Sıradaki içerik:

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sebebi Nedir?

e
sv

Cinsel Bölgeler Nasıl Temizlenir ?

avatar

Editör

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kadınların temizlik açısından en çok dikkat etmesi gereken bölgelerinden biri cinsel bölge yani genital bölgedir. Bu bölge yapı itibariyle anüs ve idrar yollarıyla oldukça yakın bir konumdadır. Bu sebeple mikro organizma oluşmasına büyük ölçüde uygun bir atmosfere sahiptir.

Vajinal hücrelerin pH derecesinin 3.8 olduğu bilimsel olarak açıklandı. Bu bölgenin oldukça hassas bir yapı olduğunu söylemek mümkündür. Öncelikle kadınların temizlik ve hijyen şartlarını gözden geçirerek yanlış bildiklerini öğrendikten sonra yapmamaları en sağlıklı yoldur.

Kadınlar açısından cinsel alan temizliğinin en birincil kuralı vajinanın sürekli temiz ve kuru kalmasıdır. Tuvalet sonrası, havuzdan çıkınca ya da herhangi bir ihtimalle ıslanan vajinanın kurutulması gerekmektedir.

Ayrıca tuvalet sonrası temizlikte anüs mikrop olarak bağırsaklardan gelen organizmalara ev sahipliği yapabileceği için arkadan öne değil önden arkaya doğru silinmek kaydıyla temizlenmelidir. Sonrasında iç vajina diye adlandırılan kısım yanakların içinde var olan bölgedir.

genital bölge temizliği

Bu bölgenin yıkanması sadece doktorun vereceği kararlar neticesinde olmalıdır. Her zaman bu bölgeyi yıkamak oldukça zararlıdır. Ayrıca kullanılan temizlik malzemelerine ve bakım için gidilen kuaförün kullandığı ürünlere dikkat edilmelidir. Güvenilir, temizliğini bildiğiniz kuaförlerle çalışmak cinsel bölgenizin sağlıklı kalması açısından önemlidir.

Kimyasal değeri olan bakım jelleri, şampuan ve sabunların genital bölgeyle kesinlikle teması olmamalıdır. Kuaförde kullanılan epilasyon malzemelerinin, ağda ve materyallerin sadece sizin için özel kullanıldığına ya da temiz olduğuna dikkat edin.

[irp posts=”1183″ name=”Cinsel Bölgede Çıkan Et Benleri”]

Cinsel ilişki sonrası vajina üzerinde kalmış meni (sperm) kalıntıları oldukça büyük bir mikrop ağına dönüşebilir. Bu sebepten dolayı bikini bölgesinin kesinlikle güzel bir şekilde duş alarak temizlenmesi gerekir.

Ergenlik dönemlerinde başlayarak menopoz dönemine kadar giden bir vajinal akıntı söz konusudur kadınlarda. Herkeste farklı şiddette ve farklı bir kıvamda olan bu akıntıların varlığı her zaman olandan daha fazla ya da daha az olması durumunda kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir.

[irp posts=”1274″ name=”Cinsel Bölgede Mantar Nedenleri”]

Cinsel bölgeyi tüy dökücü krem veya sprey kullanarak temizlemek zararlı değildir. Bazı kişiler bu işlemin ereksiyon kaybına ve tahrişe yol açtığını söyleyebilir, fakat bu sorunlarda kullanılan krem ve tüy dökücünün markası önemlidir. Yan sanayi ürünü kalitesinden emin olmadığınız ürünleri alıp, hassas bölgenizde kullanmak risklidir. Ayrıca kullanacağınız kremin cildinize zarar verip vermeyeceğini öğrenmek için temizlemeye başlamadan önce deneyiniz.

Genital temizlik genel sağlık açısından da oldukça önemlidir. Çünkü idrar yolları enfeksiyonuyla başlayabilecek rahatsızlıklar sağlığınızı tehdit edebilir. Kadın sağlığı üzerine kurulmuş olan dünya bazlı kurumların hepsi kadınların belli aralıklarla jinekolog muayenesinden geçmelerini belirtiyor.

Bu sayede temizliğe ve bakıma dikkat ettiğiniz halde başınıza gelebilecek bir problemde önceden tedbir alabilme imkanınız elinizde olur. Çünkü dikkat edilmemesi ve mikropların olduğundan daha hızlı üremesi mümkün olan bir bölgedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.