Sıradaki içerik:

Bu Yiyecekleri Tüketmek Beyni Öldürüyor

e
sv

Ayakkabı Kokusunu Kökünden Çözecek Pratik Yöntemler

282 okunma — 02 Nisan 2018 15:06
ayakkabı kokusu

Siz de eve geldiğinizde çevrenizdekileri kaçıran ayak kokusuna sahipseniz hem sizin hem de ailenizin işi zor demektir. O kokuya maruz kalıp üstelik utancından dile getiremeyen ev ahalisi, sizin bunu fark etmeniz için şekilden şekle girecektir.

Ayak ve Ayakkabı Kokusundan Kurtulmak

Bu fena kokuyu yok etmek için ayakkabı kokusunu kökünden çözecek pratik yöntemler deneyebilirsiniz. Böylece hem siz hem de çevrenizdekiler işkenceden kurtulacaktır.

Pudralamak

Çok basit ve etkili olan bu yöntem, hem de ekonomiktir. Ayakkabılarınızı aldığınız ilk günden itibaren içine pudra dökün. Aynı şekilde çoraplarınızı giyinmeden önce ayaklarınıza ve çoraplarınıza da dökerek ayakkabılarınızı o şekilde giyinin.

Çorap Değiştirin

Ayaklarınız kokuyorsa, muhtemelen çoraplarınız ve ayaklarınız kirli demektir. Bu kirliliği önlemek için ayaklarınızı her gün lavantalı suda yıkamalı, kremlemeli ve çoraplarınızı her gün değiştirmelisiniz. Sürekli aynı çorabı giyinmemelisiniz.

Çorapsız Ayakkabı Giyinmeyin

Ayakkabınızı çorapsız giyinmeniz de kokmasına neden olabilir. Bu yüzden ya bol bol pudralayın ya da çorap kullanarak ayakkabınızı giyinmeyi deneyin. Bu şekilde ayakkabıdaki kötü kokular azalacaktır. Çorapsız ayakkabı giyinmek ayaklarınızın daha fazla terlemesine ve nem nedeniyle bakteri oluşmasına neden olabilir.

Kokuyu Bastırıcı Çözümler

Kokan ayakkabıların içine pratik biçimde koyacağınız talaşlar işinizi kolaylaştıracaktır. Bir kağıt havluya talaş ekleyerek ayakkabınızın içine yerleştirin. Bir gece boyunca bekletin. Bunun gibi aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz;

  • Portakal kabuğunu ayakkabınızın içinde bir gece bekletin,
  • Çay poşetini bir gece boyunca bekletin,
  • Kahve dökerek uzun süre bekletin ve ayakkabılarınızı giyinmeden evvel kahveleri çıkarın,
  • Antimikrop özelliği olan adaçayı da size yardımcı olacaktır. Kurumuş adaçayı ile ayakkabılarınıza 12 saatlik bir koku kürü yapın.

Lavanta

Lavanta hoş kokusuyla ayaklarınızı rahatlatacak ve kokuları giderecektir. Bu yüzden lavanta yaprakları ve adaçayı kullanarak, ayaklarınızdaki kötü kokunun yok olmasını sağlayabilirsiniz. Lavanta yağı ve yaprak lavantalarla yapılan ayak yıkama kürleri ile istediğiniz temizliği elde edebilirsiniz.

Ayaklar Neden Kokar?

Ayaklarımızda 200 binden fazla ter bezi bulunur. Yani çok fazla terlerler. Özellikle sosyal ortamlarda ayakkabılarını çıkaran ve çevreye kötü kokular yayan insanlar çevredeki insanların burunlarını tıkamasına neden olabilir. Ayak kokusundan kurtulmak kolay değildir. Bu yüzden ayakların her yıkanma sonrası iyice kurulanması ve kremlenmesi, pudra ile neminin alınması oldukça önemlidir.

Ayaklar bazen ayakkabıların da kötü kokmasına neden olabilir. Bu durumda öncelikle ayakkabının içindeki kokuyu gidermek gerekir. Mantar gibi sorunlar varsa bu sorunların tedavi edilmesi, gerçek deriden ayakkabılar tercih edilmesi şarttır.

Ayakkabı Seçimin Önemi

Ayakkabı seçiminin önemi büyüktür. Özellikle hakiki deri ayakkabıların seçilmesi, kalitesiz malzemelerin tercih edilmemesi son derece önemlidir. Ayakların temiz tutulması sonrasında topuklardaki ölü derilerin atılması, ayakkabı seçiminde kaliteli markaların tercih edilmesi son derece önemlidir.

Ayağı terletmeyecek ve nefes aldıran modeller tercih etmeniz, ayak numaranıza uygun bedende ürün almanız ve başkasının ayakkabılarını giyin memeniz oldukça önemlidir. Mantar gibi hastalıklarda ayakkabıların ortak kullanılması nedeniyle bu sorunun bulaşması söz konusu olabilmektedir.

Ayak Bakım Ürünleri Kullanın

Ayak sağlığı için ayak bakım ürünleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Ayak bakımında birçok farklı ürünü reçete eden doktorunuz, sonrasında ise rutin bakım için gereken ürünlerin temin edilmesini sağlayacaktır.

Kozmetik marketlerde dahi güvenle satın alınabilecek olan ayak bakım ürünlerinin kullanılması için ayak kremleri, temizleme ve peeling ürünleri, pudralar kullanılabilir. Her gün ayakların düzenli olarak yıkanması ve bakımının sağlanmasının ardından düzenli kullanılan bu ürünler daha yumuşak ve hoş kokan ayaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.