Sıradaki içerik:

Kalça Şekillendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

e
sv

Çay Sağlığa Zarar Verir Mi? ve Sağlıklı Çaylar Hangileri?

273 okunma — 23 Temmuz 2019 13:20
Çay Sağlığa Zarar Verir Mi?

Sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezi, taze simitlerin en yakın dostu çaylar hemen hemen tüm ülkelerin vazgeçilmez içeceği arasındadır. Çay çok eski zamanlarda, Çin İmparatorluğundan bu yana günümüze kadar ulaşmıştır. Başlangıçta iyileştirici etkisi için kullanılan çay daha sonralarda keyif içeceğine dönüşmüştür.

Çay’ın Tarihi ve Önemi!

Derler ki; Çin İmparatoru çay yapraklarının suya düşünce değiştiğine tanıklık etmiş ve bu olay sonucunda 7 yıl boyunca çayın olduğu bölgede kalarak sürekli çay içmiş.

Çinde çay endüstrisinin yaygınlaşması,  Avrupalıların dikkatini çekmiş ve böylelikle buralarda da yayılmaya başlamış.

Öyle ki Hindistan gibi bölgelerde çay pahalı bir içecek olduğu için sadece medikal alanda kullanılmış.

Günümüzde ise misafirlerimizi ağırlarken samimiyetimizi gösteren en temel içecekler arasında yer almıştır.

Gelelim bizim ülkemizde çayın hikayesine.. Çayla tanışmamız Osmanlı döneminde ticaret adamlarının topraklarımıza getirmesiyle başlamış. Çayın önemli bir içecek olduğunu düşünen Osmanlı ise çay fidanlarını Çin’den getirmiş fakat doğru bölgeyi bulmakta zorlanmıştır.

Çay Sağlığa Zarar Verir Mi?

1900 lü yıllarda ise çay Karadeniz’de ekilerek sofralarımıza yayılmaya başlamış. İşte bu sebeplerden dolayı günümüzde insanlar  sağlıklı yaşamak ve ya kilo vermek gibi çeşitli sebeplerle çay tüketmiş ve günlük hayatında da sıkca yer vermiştir. Çay sağlığa zarar verir mi? ve günlük beslemede nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız bu yazımı kaçırmayın.

Çayı Nasıl Tüketmeliyiz ?

Çay önerisi vermeden önce bir çok kişinin yanlış bir şekilde bu içecekleri tükettiğini görüyoruz. Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi çayları da doğru miktarda ve doğru bir şekilde tüketmemiz gerekmektedir.

Örneğin aşırı çay tüketimi  mide bulantısı, baş ağrısı, kalpte çarpıntı, demir eksikliği, kansızlık ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açarak günlük hayatımızın ilerleyişini zorlaştırabiliyor. Çaydan doğru bir şekilde yararlanmanın ip uçlarına yazımda yer vermek istiyorum. Dilerseniz çayın doğru tüketimi nasıl olmalı? başlıklar altında inceleyelim.

  • Su içer gibi çay içmeyin !

Ülkemizin hemen hemen her yerinde çay oldukça sevilen bir içecektir. Yaz ve ya yaz kış demeden her mevsim tükettiğimiz çaylar farkında olmadan vücudumuzda bazı sorunlara yol açabiliyor.  Özellikle çay tiryakilerinin dikkatli okuması gereken bir başlık olduğuna inanıyorum.

Eğer çay içmeyi çok seviyorsak ve birde çayı şekerli içmeyi tercih ediyorsak kalp- damar hastalıklarına, diyabete, kilo alımına ve baş ağrılarına davetiye çıkarmış oluyoruz. Çayı gün boyu öğünlerinizde tercih etmeniz demir emilimini de azaltacaktır.

Tüm bunların yanında çaydan vazgeçemeyenlerin yapması gereken şeylerden biri de çayı ne zaman tüketeceğini bilmek. Öğününüzü tükettikten 45 dakika sonra çay tüketmeniz sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır.  Ayrıca her içilen bir bardak çaya karşılık gün içinde bir bardak ek olarak su içmeyi de ihmal etmemeliyiz.

Çayı doğru zamanda tüketmenin dışında çayı ne kadar içtiğimizde önemlidir. Gereğinden fazla tüketilen çay çarpıntıya, baş ağrılarına, uykusuzluğa ve sinir hastalığına sebep olabilir.

  • Kansere sebep olabileceğini biliyor musunuz ?

Hepimizin evlerden eksik etmediği tüketmeyi de bir o kadar çok sevdiği çay, yanlış tüketilirse masum olmayan sorunlara yol açabiliyor. Çay severler bilir. Sıcacık çayı yudumlamanın keyfi paha biçilmezdir. Hele ki sohbet koyuysa..

İşte bu noktada yudumlamak oldukça önemli bir kavram. Çayı aşırı sıcak içtiğimizde yemek borumuzu tahriş edebilir ve bunun yaratacağı ciddi sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Çayınızı ılık içmek daha doğru olacaktır.

