Sıradaki içerik:

Kışın Hastalıklardan Koruyan Yiyecekler

e
sv

Besin İntoleransı ve Besin Alerjisi Nedir?

1689 okunma — 04 Ekim 2018 09:40
Besin İntoleransı Nedir?

Beslenme anne karnından bu yana hayatımızı devam ettirmeye yarayan bir nevi yaşam döngüsüdür. Her gün yeni güne sıcak bir kahve ya da kahvaltıyla başlar gün içinde beslenmeye devam ederiz. Öyle ki besinlerin vücudumuzda ve hayatımızda önemi oldukça yüksektir. Besinler doğru tüketildiğinde insan hayatını kaliteleştirdiği gibi yanlış beslenildiğinde de hastalıklara ve hayatı daha pasif yaşamaya sebep olur.  Bu bağlamda besin intoleransı ve besin alerjisi çok önemli konulardır.

Besin İntoleransı ve Besin Alerjisi Nedir?

Bazense sağlıklı olarak bildiğimiz besinler vücudumuzda farklı tepkilere yol açar.

Bu tip sorunlarda besin intoleransı ve besin alerjisiyle karşılaşabiliriz. İkisi birbirinden farklı olmakla birlikte birbirleriyle karıştırılmaktadır. Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bu ifadeleri açıklayalım.

Besin İntoleransı Nedir?

Besinlerin sindirim siteminde yarattığı sorundur. Sindirim sisteminde besinler sindirilemez ve besin intoleransı oluşur. Örneğin; Süt oldukça sağlıklı bir besinken laktoz intoleransı olan kişinin incebağırsağı, sütte bulunan laktoz şekerini parçalayamaz ve vücudu şişkinlik gibi tepkiler verir.

Bazen gıdaların aşırı tüketimi, besindeki katkı maddelerinin vücudumuza girmesi veya hamilelik öncesi ve sondası da geçici besin intoleransı görülebilir. Kalıcı besin intoleransı ise besinleri sindirmek için gereken enzimin vücutta olmamasıdır. Kronik hastalıklara sebep olabilir.

Besin intoleransının belirtileri

  • Mide de yanma, ağrı
  • Bulantı, kusma,
  • Baş ağrısı, ishal
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Şişkinlik, kramp

Besin intoleransının sebepleri

  • Fazla yemek besin intoleransına sebep olacağı gibi uzun süre aç kalmak ve kötü beslenmek de besin intoleransına sebep olabilir.
  • Diyabet, kanser, obezite ve ya enfeksiyon gibi hastalıklar besin intoleransına sebep olabilir
  • Ruh sağlığının bozulması, stresli yaşamda, bazı ilaçların tüketimi hastalığa sebep olabilecek diğer sebeplerden.
  • Besinlerin içinde yer alan bir maddeye vücut duyarlılık gösterebilir.

En çok görülen çeşitleri sütte yer alan laktoz ve buğday proteini olarak bilinen gluten intoleransı dır. Problem olan besinleri saptamak için laboratuvar ortamı koşulları gerekebilir.

Problemli besinler günlük hayattan çıkarıldığında sorun düzelmektedir. Fakat bazı besinler temel besin kaynaklarını oluşturur ve günlük tüketmemiz gereken besinler grubundadır. Bu tarz besin intoleranslarında beslenme uzmanıyla birlikte bir program hazırlanmalıdır.

Besin Alerjisi Nedir?

Tüketilen bir besinin içindeki katkı maddeleri ve ya herhangi bir maddeye karşı bağışıklık sisteminin normalden farklı tepki vermesine besin alerjisi denir. Beslenme alışkanlıkları, yaş, genetik faktörler alerjik durumu etkiler.

Besin Alerjisinin belirtileri, sebepleri ve beslenme önerileri

Kişide kaşınma, bulantı, ishal, solunum güçlüğü gibi belirtilerle kendini gösterir. Bazen sağlık tablosu kişinin hayatını kaybetmesine yol açacak kadar ilerleyebilir.

Besin Alerjisinde hangi besinlere dikkat edilmelidir?

Yediğimiz tüm gıdalar vücudumuzda besin alerjisi yapabilir.  Hayvansal gıdalardan en çok süt, yumurta alerji yaparken bitkisel kaynaklı besinlerde ceviz, çikolata, tahıl grubu alerjiye sebep olur. Çocuklarda daha çok inek sütü, balık ve soya gibi besin alerjilerine rastlanırken yetişkinlerde ise yer fıstığı, balık ve yumurta gibi ürünlerde daha çok besin alerjisi görülür.

Besin alerjisinin sebepleri ve beslenme önerisi

Besinler tarladan önümüze gelene kadar pek çok işlem görür. Bu yıpratıcı işlemler bizim besin alerjisi yaşamamıza sebep olabilir. Pişirirken haşlama, fırınlama gibi yöntemler besin alerjisini önleyebilir. Konserve ürünlerinin günümüzde kullanımı artması, besinlerin içindeki koruyucu maddeler, tatlandırıcılar, renklendiriciler de besin alerjisi oluşmasını tetikler.

Genetik yatkınlıkta besin alerjisi oluşturabilir. Bunların dışında temas, çevresel faktörler ve immun durumu da besin alerjisini tetikleyen diğer başlıklardır. Besin alerjisi durumunda hastayı rahatsız eden besinler belirlenir. Bu besinler hastanın diyetinden çıkarılır.

Fıstık ve deniz ürünleri gibi bazı besinler hayat boyu alerjiye sebebiyet vereceğinden ömür boyu diyetlerinden çıkartılır. Bu besinlerin yerini dolduracak başka besinler tüketmesi için hastalar bilgilendirilir.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.