Sıradaki içerik:

Yağlı Ciltler İçin Fondöten: Cilt Tonunuza Uygun Fondötenler!

e
sv

Avokado Yağı Nedir? Avokado Yağı Faydaları Nelerdir?

139 okunma — 27 Temmuz 2021 12:59
Avokado Yağı Nedir? Avokado Yağı Faydaları Nelerdir?

Dönem dönem bazı sebzelerin ya da meyvelerin trend olduğuna, daha çok kullanıldığına şahit olmuşsunuzdur. Avokado ise trend olduktan sonra gittikçe daha da popülerleşen, faydaları ortaya çıktıkça herkes tarafından daha da çok kullanılan bir meyve. Özellikle avokado yağı günümüzde oldukça popüler. Peki avokado yağı faydaları nelerdir?

Kullanım alanlarına ve sağladığı faydalara bakılırsa uzun yıllar daha popüler olmaya devam edecek gibi görünüyor. Avokadonun sahip olduğu birçok faydadan yararlanmanın en etkili yollarından biri ise avokado yağı. Bu yazımızda ise Avokado yağı nedir, cilt için faydaları nelerdir, saç için faydaları nelerdir ve sağlık açısından faydaları nelerdir konularu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Avokado Yağı Nedir?

Avokado Yağı Nedir?

Avokado Yağı Nedir?

Avokado diğer birçok meyveler ile kıyaslandığında sağlıklı yağlar açısından oldukça zengin bir meyvedir. Avokado yağı, zeytinyağı kadar çok tercih edilen bir yağ çeşidi olmasa da en az onun kadar sağlıklıdır.

Avokado yağı, avokadonun soğuk preslenmesi ile elde edilen doğal bir yağdır. İçerisinde Omega-3 yağ asitleri, A, D ve E vitaminleri bolca yer almaktadır. Ayrıca potasyum, lesitin gibi birçok sağlıklı besin içeriği açısından da zengindir. Avokado yağı yenilebilir özelliği ile yemeklere, salatalara kullanılabildiği gibi sağlıklı ve besleyici içeriği sayesinde kozmetik alanında da en çok kullanılan yağlardan biridir.

Avokado Yağı Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağı Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağı Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Cilt bakım ürünlerine göz attığınız zaman raflarda mutlaka avokado yağı içeren birçok ürün ile karşılaşmışsınızdır. Avokado yağının cilt üzerinde sağladığı birçok faydanın bu durum açısından etkisi büyük. Ayrıca avokado yağını tek başına kullanarak da faydalarından yararlanabilirsiniz. Cilt için faydaları ise aşağıdaki gibidir:

  • İçerisinde bulunan E vitaminin cildi yenileme özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde yaşlanmanın etkilerini azaltarak, sarkma ya da kırışıklık gibi olumsuz etkileri önlemeye ve geciktirmeye yardımcı olur.
  • Sahip olduğu oleik ve linoleik yağları sayesinde cilde uygulandığında kalkan görevi görür. Cildi sadece toza ve kire karşı değil uv ışınlarına karşı da korur.
  • Sağlıklı bir cilt için en önemli şey cildi sürekli nemli tutmaktır. Avokado yağı sağlıklı içeriği sayesinde cildi bir yandan nemlendirirken bir yanda da besler. Özellikle kuru ve hassas ciltler için oldukça etkilidir.

 

Avokado Yağının Saçlar İçin Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağının Saçlar İçin Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağının Saçlar İçin Faydaları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen avokado yağının bir diğer kullanım alanı ise saçlar ve saç bakım ürünleridir. İçeriğinde avokado yağı bulunan saç bakım ürünlerini kullanabileceğiniz gibi avokado yağını tek bir ürün olarak da saçınızda kullanabilirsiniz. Avokadonun saç için sağladığı bilinen faydaları ise şunlar;

  • Kuru saç problemi günümüzde birçok kadının en sık yaşadığı saç problemlerinden biri. Avokado yağı kuru saç problemi yaşayanlar için nemlendirici ve besleyici özelliği ile adeta bir cankurtaran.
  • İçeriğinde yer alan vitaminler ve mineraller ile saç derisini ve saç yapısını besleyerek sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Avokado yağının saçlar için bilinen en önemli özelliklerinden biri ise saç dökülmesini engellemesi. Saçı ve saç derisini koruyan ve besleyen avokado yağı saçı güçlendirerek dökülmelerinin önüne geçer.
Avokado Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Avokado faydalarından dolayı çoğu insan tarafından meyve olarak tüketilse de aslında avokado yağı olarak da yemeklerde, salatalarda, ızgaralarda ya da soslarda tüketilebilir. Soğuk pres yöntemi ile elde edilen avokado yağı da avokado meyvesi kadar zengin ve sağlıklı içeriğe sahiptir. Sağlık açısından birçok faydası bulunan avokado yağının faydalarından bazıları ise şunlardır;

  • Sahip olduğu antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir.
  • Sindirim sistemine yardımcı olur. Sindirim sistemi bozukluklarına veya hazımsızlık durumlarına karşı etkilidir.
  • Avokado yağı kalp dostudur. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltma özelliği vardır.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Avokado yağı faydaları” konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.