Sıradaki içerik:

2017 Koltuk Renkleri

e
sv

Ayakkabı Türleri ve Modellerinin İsimleri

1327 okunma — 21 Mayıs 2017 22:14

Ayakkabı tercihlerinde zevkler ve son dönem tarzları her zaman ön plandadır.

Satın alacağınız ayakkabının modellerinin isimleri, türlerini ve alışveriş dünyasında nasıl geçtiğini öğrenmek bizlere aradığımız ayakkabılara kolay ulaşabilmeyi sağlar.

Mağazada topuğu şöyle olsun yada kenarları şöyle olan ayakkabılar demek yerine tüm ayakkabılarının özelliklerine göre isimlerini sizler için bir araya getirdik, artık gördüğünüz beğendiğiniz ayakkabıları dilediğiniz mağazadan kolayca bulabileceksiniz.

Küçük bir bilgi verelim :

Ayakkabı seçimlerinde dikkat edilmesi gereken sizi rahatsız etmemesidir. Aşırı derece de rahatsız eden ayakkabıları tercih etmek , denge kaybı da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununu beraberinde getirecektir. Sağlığınızı olumsuz etkileyecek ve günlük giyim tarzınıza uygun olmayan ayakkabıları satın almak gereksizdir.

Sadece topuk türleri bile o kadar çok ki siz de şaşıracaksınız. Peki, topuklu ayakkabı çeşitleri isimleri ve türleri nelerdir;

Türlerine Göre Ayakkabı İsimleri

Kedi ayakkabı çeşidi: Kalın ya da ince topukları bulunan kedinin yavrusunun topukları olarak da bilinen topuk çeşididir.

Stiletto ayakkabı türü: İnce zarif ve uzun topukları olan çok hoş bir ayakkabı çeşididir. Aslına bakıldığında stiletto oldukça eski bir ayakkabı türüdür, fakat eski türler yenilerde yenilerek tekrar moda olmaya başladığından dolayı stiletto’da böylelikle günümüzün popüler ayakkabı türü haline gelmiştir.

Pek çok  kıyafetin altına rahatlıkla uyum sağlayan model, çeşit çeşit renkleri ve desenleri ile kendine farklılık katmak isteyen bayanlarımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Stiletto Ayakkabılar

Stiletto Ayakkabılar

Takunya ayakkabı çeşidi: Tamamı ya da bir kısmı ahşap olarak tasarlanan ayakkabı türüdür. Bu ayakkabı çeşidi de yıllardır modadan çıkmıyor.

Pompa ayakkabı çeşidi: Bağcıksız, şeritsiz çok rahat kullanımı olan ve her kadında  bulunan çok rahat bir ayakkabı türüdür.

Lita topuklu ayakkabı türü: İnce ve ahşap ayakkabılara denir.

Lita Topuklu Ayakkabılar

Lita Topuklu Ayakkabılar

Platform ayakkabı çeşidi: Ayakkabının ön ya da arka kısmının dolgu ile doldurulmasından oluşan ayakkabı türüdür. Daha çok kısa boylu bayanlar tercih eder.

Makara ayakkabı çeşidi: kalın bir şekilde başlayıp orta kısımlarına doğru hafif bir şekilde incelen ve taban kısmına yaklaştıkça tekrar kalınlaşan ayakkabı türüdür. Genelde diğer ayakkabı türleri kadar tercih edilmez.

Apartman ayakkabı türü: Genel olarak bir apartmanı anımsatır. Çok hoş bir görünümü vardır, topuk boyu oldukça yüksektir. Bir takozu da andırır.

İskarpin ayakkabı türü: Yüksek topuklu ayakkabı türleri arasında bulunan ökçesi bulunan artık klasikler arasında yer alan gayet kibar bir ayakkabı türüdür.

Kama ayakkabı türü: Ayakkabını arka kısmı uzun ve çok ince değildir. Ancak ön kısmı ise kısa ve kalındır.

Kama Topuklu Ayakkabılar

Kama Topuklu Ayakkabılar

Mantar topuklu ayakkabı türü: Topuğunun mantara benzetilmesinden dolayı bu ismi almıştır. Topuğu oldukça kısa ve kalındır.

Topuklu ayakkabılar kadınların ayağını rahatsız etmesine karşın hiçbir kadın topuklu ayakkabıdan vazgeçemez. Ancak günlük hayatın koşuşturmasından dolayı bazen rahat ayakkabılar da tercih edilebiliyor. Sandaletler, spor ayakkabılar ya da terlikler de günlük hayatta vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Ayakkabıların çeşidi olduğu kadar renk çeşitleri de oldukça fazladır.

Siyah ve kırmızı ayakkabılar genelde geceleri çok kullanılan renktir çünkü her renk elbise ile kolaylık ile kombin edilebilir. Gündüz ise daha sade ayakkabı renkleri tercih edilir beyazlar tozpembeler ve daha çok uçuk renkler kadınların tercihleri arasında yer almaktadır.

Ayakkabı İsimleri ve Türleri

Ayakkabı İsimleri ve Türleri

Duruş Tiplerine Göre Ayakkabı Modelleri

Bilekten kayışlı ayakkabı türleri: Önü açık ve topuklu olan bu ayakkabı çeşidinin bilekten tutturmalı şeridi de vardır.

Mary jane ayakkabı türleri:  Ayakkabının ön bölümünün birden fazla bandı olan ayakkabı çeşididir. Genelde düzdür ama topuklu çeşitleri de bulunmaktadır.

Topuğundan kayışı olan ayakkabı türü: Ön ve arka kısımları genelde açık olan bu ayakkabı türünün topuğu biraz kalın olmakla birlikte topuğunda kayışı bulunuyor yaz aylarının vazgeçilmez ayakkabı türleri arasın da yer almaktadır.

T kayışı bulunan ayakkabı çeşidi: Ön ve arka kısmından t şeklin de bir kayışı bulunan bu ayakkabı türü de çok tercih edilen bir modeldir.

Kadınlar bu yıllara ayakkabı konusunda geriye gidiyor geçmiş yılların unutulmayan ayakkabıları şimdilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Renk renk çok hoş ayakkabı modelleri sizleri bekliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.