Sıradaki içerik:

Ayakkabı Türleri ve Modellerinin İsimleri

e
sv

Bacaklardaki Batık Lekelerine Çözüm

1119 okunma — 22 Mayıs 2017 22:00
bacaklardaki batık lekelerine çözüm

Bacaklarda batık şeklindeki lekelerin oluşması istenmeyen durumlardan biridir. Yanlış tüy alma yöntemleri, kullanılan kremler, ölü derilerin ciltten atılamaması gibi birçok nedenden dolayı bu batıklar oluşabilir.

Doğru uygulanacak teknikler ile bu lekelerden tamamen kurtulmak mümkün, yazımız içerisinde sizlere bu lekelerden kurtulmanızı sağlayacak basit ve pratik önerileri maddeler halinde aktaracağım. Düzenli ve kurallara uygun bir şekilde uyguladığınızda batık lekelerinde hızlıca kurtulduğunuzu kendiniz görebileceksiniz.

Bacaklardaki batıklar neden oluşur ?

Ölü derinin tamamen temizlenmeden, cildin kendini yenilemesi ve üstteki ölü derinin kıl köklerinden batık şeklinde çıkmasıdır.  Bu durum için bacaklar mutlaka her banyo sırasında kaliteli bitkisel bir sabun veya duş jeli bir güzelce keselenmelidir. Bu kese işlemi ölü derilerin atılmasını ve kık köklerinin açılmasını, nefes almasını sağlar.

Kıl kökleri nefes aldığında ve ölü deriden kurtulduğunda yeni çıkacak deri, ve tüyler sıkışma yapmayacaktır. Bu işlemi düzenli olarak ihmal etmeden yapmalısınız, yavaş yavaş batık lekelerinden kurtulacaksınız. Bunun yanında bazı ciltlerin doğal yapısından dolayı kıl kökleri batık oluşumuna sebebiyet verir, bunun çaresi tıbbi olup diğer yöntemler geçersiz kalır.

Bacaklardaki tüylerin ve kılların temizlenmesi işlemi de batık oluşumu için dikkate alınacak bir durumdur. Yarım yamalak yapılmış bir jiletle alma yada ağda işlemi kılların düzensiz çıkmasına, kıvrılmasına ve hatta kıl dönmesine yol açabileceği gibi, batık lekeleri de oluşturacaktır.

Batık lekesi oluşmaması için tavsiye edilen yöntemler, lazer epilasyon olarak bilinir. Fakat herkesin böyle bir şansı olmayacağı için, düzgün yapılan ağda ile de bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Dikkatli ve temiz bir şekilde yapılmalı, işlem bittikten sonra nemlendirici krem kullanılmalıdır.

Bacakların nemli kalması, kıl köklerinin hava alması batık oluşumunu kesinlikle engeller. Canlı kalması için sürekli ölü deriyi temizlemeyi unutmatınız, fakat aşırıya kaçıp normal derinize zarar vermeden !  

Batık lekeleri için bitkisel çözümler

Yukarıda verdiğim yöntemler dışında aşağıda işe yararlığı kanıtlanmış oldukça sağlıklı ve bitkisel çözümler yer almaktadır. Bu yöntemleri kesin çözüm olarak değil de, yardımcı olan etmenler olarak değerlendirmeniz daha doğru olur. Yani ölü derinizi atmanıza yardımcı olur ve cildinizi nemlendirerek batık oluşumunu kesin olarak ortadan kaldırır.

Limon suyu  ve soda ile batık lekelerinde kurtulma

Malzemeler : 1  Çay bardağı limon suyu, 1 Çay bardağı soda

Hazırlanışı : Duşa girdiğiniz de bacaklarınızı lif ile iyice keseleyin. Nemini aldığınız bacaklarınıza bu karışımı uygulayın . Batıkların azalmasına yardımcı olacaktır.

Batık lekeleri için doğal krem

Malzemeler : 1 fincan yulaf unu, 1 yemek kaşığı limon, 1 yemek kaşığı kil, 2 yemek kaşığı hint yağı

Hazırlanışı : Bütün malzemelerinizi bir kaba koyun ve eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışımı bacaklarınız da ki batıklara uygulayın ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra bacaklarınızı durulayın . Temizledikten sonra bacağınıza badem yağı sürebilirsiniz.

Aspirin ile batık lekelerinden kurtulma yolları

Malzemeler : 5 tane aspirin ,1.5 su bardağı su

Hazırlanışı : Suyu ısıtın ve aspirinleri suda erinceye kadar bir kabın içersinde karıştırın. Karşıdan sıkabileceğiniz bir şişenin içine koyun. Bacaklarınızı keseledikten sonra bu karışımı bacaklarınıza sıkın . 3- 4 saat sonra durulayabilirsiniz.

Deniz tuzu kürü ve batıklar

Malzemeler : 1  çay bardağı limon suyu , 1 yemek kaşığı deniz tuzu

Hazırlanışı : Bu iki malzemeyi iyice karıştın ve duşta kese yaptıktan sonra bacaklarınıza uygulayın.Bir süre bekleyin ve durulayın . Bu tüylerin de azalmasını sağlayacaktır.Tuz biraz yakabilir.

Şeker Maskesi

Malzemeler : 1 kahve fincanı limon suyu, 4 yemek kaşığı şeker

Hazırlanışı : Malzemeleri karıştırın . Duşta kese yaptıktan sonra bacaklarınıza uygulayın . Şeker olduğu için bastırmaya dikkat edin ki bacaklarınızı çizmesin.

Karbonat Maskesi

Malzemeler : 2 yemek kaşığı yoğurt , 1 çorba kaşığı karbonat

Hazırlanışı : Yoğurt ve karbonatı karıştırın . Duşa girip bacaklarınıza kese yaptıktan sonra bu karışımı bacaklarınıza sürün.15 dakika bekledikten sonra durulayın. Daha sonra limon suyu ile  bacaklarınıza masaj yapın.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • hülya3 sene önce
  • Bilgiler için teşekkür ederim.