Sıradaki içerik:

Üstüne Görme Nedir? Üstüne Görme Belirtileri Nelerdir?

e
sv

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı? Seçerken Bilmeniz Gerekenler!

133 okunma — 01 Ağustos 2021 19:52
Bebek Yatağı Nasıl Olmalı? Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Dünyaya yeni gelmiş bir bebek için gelişimini destekleyen önemli iki şey vardır biri beslenme diğeri ise uykudur. Ninnilerde geçen uyuşunda büyüsün sözü aslında büyük oranda doğruluk içermektedir çünkü yeni doğan bir bebek günün yaklaşık 18 saatini uyuyarak geçirmektedir. Sağlıklı ve hızlı gelişiminin çoğu kısmı ise bu 18 saatlik uyku diliminde gerçekleşiyor. Bebeklerin günün büyük bir kısmını yatakta geçireceğini düşünürsek bebek yatakları ailelerin seçimlerinde en çok zorlandıkları konulardan biri.  Peki bebek yatağı nasıl olmalı?

Bebeğin gelişimini desteklemek için yatak konusunda bilinçli ve dikkatli olmanız, bebeğin rahatı için bazı detaylara dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Peki bebek yatağı nasıl olmalı, bebek yatağı modelleri nelerdir ve bebek yatağı seçerken bilmeniz gerekenler neler? Bu yazımızda bu sorular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Her anne baba dünyaya yeni gelen bebeğini sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde büyütmek ve rahat büyütmek ister. Günün çoğu saatini yatağında geçiren bebeğinin sağlığını da göz önüne alarak deliksiz bir uyku uyuması açısından bebeği için en kaliteli yatağı seçmek ister. Ayrıca deliksiz ve rahat bir şekilde uyuyan bebekler daha sakin ve daha mutlu bebeklerdir.

Ebeveynler her ne kadar bebeklerinin yumuşacık yataklarda yatmaları gerektiğini düşünse de bebek yatağı sanılanın aksine sert bir zemine sahip olmalıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen ani ölüm sendromunu engellemek için bebek mutlaka sert bir zeminde yastıksız olarak yatırılmalıdır. Yumuşak zeminli yataklar bebek yüzüstü yattığında yatağın içine gömüleceği için nefes almasını engelleyebilir. Son zamanlarda bebek yataklarını süsleme amaçlı figürlü yastıklar oldukça popüler olsa da bebek yatağında hiçbir yastık ya da oyuncak bulunmamalıdır.

Bebek Yatağı Modelleri Nelerdir

Bebek Yatağı Modelleri Nelerdir

Bebek Yatağı Modelleri Nelerdir?

Söz konusu bebek yatağı modelleri olduğu zaman karşınıza park yatak, beşik, karyola ya da montessori yatak modelleri çıkacaktır. Ancak bebeğiniz iki yaşına gelene kadar güvenliği, rahatı ve sağlığı için uzmanlar kesinlikle beşik kullanmanız gerektiğini belirtiyor. Bebek için en önemli zamanlardan biri olan ilk dört ayı doldurduktan sonra park yatak modellerine geçebilirsiniz. İki yaşından sonra ise montessori yataklara veya karyolaya geçebilirsiniz.

Beşik seçerken ise size kullanım kolaylığı sağlayacak modellerde bulunuyor. Farklı tasarımlara sahip yüksekliği bebeğin gelişimine göre ayarlanabilen beşik modelleri uzun dönem kullanım sağladıkları için birçok ebeveynin öncelikli tercihleri arasında. Ayrıca sallanmayı seven bebekler için sallanabilir beşik modelleri, ilk zamanlarda bebeğini sürekli yanında tutmak isteyen anneler için tasarlanmış anne yanı beşik çeşitleri de en sık tercih edilen beşik modellerinden bazıları.

Bebek Yatağı Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Bebek Yatağı Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Bebek Yatağı Seçerken Bilmeniz Gerekenler!

Söz konusu bebeğinizin sağlığı olunca günün büyük bölümünü içerisinde geçireceği yatağı seçerken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bebek yatağı seçerken bu detayları bilmenizde ve dikkat etmenizde fayda var. Bilmeniz gerekenlerden bazıları ise şunlar;

  • Seçeceğiniz yatağın boyutları mutlaka bebeğinizin boyutlarına uygun bir yatak olmalı. Bebeğin içinde rahat edebileceği kadar büyük olması yeterli olacaktır. Aşırı büyük ya da aşırı küçük yataklar bebek için tehlikeli olabilir.
  • Bebek yatağı için kullanacağınız mobilyanın bebeği olumsuz etkilememesi için mutlaka kurşun içermeyen hatta bebekler için özel olarak üretilmiş boyalar ile boyanmış olması gerekiyor.
  • Beşik kullanmaya karar verdiyseniz beşiğin korkulukları arasındaki açıklığa mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca seçeceğiniz beşikte sivri köşeler ya da bebeğe zarar verebilecek çıkıntılar olmamasına da özen göstermelisiniz.
  • Bebek yatağınız seçerken bebeğinizin rahat bir uyku uyuyabilmesi için belirli özelliklere sahip yatakları seçmelisiniz. Ortopedik, anti bakteriyel özelliğe sahip, hava geçirgenlik özelliği daha yüksek olan malzemelerden üretilmiş olan yatakları tercih edebilirsiniz.

Dikkat edeceğiniz bu detaylar ile yeni doğan bebeğiniz için daha güvenilir, daha sağlıklı ve daha rahat bir uyku ortamı oluşturabilirsiniz.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Bebek yatağı nasıl olmalı?” konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.