Sıradaki içerik:

Kadınlarda doğurganlık yaşı kaçtır ?

e
sv

Ayak parmaklarında his kaybı nedenleri

444 okunma — 06 Temmuz 2016 01:44

Ayak parmaklarında his kaybı bir diğer ismi ile ayak parmaklarında uyuşma yani daha çok ayaklardaki duyu kaybı da denebilir. Genel olarak bu tür bir hastalık her ne kadar ellerde daha çok görülse de bazı zamanlar ayaklarda da görülebilmektedir. Bunun oluşma nedenleri arasında birçok farklı sebep olduğu söylenebilir. Ancak genel olarak bu rahatsızlık sebepleri birbirlerine benzer.

His kaybının ana sebepleri olarak birçok farklı ve alanında uzman doktora göre ayak parmaklarına giden sinirleri belirli bir nedenden dolayı oluşan bir baskıdan ötürü ayak parmaklarına kan gitmemesinden ortaya çıkar.

Ayaklarda his kaybı nedenleri

Ayaklarda his kaybı nedenleri

Tüm bunlardan farklı olarak daha çok ölümcül bir takım hastalıklardan da ortaya çıkabilir. Örneğin bir takım tümör nedenleri ya da enfeksiyon gibi ve hatta kanser dahi bu gibi ayak parmaklarında his kaybı nedenleri arasında gösterilebilir. Yine de bunun en güzel yanı ayak parmaklarında oluşan bu gibi sorunlar kesinlikle her hangi bir ölümcül duruma doğru götürmez.

[irp posts=”3475″ name=”Kadınlarda ayak yanmasının nedenleri”]

Yani hayati bir tehlike yaratamayan bir takım sorunlardır. Bu gibi sorunlar ayak parmakların çıkmaya başladığı zaman ilk belirti olarak yanma ortaya çıkar ve daha sonra da bir takım karıncalanmalar ve ardından da sanki insanın ayağına bir sürü iğne batırıyorlarmış gibi bir takım belirtiler gün ışığına çıkar.

Büyük Bir Sorun Olmayabilir:

Genel olarak ayak parmaklarındaki bu gibi sorunlar çok da fazla büyütülecek bir takım nedenlerden olmadığı için genel olarak eğer bir kişi ya da kişiler ayakları hareke ettirirse tüm bu sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkabilir.

Ancak eğer ki bu durum geçmiyor aksine gün geçtikçe artıyor ve bununla birlikte bir de tuvalet tutma konusunda bir takım durumlar söz konusu ise o zaman bu bir felç belirtisi olabilir ve bu gibi durumlarda çok geçmeden en kısa zamanda bir doktora görünmekte gerekir. Bir diğer taraftan vücudun her noktasında bir takım sinirler dolaşıyor ve bunlarla birlikte de kan dolaşımı vücudun her noktasına ulaşır.

Ayaklarda karıncalanma

Ayaklarda karıncalanma

Ancak eğer her hangi bir nedenden ötürü sinir sisteminde oluşacak bir tahribat bu duruma neden olabilir. Bundan dolayı da eğer ayak parmaklarına yeteri kadar kan gitmez ise o zaman bir takım tıbbi terimler ile isimlendirilen vücudun belirli noktalarında aksamalar olur ve bu da ayak parmağında karıncalanmalara ya da bununla birlikte his kayıplarına neden olur.

Daha Farklı Nedenler:

Tüm bu durumların yanında bir de ortopedik bir takım sorunlar da ayak parmaklarında bazı his kayıplarına ya da karıncalanmaya neden olabilir. Örneğin kırık bir ayak böyle bir duruma sebep olabilir. Bununla birlikte ayrıca birçok kişinin bildiği üzere insanların farklı noktaların fıtık oluşur ancak bel fıtıkları daha çok böyle bir duruma sebep olabilir ve ayak parmaklarında bir takım his kayıplarına yol açabilir.

Yine de şunu söylemek gerekir ki, bu tür bir ayak parmağındaki his kaybı nedenleri arasında birçok farklı neden olabilir. Ancak öncelikle bu duruma neyin neden olduğu saptanmalıdır.

Aksi takdirde tam olarak neyin sebep olduğu bilinme ise o zaman kesin bir teşhis konamaz ve bu da felç gibi ya da hatta ayağın kesilmesine kadar bile götürebilir. Bu neden dolayı da ilk olarak böyle bir durum karşısın doktora gidilmeli. Bu tür durumlar için aslına bakılırsa ilk tedbir ayak parmakları bol bol masaj yapılmalı ve ayak parmakları belirli aralıklarla hareket ettirilmeli. Bu gibi durumlar bir nevi erken tedavi de olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.