Sıradaki içerik:

Makyaj Bazı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

e
sv

Bilinenin Aksine Çabuk Acıktıran Besinler

477 okunma — 31 Mart 2018 16:16
çabuk acıktıran besinler

Bazı besinlerin tok tuttuklarını sanırız ama bilinenin aksine çabuk acıktıran besinler olarak karşımıza çıkarlar. Özellikle glisemik indeksi yüksek olan besinler, tok tuttuğunu sanmanıza rağmen kısa sürede acıkmanıza yol açabilir. Bu durumda bilgili olarak neyi ne kadar yemeniz ya da ne şekilde yemeniz hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kilo vermek isterseniz fazlaca kilo almak istemiyorsanız bilinçli olarak tüketeceğiniz ürünlerle sağlıklı beslenip, tükettiğiniz ürünlerin sağlıklı formlarını tercih edebilirsiniz.

Neden Çabuk Acıkırız?

Neden çabuk acıkırız sorusunun cevabı aslında çok basittir. Çünkü katkı maddeli ve sağlıksız besinler tükettiğimizde, vücudumuz yağ yakmak yerine şeker yakmaya başlar. Bu da kiloların yerleşmesine neden olur.

Vücudun yağ yerine şeker yakması, şekere olan ihtiyacımızın artmasına neden olur. Ancak vücudumuzun tekrar yağ yakabilmesi de mümkündür. Paketlenmiş gıdalardan uzak durmak ve sağlıklı besinleri tercih etmek birçok kişi için işi kolaylaştıran etkenler arasındadır. Yağ yakıcı metabolizmaya sahip olmak, hem fit görünmek hem de daha berrak bir zihinle hareket etmek isteyenler için oldukça ideal bir çözüm olacaktır.

Kilo sorunu yaşayan ve sürekli acıktığından dert yanan kişiler için en uygun çözüm, acıktırmayan yiyecekleri temel beslenme sistemlerine dahil etmek olacaktır. Lifli ve protein bakımından zengin olan yiyecekler tercih edilerek sorunsuz bir süreç yaşayabilirsiniz.

Peynir

Peyniri sade olarak yerseniz yedikçe yersiniz ve bir türlü doymazsınız. Bu yüzden peynir yerken yanında mutlaka sebze ve yeşillik yemeye özen göstermeniz gerekir. Acıktıran ve tok tutmayan peynir zararlı olmasa da, sürekli aynı besini yiyerek sağlıklı bir kahvaltılık hazırlamanız da söz konusu olmayacaktır.

Meyveli Yoğurt

İçindeki şeker nedeniyle yedikçe yiyesiniz gelen bir diğer atıştırmak ise meyveli yoğurtlardır. Bu şekilde yemek yerine normal yoğurdun içine ekleyeceğiniz kuruyemiş ve doğal meyvelerle daha sağlıklı bir öğün arası yaratabilirsiniz. Yoğurt tok tutan bir besin olmasına rağmen, meyveli yoğurt içindeki katkı maddeleri nedeniyle daha fazla acıkmanıza neden oluyor. Bu da kolay acıktıran besinler arasında ilk sıradadır.

Ekmek Türevleri

Ekmek her ne kadar birçok kişi için “doyurucu” olarak nitelendirilse de kolay acıkmanıza neden oluyor. Özellikle buğday ürününün şişkinlik yapması ve kilo konusunda ciddi bir etkisinin olması kolay acıktırmasını sağlıyor. Kan şekerinin dengesini bozan ekmek türevleri, sürekli acıkmanıza ve şişkinlik hissetmenize yol açtığından beslenme konusunda ciddi sorunlar yaşamanıza neden olmaktadır.

Kahvaltılık Gevrek

Şeker oranı yüksek olan kahvaltılık gevrekler de yeterince doymamanıza neden olur. Şeker sürekli acıkmanızı sağlarken, kilo vermeniz de mümkün olmaz. Kahvaltılık gevrek için yulaf ve meyveleri yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Tok tutan kahvaltılar arasında yulafın taze olması ve şeker içermemesi gerekmektedir. Bu yüzden lif açısından zengin olan greyfurt, yulaf ya da tok tutan chia tohumu gibi birçok ürünü bulabilirsiniz.

Meyve Suları

Meyve suları doğal olarak yapılsa bile daha hızlı acıkmanızı sağlıyor. Bu yüzden meyveyi bütün olarak tüketmeniz çok daha uygun bir öğün seçeneği olacaktır. Meyveleri yoğurt ve sütle karıştırarak tüketebilirisiniz. Bu şekilde meyvenin yararlarını da en üst düzeyde görebilirsiniz.

Pirinç

Pirinç bol karbonhidrat içerdiği için çok fazla tüketildiğinde kısa süreliğine tok tutar. Ancak pirinç ne yazık ki kolay acıktıran besinler arasındadır. Pirinç çeşitleri ve diğer ürünler konusunda seçim yapmak istediğinizde bulguru tercih etmeniz daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Bu hususta tercih edeceğiniz birçok farklı alternatifi kullanarak doyurucu ve glisemik indeksi düşük olan gıdaları kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.