Sıradaki içerik:

Basit Güzellik Fikirleri

e
sv

Cinsiyet Değiştirmeyle İlgili Her Şey

423 okunma — 27 Şubat 2018 21:35
cinsiyet degisimi

Kadından erkeğe, erkekten kadına geçişte önemli olan cinsiyet değiştirme ameliyatı sanıldığının aksine oldukça uzun süren bir süreç. Hacettepe Üniversitesi Cinsel Kimlik Konseyi bu konuda başvuruların çok olduğunu ama insanların yanlış bilgilendiğini ifade etti.

Cinsiyet Değiştirmeyle İlgili Merak Edilenler

Hastaların öncelikle hakime başvurup dava açarak, Cinsel Kimlik Konseyi’nde psikiyatr, plastik cerrah, jinekolog, ürolog, genetikçi, hukukçu ve endokrinolog tarafından heyet incelemesine tabi tutulması gerekiyor. Muayene sonrası ilk hormon tedavileri başlıyor ve hastanın karşı cinse dönüşme süreci başlıyor. Hasta izlem altında kalarak, bu durumdan hoşnut olup olmadığı inceleniyor.

Hormon tedavisine başlandığında hasta durumdan memnun kalıyorsa heyet rapor gönderir. Heyet rapor olmadan hiçbir cerrah cinsiyet değiştirme operasyonu yapmamaktadır.

Rapor Neden Gerekli?

Cinsiyet değiştirme ameliyatında, hastanın erkekse testis ve penisi, kadınsa rahmi ve yumurtalıkları alınır. Bu şekilde üreme fonksiyonu da elinden alınmış olur. Doktor beni izinsiz ameliyat etti diyerek dava açmasın diye bu rapor olmadan ameliyat yapılmaz.

Hastanın üreme fonksiyonunun olmaması söz konusu olduğundan erkeğe dönüşen hastalar boşalamaz ve sperm üretemezler. Kadına dönüşen hastaların da yumurtlaması ve doğum yapması mümkün değildir.

Kim Hangi Ameliyatı Yapıyor?

Erkekten kadına dönüşme ameliyatı için cinsel organları almayı ürologlar, kadından erkeğe düşmek için de kadın doğumcular operasyona girer.

Plastik cerrah memeleri alarak vajinayı yapar. Penis yapılması için de bu operasyondan 6 ay sonrası beklenir. Penis de takılınca hasta raporla birlikte hakime giderek kimliğini almak için başvurur.

Penis Nasıl Yapılıyor?

Penis için mikro cerrahi yönteminin uygulanması gerekiyor. 3 boyutlu bir organın yapılması için mutluluk çubuğu ya da kaval kemiğinden alınan kemik kullanılarak operasyon yapılıyor. Kemik alındığı zaman hastalar iz kaldığı için rahatsız olabiliyor ama hastalar sonuçtan memnun oluyor.

Kemik olan sürekli sert vaziyette olduğu için hastalar çamaşırlarının içine saklıyorlar. İşte cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası yaşananlar!

  • 7 gün hareketsiz yatarlar,
  • Meme alma operasyonu sonrası çok acı çekilir,
  • Kadına dönüşme operasyonlarında sömürülme riski fazladır,
  • 15 cm’den fazla penis yapılmıyor,
  • Hastaların çoğu cinsel ilişkiden zevk alıyor,
  • Erkek olan hastalarda klitoris alınmadığı için klitoral orgazm oluyor,
  • Kadına dönüşen hastalar da orgazm olabiliyor,
  • Sperm bankasıyla gebelik elde etmek mümkün olabiliyor. (Erkeğe dönüşenler için).

Kimler Yaptırıyor?

Genelde dikkat çekmeyecek mesleklere sahip olan bu operasyonları yaptırıyor ve maliyet 40 bin lirayı bulabiliyor. Hastalar ameliyat sonrası evlenebiliyorlar ve çocuk sahibi olmak için farklı yöntemleri deneyebiliyorlar. Ülkemizde kadınken erkek olanlar çok tepki çekmezken, ataerkil bir toplum olduğumuz için erkekken kadın olanlar büyük tepki çekiyor. Bu yüzden insanlar kendilerini gizleme ihtiyacı duyuyorlar.

Riskleri Var Mı?

Psikolojik açıdan ciddi bir süreç söz konusu olduğu için geri dönüş konusunda bir talep olmuyor. Ancak hastaların bazılarında cinsel ilişki sırasında kuruluk oluyor. Bazı hekimler bağırsak dokusundan vajina yapmayı tercih ettiği için kayganlık sağlanabiliyor.

Ancak penis konusunda da mutluluk çubuğunda olduğu gibi değiştirme ve zorluklar yerine kemikten yapılması, sürekli sert kaldığı için bazı zorluklara neden olabiliyor. Cinsiyet değiştirme operasyonu Çapa, 9 Eylül ve Hacettepe üniversite hastanelerinde yapılıyor.

Ayda Bir İki Heyet Yapılıyor

Üniversite hastanelerinde ayda bir iki kez heyet yapılıyor ve her ay yeni 12-13 hasta görülüyor. Hastaların bazıları yanlış müdahalelerle gelmiş olduğu için süreç sıkıntı yaratıyor. Yani bazısı rahmini aldırmış oluyor bazıları memesini aldırmış oluyor ve yasal süreçte zorluklar yaşayabiliyorlar. Bu yüzden öncelikle hakime başvurarak karar doğrultusunda harekete geçmek gerekiyor.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.