Sıradaki içerik:

İç Güzellik mi Dış Güzellik mi?

e
sv

Boyun Fıtığında Erken Teşhisin Önemi

161 okunma — 19 Aralık 2017 17:10
boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığında erken teşhisin doğru bir şekilde konulması oldukça önemlidir. Ameliyat gerektiren ya da gerektirmeyen boyun fıtıkları mevcuttur ve böylece bunların arasındaki fark erkenden keşfedilirse tedavinin başarılı geçme şansı oldukça yüksek olur. Doktorun da alanında uzman olması bu faktörün gerçekleşmesi için önemlidir.

Boyun Fıtığı Nedir? ve Tedavi Yöntemi

Boyun fıtığı bulunan hastalar genel olarak vücudun üst bölgelerinde, kollarda, ellerde uyuşma, ağrı, güçsüzlük yaşamaktadır. Bu yüzden boyun düzleşmesi ya da eğikliğin yanında hareketlerde kısıtlılık da yaşarlar.

Baş dönmesi, mide bulantısı da boyun fıtığı belirtileri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda boyun ağrısı baş bölgesine, omuzlara, göğse ve kalp bölgesine kadar da yayılabilir. Erken teşhis konmayan bu rahatsızlık ilerlediği takdirde bacak bölgesine kadar ilerler, hastanın günlük işlerini engelleyecek konuma kadar getirebilir.

Böylece erken teşhis konmayan ve zamanında tedavi edilmeyen hastalar felç oluşumuna kadar ilerleye bilmektedir. Omuriliğin kanal darlığı yaşaması da boyun fıtığı ile benzerdir ve boyun çevresindeki tümörlerin uyguladığı ağrı, sırt bölgesindeki fıtıkların uyguladığı ağrı ile karıştırılabilmektedir.

Erken teşhis durumunda ikisi rahatlıkla ayrılmakta ve bu sayede hastanın tedavi yöntemlerine bir an önce başlanmalıdır. Aynı zamanda hastaların erken teşhis için yapması gereken bir başka durum beyin sinir cerrahisine başvurmaktır. Böylece boyunda oluşan fıtık ameliyatla alındıktan sonra diğer fıtıkların oluşmaması için de erken teşhis ile engellenmiş olmaktadır.

Hastaya verilen egzersizler, pozisyonlarda düzeltme, yataktaki yatış pozisyonu düzeltme ile başlangıç seviyesindeki bir boyun fıtığı rahatlıkla engellenmektedir. Aynı zamanda erken teşhis ile boyundaki fıtığı tedavi ettikten sonra bölgede diğer fıtıkların oluşumu da engellenebilir. Hastanın muayene esnasında herhangi bir kuvvet kaybı ya da his kaybı yaşadığını bildirmesi ve bunun sonunda MR İle incelendikten sonra teşhis konması bu konuda oldukça önemli bir durum söz konusu olmaktadır.

Sırt ve bel fıtığı tedavi süresinde olduğu gibi boyun fıtığında da hastaya öncelikle ilaç, istirahat gibi tedavi yöntemleri önerilmektedir. Eğer ağrılar devam etmekteyse fizik tedavi önerilir ve ameliyat en son çözüm olarak görülmektedir. Uzman doktor, ameliyat aşamasına karar verdiğinde de ameliyat zamanı ertelenmemelidir.

Gecikmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda vücudun işlevleri minimuma kadar inerek hastanın felç yaşaması gibi geri dönülemez problemleri meydana getirebilmektedir. Boyun fıtığı ameliyatı oldukça riskli ve tecrübe gerektiren bir ameliyat olmasının yanı sıra ameliyatı gerçekleştiren doktorların da dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

Boyun fıtığı ameliyatı; çevresinde soluk borusu, şah damarı, yemek borusu gibi hassas yapının çevresinde gerçekleştiği için cerrahın oldukça tecrübeli ve titiz bir şekilde ameliyatı gerçekleştirmesi gerekir ve mikro teknik ile çalışması ameliyatın oldukça başarılı geçmesini sağlar.

Boyun fıtık ameliyatı, boynun ön ya da arka tarafından yapılmaktadır. Hasarlı diskin bulunduğu bölgeden doktorun verdiği kararla ve değerlendirmeyle ameliyat yöntemi seçilmeli böylece alınan tedbirler sonucu ameliyata başlanmalıdır.

[irp posts=”2436″ name=”Boyun Ağrıları İçin Krem”]

[irp posts=”2376″ name=”Boyun ağrısı kulağa vurur mu?”]

[irp posts=”3503″ name=”Sabahları kalktığımda belim ağrıyor ?”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.