Sıradaki içerik:

Ergenlik Dönemi 13-16 Yaş ve Davranışlar!

e
sv

Barış Manço’nun Hiç Bilinmeyen Anısı

209 okunma — 01 Temmuz 2019 15:43
Barış Manço’nun Hiç Bilinmeyen Anısı

Fransız bir sunucu ile Barış Manço arasında geçen unutulmaz bir diyalogdur.

Fransa’da bir televizyon kanalının canlı yayını vardır ve konuk Barış Manço’dur. Sunucu yarım aklıyla Barış Manço ile dalga geçmeye çalışmaktadır. “Siz Türklerin barbar ve vahşi olduğu yönündeki söylentiler hakkında ne düşünüyorsunuz?” gibi saçma sapan sorular sormaktadır.

Barış Manço birden sunucuya döner ve “yanınızda kağıt para var mı?” diye sorar. Soruya çok şaşıran sunucu “evet var, neden sordunuz?” diye yanıtlar. Barış Manço sunucudan paraları çıkartmasını rica eder.

Bu diyalogdan bir kaç dakika önce Barış Manço canlı yayında anahtar isimli şarkısını seslendirmiştir. Şarkının bir bölümünde şu sözler geçmektedir: Beş Akif- bir saat kulesi, iki kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana, iki Mevlana-bir Sinan.

Şarkı sözleri aslında bir matematik sorusudur fakat şarkıda ismi geçenler aynı zamanda o dönemin banknotlarında fotoğrafı olan kişilerdir.

Sunucu paraları çıkarttıktan sonra Barış Manço tek tek sormaya başlar. “Bu banknotun üzerinde fotoğrafı olan kişi kimdir?

Sunucu cevap verir: General

Barış Manço başka bir banknotun üzerindeki fotoğrafı sorar, amiral cevabını alır. Cevaplar hep aynıdır bu falanca general, bu filanca amiral, şu böyle büyük komutan vs..

Sunucuya soruları biten Barış Manço cebinden Türk liralarını çıkartır ve şöyle der:

– Bu banknotta bulunan kişi Mehmet Akif Ersoy’dur. O bir şairdir.

– Bu banknotta bulunan kişi Mevlana’dır. O bir düşünürdür.

– Bu banknotta bulunan kişi Fatih Sultan Mehmet’dir. O adaletin sembolüdür.

– Bu banknotta bulunan kişi ise Ulu Önder Atatürk’tür. “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyen kişidir.

İşte bizim paralarımız bunlardır.

Sizin anlayacağınız biz Türkler; ince ruhlu, medeni ve bir o kadar da kibar insanlarızdır. Bu sebeple de paralarımızın arkasına şairlerimizin, bilim adamlarımızın ve düşünürlerimizin fotoğraflarını bastık. Peki siz Fransızlar barbar ve vahşi olduğunuz için mi hep savaş insanlarının fotoğraflarını paralarınızın arkasına bastınız? diye sorar.

Barış Manço’nun akıllarını alan bu sorusundan sonra Fransız kanalı canlı yayını kesip reklama girmiştir. Yayın tekrar başladığında yeni bir sunucu gelmiştir. Yeni sunucu Barış Manço ve Türk halkından özür diledikten sonra program devam etmiştir.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.