Paketli ürünlere dikkat ettiğimiz kadar açıkta satılan çaylara da dikkat etmemiz gerekir. Çünkü bu tarz açıkta satılan gıdalar, sacıklık ve rutubet gibi nedenlerle aflatoksin gibi zehirli gıdaların oluşmasına sebep olabilir. Uzun süre vücudumuza aldığımız aflotoksinler karaciğerimizi tehdit edebilir, kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Ayrıcı kilo verme adına daha önce adını bile bilmediğiniz karışımlardan oluşan çayları tüketmek hem sindirim sisteminizi bozabilir hem de cebinizi yakabilir. Bunların dışında alerjik reaksiyon ve ya zehirlenme gibi pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Diyelim ki çayımızı güvenli bir yerden temin ettik. Pek nasıl kaynatmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Elbette bilirsiniz. Çay yapmanın oldukça pratik bir işlem olduğunu hepimiz biliriz. Fakat bu noktada da dikkat etmemiz gereken bir kaç husus olduğunun altını çizmek isterim.

Çay suyu hazırlanırken kireçli su olmamasına dikkat etmeliyiz. Bunun yerine içme suyu kullanmak çayınızı hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı yapacaktır.

Çayı demlerken kaynayan suyu bir miktar beklettikten sonra çayın üzerine döküp demlemede yarar vardır. Aksi taktirde kaynar suyu çaya döktüğümüz zaman çayın yanmasıyla beraber çeşitli bakterilerinde oluşmasına yol açıyoruz.

  • Çayı ne zaman tüketilmeli ?

Hepimiz çayı kahvaltıda tüketmeyi oldukça seviyoruz. Fakat bilmemiz gerekiyor ki çayı kahvaltıyla beraber tükettiğimizde demir emilimini azaltmış oluyoruz. Özellikle çocukların dikkat etmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Aslında doğru olan kahvaltıdan 40-45 dk sonra içilmesidir. Kahvaltıda farklı alternatiflere yer vererek sonrasında bir keyif çayı yapmak çok daha güzel olmaz mı?

Sağlık Dolu  3 Çay Önerisi

Sağlıklı çaylar hangileri?

Sağlıklı çaylar hangileri?

Kiraz Sapı Çayı

Bir çoğumuzun şikayetçi olduğu ve kurtulmak için çaydan faydalandığı sorunlardan biridir ödem. Vücudumuzun çeşitli yerlerindeki bu şişlikler günlük hayatımızda keyfimizi kaçırmaya yeterli oluyor. Ödem genellikle yanlış beslenmenin, suyu az tüketmenin ve fazla tuzlu tüketmenin sonucu hayatımıza girebilir.

Bunun dışında alkol tüketimi ve hareketsizlikte ödeme sebep olabilir. Günlük hayatımızda egzersize yer vermek ve su tüketimimize dikkat etmek bu sebeple oldukça önemli. Ödeme iyi gelen besinlerin başında ise maydanoz, kiraz sapı, salatalık gibi örnekleri sıralayabiliriz.

Ödeminiz ciddi boyutlarda ise doktora başvurmanızda fayda vardır. Bunun dışında iyi beslenmenin yanında zaman zaman beliren ödemelerinizden kurtulmak için harika bir önerim var. Tam da yaz ayının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kirazın hem etli kısmı hem de uç sapı oldukça yararlı.

Kirazları yedikten sonra saplarını atmıyoruz. Kiraz sapı, bir kaç dilim limon ve isteğe göre karanfili sıcak suyun içine atıp bir süre bekledikten sonra afiyetle içiyoruz. Günde bir iki bardağı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Ihlamur Çayı

Ihlamur çayının kokusu bana hep çocukluğumu hatırlatır. Sanki annem elinde bir bardak ıhlamur çayıyla gelecek ve hasta vücudumu iyileştirmek için güzel elleriyle ıhlamur çayını içilecekmiş gibi.. Elbette ıhlamur çayı tüketmenin pek çok faydalı yönleri var. Ihlamur çayı vücut direncini arttırır, boğazı yumuşatır, soğuk algınlığına iyi gelir, stres ve yorgunluk anında yardımcımız olur.

Rahatlamak ve sakinleşmek için günlük hayatımızda yer verebileceğimiz bu sağlıklı çayı günde 1-2 kupa olarak tüketebiliriz. Güvendiğiniz bir yerlerden satın aldığınız taze ıhlamur yapraklarının üzerine sıcak suyu ekleyerek demlenmesini bekleyin. Ihlamurunuzu zenginleştirmek için tarçın, elma, limon ve ya karanfil gibi besinleri tercihinize göre ekleyebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı

Yok mu zayıflamak için bildiğimiz ve güvenebileceğimiz bir çay? dediğinizi duyar gibiyim. İçte kuşburnu çayı harika bir seçenek olacaktır. Elbette tek bir besin kaynağı zayıflamanız için yeterli olmayacaktır. Gün içinde uyguladığınız beslenme şekliniz ve hareket durumunuzla beraber size yardımcı alternatiflerden biri olacaktır.

Kuşburnu çayından doğru bir şekilde yararlanmak için; çayı demleme sırasında kaynatmamak gerekir. Böylece C vitamini kaybını da önlemiş oluruz. Kışa sağlık dolu bir hazırlık yapmak için kurutulup saklanılan bu güzel çay ayrıca soğuk algınlığına iyi gelen yanıyla da bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.