Sıradaki içerik:

Evde doğal tırnak bakımı nasıl yapılır ?

e
sv

Bayan Saç Kesim Modelleri ve İsimleri

2542 okunma — 16 Ağustos 2016 17:10
Makas izli ıslak saç kesimi modelleri

Saçlarımız güzelliğimizi taçlandıran başlıca unsurlardan birisidir. Bu yüzden saç konusunda hassas ve kendimize uygun kararlar vermek çok önemlidir. Saç rengi, saç modelinin önemli olduğu kadar saç kesimleri kişiliğimize tamamen farklı hava katan bir güzellik sebebidir, doğru tercih etmek daha güzel görünmek için başlıca yoldur.

Bu içeriğimiz de sizlere farklı saç kesim modellerini göstereceğiz, bu modeller arasından yüz tipinize, karakterinize ve giyim tarzınıza uygun olan modeli seçerek güzelliğin sizin için ne kadar önemli olduğunu karşıya kolayca aktarabilirsiniz.

Bilmeniz gereken noktalardan bazıları, her saç kesiminin her bayana yakışmadığı gerçeğidir. Bunun sebebi saç yapısının ve yüz yapısının buna uygun olmamasıdır. Karakterinizi doğru olarak yansıtmayan saç kesim modellerini kullanmak da hoş olmayacak görüntüler ortaya çıkarır ve sonucunda rahatsız olan yine siz olabilirsiniz.

Yüzünüze uygun saç kesimi modeli nasıl seçilir ?

Yüzünüze uygun saç kesim modelini belirlemek çok kolay bir işlem değildir aslında, çoğu bayan kararsızdır ve bu kararsızlık güzellik üzerine olunca daha da büyümektedir. Sizlerin tercihlerini kolay yapabilmesi adına, tanıtacağım saç kesim modellerini örnek resimlerle sunacağım. Bu resimlere bakarak kendi yüz tipinize ve karakterinize yakın olduğunu düşündüğünüz saç modelini kendinize uygulayabilirsiniz.

Kısa saç kesimi modelleri

Kısa saçlar son dönemlerde oldukça moda haline geldi. Yandan ayırmalı kısa saçlar özellikle bayanlara farklı bir hava katıyor, tabi her bayan için aynısı olmayabilir. Saç kesiminin içinize sinmiş olması son derece önemli bir durumdur. Yuvarlak yüz tipine sahip bayanlarda daha karaktere oturan bir saç kesim tipi olarak öne çıkıyor.

Kısa saç kesim modelinin bazı avantajları da vardır, bakımını yapmak, taramak ve kremlemek uzun saçlara göre daha kolay olacaktır. Eğer saçlarınız fazla gür değilse bu model ile üstünü kapatabilirsiniz. Ayrıca kısa saça şekil vermek, diğerlerinin aksine daha basittir. Hacim verici ürünler de kullanarak desteklenen kısa saçlar şık bir görünüm kazandırır.

kısa saç kesimi modelleri

kısa saç kesimi modelleri

Küt saç kesimi modelleri

Küt saç kesimleri bayanların sıklıkla tercih ettiğini kesim modelleri arasında, bu model saçıyla fazla zaman harcamak istemeyen bayanlara bir kaçış yöntemi olacağı gibi, ayrı bir hava veren model olarak öne çıkar. Gündelik zamanlarda saçlarınız sizi rahatsız etmez ve sabahları uzun süre saçlarınızla uğraşmanız gerekmez. Günlük kullanım için son derece ideal bir kesim tarzıdır.

Küt saç kesimleri genellikle boyun hizasında kesilen saçlara verilen isimdir, özellikle uzun boyuna sahip bayanlarda daha şık durduğunu söylemek gerek. Küt saç kesimlerinde saçlar olduğundan daha hacimli gözükür, eğer böyle bir sorununuz var ise bu modeli tercih edebilirsiniz, bilirsinizki ince telli saçlı bayanlarda hacim sorunu yaşanabilir.

Küt saç kesimi modelleri

Küt saç kesimi modelleri

Katlı saç kesimi modelleri

Katlı saç kesimleri genel olarak bir çok bayana yakışmaktadır. Uzun saçlardan vazgeçemeyen hanımlar için son derece tercih edilebilir şık bir modeldir. En azından denediğinizde pişman olmazsınız, bir süre sonra alışırsınız ve gözünüze daha hoş gelmeye başlar. Saçlarınızı olduğundan daha gür ve hacimli göstermesi size güven kazandırır.

