Sıradaki içerik:

Bilinenin Aksine Çabuk Acıktıran Besinler

e
sv

Bu Yiyecekleri Tüketmek Beyni Öldürüyor

233 okunma — 01 Nisan 2018 14:59
beyine zararlı besinler

Attığımız adımdan yediğimiz yemeye kadar her işi üstlenen beynimiz, bazı durumlarda tükenerek beyne zarar veren yiyecekler yendiğinde olumsuz etki yaratır. İngiltere’nin çok satan Daily Mail gazetesinde beyni öldüren yiyeceklerin hangileri olduğu açıklandı. İşte uzak durmanız gereken o liste!

Kızartmalar

İşlenmiş ve kızarmış gıdalar beyde ciddi zararlar veriyor.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi beyin hasarı yaratan bu gıdalar, beynin bir numaralı düşmanları arasında yer alıyor. Her çeşit kızartmadan uzak durulması gerekir.

Yapay Tatlandırıcılar

Daha az kalori içerse de yapay tatlandırıcılar beyin için oldukça zararlı. Özellikle beyin hasarı ve zihinsel bozukluklara yol açan sorunların giderilmesi için şeker ve yapay tatlandırıcı ürünlerinden kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

İşlenmiş Gıdalar

Dejeneratif beyin bozukluğuna neden olan hastalıkların büyük bir kısmı işlenmiş gıdalardan kaynaklanmaktadır. Merkezi sinir sistemine zarar veren bu yiyecekler özellikle abur cubur adı verilen ürünler söz konusu olduğunda oldukça dikkat çeker. İşlenmiş gıdalar ve diğer abur kuburlar beynin en büyük düşmanlarından biri.

Fast Food

Montreal Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda fast food ürünlerinin beyin kimyasını değiştirdiği kanıtlandı. Bu da bu ürünlerin ne kadar zararlı olduğunun bir numaralı kanıtı oldu.

Nikotin

Nikotinin ne kadar zararlı olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Bu yüzden zararlı olan bu maddenin beyne kan gitmesini engellediği ve beynin yavaş yavaş ölmeye başladığını ortaya çıkaran bir sorun yaratır.

Tuzlu ve Yağlı Gıdalar

Tuzlu ve yağlı besinlerin zekayı gerilettiği bugün İspat edilmiş konular arasındadır. Tuzun içindeki sodyum zararlıdır ve düşünme yeteceğini zayıflatır. Beyne zararlı yiyecekler ciddi sorunlara neden olur.

Trans Yağlar

Neredeyse her türlü soruna neden olan trans yağlar, beyne kan gitmesini engeller ve kalp sorunları, kolesterol gibi problemlere yol açarlar.

İşlenmiş Proteinler

Şarküteri ürünleri sinir sisteminin yapısını bozar. Et bunun tam tersi bir etki gösterirken, sucuk, salam gbi ürünler bu etkiyi azaltır.

Tahıllar

Tahılların tamamı, beyin fonksiyonlarına zarar verir ve ciddi sorunların yaşanmasına neden olurlar. %100 kepekli tahıl dışındaki her şey zararlıdır.

Şeker

Düzenli şeker alımı beyindeki hücrelerin ölümüne neden olur. Aynı zamanda hafızayı da zayıflatır ve zekayı da olumsuz yönde etkiler.

Karatay Diyeti Uygulayın

Bu zararlar konusunda her gün TV kanallarına konuşan Canan Karatay, bu ciddi sorunun nelere yol açacağını sürekli ifade etmekteydi. Karatay hocanın bahsettiği beslenme sistemini tercih edenler, bu etkilerden uzak beslenme şansına sahip olacak. Çünkü paketlenmiş, işlenmiş ve orijinalliği bozulmuş olan tüm gıdaların sağlıksız olduğu kanıtlanmıştır.

Her geçen gün yeni zararı ortaya çıkan tahıl ürünleri, şeker ve diğer işlenmiş gıdalar sadece beyne zarar vermekle kalmaz. Aynı zamanda kolesterol, kalp ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığı da tetikler. Besinlerin tüketiminde doğal özelliklerinden kopulmaması gerekir. Mesela eti haşlamak ve ızgarada pişirmek, sebzeleri çiğ tüketmek oldukça sağlıklıdır. Ancak karışımlar ve uzun süreli pişirmeler bu sağlıklı etkiyi terse çevirmektedir.

İnsanlar tarih öncesi dönemlerde henüz buğdayla tanışmamışken oldukça hareketli ve atik bir bedene, keskin bir zekaya sahipti. Ancak buğdayın kullanılmasıyla bu süreç tersine döndü ve birçok hastalık ortaya çıkmaya, tembellik artmaya başladı.

Sağlıklı yaşamak ve berrak bir zihne sahip olmak için beyne yararı olan yiyecekler tercih ederek, mümkün olduğunca doğal beslenmeye çalışmalısınız. İçeceklere  şeker katmamak, doğal bitki çayları tüketmek ve işlenmiş olan her şeyden uzak durmak beyninizi daha sağlıklı hale getirecektir.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.