Sıradaki içerik:

Vajinal Kaşıntı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

e
sv

Başarılı Çocuk Yetiştirme Tüyoları

335 okunma — 24 Ocak 2018 17:10
akıllı ve başarılı çocuklar yetiştirmek

Her ebeveyn çocuğunun başarılı olmasını ister. Bu hayattaki en büyük arzularından biri kuşkusuz ki budur. Fakat bu çok kolay bir şey değildir. Çocuğunuz bile olsa onun hayatına ve kararlarına her zaman istediğiniz gibi şekil veremezsiniz. Çocuğun başarısında ki sır küçük yaşlarda başlıyor aslında. Aile bu anlamda oldukça etkili bir unsurdur. 3 farklı aile tipi vardır.

Başarılı Çocuk Yetiştirmek İçin Tavsiyeler

Birinci esnek aile denilen bir aile çeşididir. Yani çocuğun her istediğini yapan aileler. Çocuk her istediğine yorulmadan kavuşmaya alıştığı sırada çabalamayı, çalışmayı unutacaktır. Her zaman her istediği olduğu için bu durumun böyle devam etmesine alışmış olacaktır.

başarılı çocuk yetiştirmek

Başarılı çocuk yetiştirme bilincine sahipseniz bu durumun ne kadar yanlış olacağını tahmin edebilirsiniz. Hayatta her istediğini kolay bir şekilde alamayan çocuk, çalışmayı ve elde etmedeki o muhteşem duyguyu tadacaktır. Bu duygu ona çok tatlı geleceği için ise sürekli tekrarlamak için çaba harcayacaktır.

Diğer aile türü ise otoriter aile tipi. Bu tarz aile tipinde ebeveynler çocuklara korku aşılayarak bir şeyler kazanmaya çalışıyor. Evde sertlik, katılık hakim oluyor. Bu da çocuğun psikolojisinde de hasarlar meydana getiriyor ve ayrıca normal olarak başarısına da yansıyor. Üçüncü aile tipi ise demokratik aile tipi. Burada her şey belli sınırlar içinde yaşandığından dolayı çocuk kendine güveniyor, başarma duygusunu tadabiliyor.

Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Başarı sağlamak kolay mı?

Çocuğun başarısı nasıl sağlanır sorusunun cevabını uygulamak her ebeveyn için kolay olmayacaktır. Öncelikle çocuğun kendi kimliğini oluşturmasına fırsat verilmelidir. Onun kendisini iyi tanımasına, neleri başarabileceğini belirlemesine olanak tanımak oldukça  önemlidir. Çocuk belli alanlarda başarılı olabilir. Bu alanlar ebeveynlere hitap etmediği için onu küçümsememeleri gerekir.

Gelecek çocuğun olacağı düşüncesi unutulmadan bir takım davranışlar sergilenmelidir. Ona kendini rahat hissettirecek aktiviteleri yapması için zaman tanıyın. Başarılı olmak için mutlu hissetmek önemlidir. Sürekli başarı üstünde durulması ters tepebilir. Bu durumun yaşanmaması için onun sevdiği şeyleri yapmasına zaman tanıyın, bu konuda kendini çekingen hissetmesin.

Özellikle küçük yaşlarda olan çocuklar, istediği bir şey gerçekleşmeden kendilerini tam anlamı ile konuya veremez. Bu istediği anda olması gerekiyor demek değil. Ona bu isteğine kavuşacağına ama öncesinde yapması gereken bir sorumluluğu olduğuna alıştırmalısınız. Bu şekilde çocuğun sorumluluk bilinci de gelişmiş olacaktır.

Başarılı ve akıllı çocuk yetiştirmek için tüyolar

Daha fazla başarılı nasıl olur?

Çocuğunuzun daha başarılı olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Çocuğun başarısı nasıl arttırılır sorusunun cevabını tam kestiremiyorsanız, öncelikle çocuğunuza karşı olan tavırlarınızı inceleyin. Çocuğunuzu tam anlamı ile nasıl istediğinizi düşünün.

Çok başarılı olamamasında ki etkiniz ne kadar bunlar üzerine yoğunlaşın. Genel olan bir yanlıştan bahsetmek gerekirse, birçok ebeveyn bazen bilerek bazen farketmeden çocuğu yarışma durumuna getiriyor. Arkadaşı veya bir akrabası ile sürekli kıyaslanıyor. Başka bir çocuğun başarısı dile getirilip çocuğa ona yetişmesi hatta geçmesi baskısı yapılıyor. Tam tersi de olabilir.

Kendi çocuğundan daha az başarılı bir çocuğu sürekli örnek gösterip, onun gibi olmaması hatta sırf ondan daha iyi olduğu için tebrikler alıyor. Çocuk sürekli bir kıyaslama içinde kaldığından dolayı, kendi başarısını sadece etrafta ki diğer çocuklarla kıyaslandığında önemi olduğu düşüncesine girecek.

Belli bir süre sonra faketmeden ona birilerinden daha iyi olmak için başarma algısını yüklemiş olacaksınız ki, bu da başarılı olmak için doğru bir durum olmayacak. Çocuğa kendisi için başarması gerektiğini, geleceğinin ne kadar önemli olduğunu ve başaracağından emin olduğunuzu hissettirmeniz daha etkili olacaktır. Çocuğun kendisine olan güveni kazanması için motive edin.

[irp posts=”1048″ name=”Çocuklar Nasıl Beslenmelidir?”]

[irp posts=”1017″ name=”Çocuğun Güvenini Arttırmak”]

[irp posts=”223″ name=”Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağ”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.