Katlı kesim yaptığınız saça asimetrik olarak maşa ile şekiller vermek, özel gün ve gecelerinizde fazladan vereceğiniz kuaför masraflarını düşürecek ve size harika görünümler kazandıracaktır.

Katlı saç kesimi modelleri

Katlı saç kesimi modelleri

Yandan saç kesimi modelleri

Düz ve kısa saç seven bayanların sıklıkla kullandığı yandan saç kesim modelleri, günümüzde ünlülerde başta olmak üzere birçok bayan tarafından tercih edilmektedir. Saçlar yüze diğer kısa modellerden daha fazla düşer, bundan rahatsız olmayacak bayanlar için harika görünümlü bir saç modelidir. Saçlarınızı kendinize göre sağdan veya soldan ayırma istediğinize göre şekillendirilir ve yan kısmı oraya verilir.

Bu model özellikle bayanların daha çekici gösterdiğini kanıtlanmıştır, son zamanlardaki yükselişini de buna bağlamak mümkün olabilir. Bakımları ve şekillendirmesi oldukça kolaydır, bir düzleştirici yardımı ile kolayca hazır hale gelebilirsiniz. Hem şık hemde basit kullanım yapısıyla mükemmel bir kesim tercihi olacaktır.

Yandan saç kesimi modelleri

Yandan saç kesimi modelleri

Asimetrik saç kesimi modelleri

Asimetrik saç kesimleri isim olarak yabancı gelebilir, ama bu modelin birçok farklı görsel sunumu bulunuyor yani farklı şekillere de asimetrik kesim modeli denebilir. Asimetrik anlamı belli bir düzen içinde şekilli olarak saçlarınızın kesilmesi ve sıradışı bir güzellik sergilemesidir. Özellikle ince boyunlu bayanlarda harika gösterir kendini bu model.

Saç tipine göre önden veya yandan verilecek asimetrik dalgalar ile kışkırtıcı ve ilgi çekici görünüme sahip olabilir. Yinede geri dönülmesi biraz zor olan modellerden biri olduğu için son kararı vermeden iyi düşünmekte yarar var. Özellikle genç bayanlar için tercih edilen modellerden birisidir, yüz hatları geniş ve uzun olan bayanların bu kusurlarını gizlemede son derece işe yarar.

Asimetrik saç kesimi modelleri

Asimetrik saç kesimi modelleri

Kahküllü saç kesimi modelleri

Kahküllü modeller aslında her saç tipine uygulanabilen bir kesim yöntemidir. Bayanların alın bölgesinde aşağı doğru inilen kahkül, yüz güzelliğine ayrı bir hava katar ve ayrıca yüz hatlarını olduğundan daha yuvarlak gösterir. Kahkül tarzınızı kendiniz belirleyebilirsiniz, isterseniz yanlardan da kahkül çıkartarak değişik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eskiden daha popüler olan kahküllü kesim modelleri günümüzde pek kullanılmıyor, ama özellikle geniş alınlı bayanlar bu kusuru gizlemek için kullandıklarında mükemmel görünüm elde edebilirler.

Kahküllü saç kesimi modelleri

Kahküllü saç kesimi modelleri

Makas izli saç kesimi modelleri

Uzun saçlı bayanlarda uygulanabilen bu model, diğerlerinin yanında biraz daha sıra dışı olarak öne çıkıyor. Nedeni ile önceleri bir kesim hatası olarak ortaya çıkan model, son zamanlarda birçok ünlü kişi başta olmak üzere bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen modeller arasında yer alıyor olmasıdır. Makas izli saç kesim modelleri kişiye daha havalı, yenilikçi ve trend bir görünümüz kazandırır, ayrıca oldukça şık görünüm sunmaktadır.

Kesimden sonra arkaya düz bir şekilde taranan saçların arasına verilen şekillerden dolayı bu ismi almıştır. Bu model ile yüzünüz ve güzelliğiniz daha ön plana çıkacak, olduğunuzdan daha çekici görünmeniz kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Makas izli ıslak saç kesimi modelleri

Makas izli ıslak saç kesimi modelleri

U şeklinde saç kesimi modelleri

Uzun saçlardan vazgeçemeyen bayanlarımız için alternatif saç kesim yöntemlerinden biridir. Farklı bakış açılarından saçların daha şık ve farklı görünmesini sağlar. Genel olarak arkadan bakıldığında u şeklini andırdığı için bu isim verilmiştir. Saç uçları oval şekilde kesildiği için ay kuyruğu ve topuz işlemleri rahatlıkla uygulanabilir.

