlukla yediğiniz soğan veya sarımsak olacaktır. Bu durumda naneli sakız çiğnemek veya ağızda bir iki parça karanfil çevirmek herkesin bildiği yöntemlerdir.

Dişleriniz için kullandığınız fırçayı seçerken dil altını temizleyen çeşitlerden almaya dikkat edin. Dilimizin altında pek çok bakteri vardır. Bu tür bir fırça genel ağız hijyenine katkı sağlayacaktır.

İnsan kendisinin ağzının kokup kokmadığını zor anlar. Nefes karşıdakinin yüzüne karşı yöneleceği için koku da karşımızdaki tarafından hissedilir. Ve genelde ağzınızın koktuğunu size ancak yakınlarınız söyler.

Diğer kişilerin aklındaysa size ait olumsuz bir imaj kalır. Bu yüzden dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin ve çocuklarınıza da bu alışkanlığı vermeye çalışın. Diş ipi kullanmanız da diş sağlığınız açısından çok yararlı sonuçlar sağlayacaktır.

Ağız Kokusuna Karşı Bitkisel Çözümler

Tıpta “Halitosis” olarak geçen ağız kokularına karşı bitkisel çözümler de denenebilir. Örneğin kaynamakta olan bir su bardağı temiz ve klorsuz suyun içine bir tatlı kaşığı adaçayı atabilir ve on dakika beklettikten sonra süzerek elde ettiğiniz adaçayı ile günde iki üç kere gargara yapabilirsiniz.

Gün boyu bir bardak adaçayı içmek de temiz bir nefesiniz olmasına yardımcı olacaktır. Gargara yapılacak suyun içine biraz limon kabuğu rendesi de katılabilir. Yoğurt yemek de doktorların verdiği öneriler arasına yer alıyor.

[irp posts=”904″ name=”Ağız İçindeki Yaralar Neden Olur ?”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.