Oldukça sık kullanılan modellerdir, kolaylıkla farklı tiplere çevrilmesi de riski azaltan bir saç kesimi olarak u modellerini karşımıza çıkarıyor.

V şeklinde saç kesimi modelleri

Yine uzun modeller arasında yer alan V şeklindeki kesim modeli, aslında U şekline benzemektedir. Bir kaç yönden farklılığı bulunduğu için kişilerin tercihine bağlı olarak seçilebilir. Günlük kullanımlarda kolaylık sağladığı için bu model önceden çok sık tercih edilirdi, fakat günümüzde fazla kullanana rastlamak mümkün değil, bunun yerine daha alternatif modeller tercih edilmektedir.

V şeklinde saç kesimi modelleri

V şeklinde saç kesimi modelleri

Dalgalı saç kesimi modelleri

Dalgalı modeller özellikle 2000’li yıllardan sonra moda haline gelmiş ve günümüzde hala etkisini sürdüren mükemmel saç kesim modellerinden birisidir. Dalgalı kesilen modellerde saçlar her zaman hacimli ve dolgun görünür, bundan dolayı hacim ve çabuk yağlanan saçlarda kullanılması kesinlikle tavsiye edilir, çünkü bu model saçın bu kusurlarını ortadan kaldıracaktır.

Dalgalı kesim saçlarınıza uygulayacağınız birkaç basit bakım yöntemi ile gün boyunca dalgalı, hacimli ve şık görünen saçlar ile gezebilirsiniz, sürekli saçlarınız ile uğraşıp hacim vermek zorunda da kalmazsınız.

Dalgalı saç kesimi modelleri

Dalgalı saç kesimi modelleri

Yan tarafı kazınmış saç kesimi modelleri

Sıradışı modeller olarak günümüzde birçok model ortaya çıktı, hatta gençler kendi saç modellerini oluşturmaya başladı bile, farklı olmak, sıradışı gözükmek bunun en büyük sebeplerinden birisi. Yandan kazınmış saç modelleri de sıradışı modeller arasında en ilgi çekicilerinden birisidir.

Yan tarafı kazınmış saç kesimi saçların birbirinden ayrılarak, diğer kısmın tamamen kazınması ile oluşan bir kesim tarzıdır. Uzun kalan saç kısmını farklı renklere boyayarak bu modeli daha da ilgi çekici hale getirmek mümkün. Özellikle bu şekilde kullanan birçok bayan bulunuyor.

Yan tarafı kazınmış saç kesimi modelleri

Yan tarafı kazınmış saç kesimi modelleri

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Sanem2 sene önce
 • Ben sanırım birkaç gün sonra kesitreceğim şu an saçım aşırı uzun değil ama kısa da değil yani hangi model güzel olur diye bakınca allah razı olsun birsürü model çıktı önüme ve ben açıkçası karar veremedimm..bütün modeller birbirlerinden güzel SİZCE??
  (Saçım sarı ve hafif dalgalı)

 • Sinem4 sene önce
 • Saçlarım uzun ve düz ancak yıprandı ve kestirmem gerektiğini düşünüyorum. Ancak son zamanlarda hep “düz” kestirdim bu nedenle “uzun katlı” bir model istiyorum. Bu arada saçlarım ince değil kalın ve kabarık. Sizce kuaför istediğim saç modelini yapabilir mi? Gerçekten cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler ♥

  • Cansu B.4 sene önce
  • Sinem hanım, yıpranan saçların onarımı için yeniden kesim mutlaka gerekir. Uzun katlı kesim modellerini elbetteki tercih edebilirsiniz fakat kuaförünüz kırıkları ve yıpranan saçları kontrol ederek bu işlemi gerçekleştirirse daha doğru olur. Bu nedenle saçlarınızı her zamanki uzunluktan ziyade biraz daha kısa kestirirseniz, tekrardan uzadığında yapacağınız katlı kesim daha sağlıklı ve şık görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Saçlarınızın kalın ve kabarık olması, kuaförünüz katları dereceli bir şekilde ayarladığında sorun olmayacaktır.