Sıradaki içerik:

Bir Haftada Göbek Yağı Eritme Egzersizleri 

e
sv

Çocuğunuza Cinsel Eğitimi Hangi Dönemde Vermelisiniz?

352 okunma — 22 Mart 2018 14:47
cinsel eğitim

Anne ve babaların bazen korkulu rüyası olabilen çocuklarda cinsellik eğitimi için çocuğun hazır oluşu ve sizin ifadeleriniz önemlidir. Çocuklar okul öncesi dönemde cinselliğe çok meraklıdır ve sorgulama konusunda ısrarcı olabilirler.

Cinsel Eğitim Çocuklara Kaç Yaşında Verilmeli?

Ayrıca cinsiyet rolleri konusunda da bu dönem dikkat çekmektedir. Kız çocuklarında mastürbasyon denemeleri görülür ve cinsiyet kavramları merak edilmeye başlar.

Uzmanlara göre çocuklara cinsellik eğitimi verilmesi için en uygun dönem 6-9 yaş arasındaki okul dönemidir. Çocukların bu dönemde cinsel merakları bastırılmamış olduğundan çocuk sormasa bile aile bu konuda eğitim verebilirsiniz.

Çocuklarınıza sağlıklı bir biçimde konuyu anlatmanız ve doğru cevapları vermeniz son derece önemlidir. Bu yüzden cinsel eğitim konusunda her zaman dürüst ve çocuğun algısına uygun biçimde davranmaya özen göstermelisiniz.

Nasıl Anlatmalı?

Çocuklarda bu keşif başladıktan sonra uygun dille konuşma ve doğru ifadelerde bulunma çok önemlidir. Çocuğu ciddiye alarak ona doğru bilgilerin verilmesi, cinsiyet kavramlarının kendine özel olduğunun da belirtilmesi son derece önemlidir. Bu yüzden çocuklara cinsellik eğitimi verilirken, kimlik rollerinin belirlenmeye başladığı 4 yaşından itibaren harekete geçilebilir.

Kız çocukları babalarına, erkek çocukları da annelerine düşkün oldukları bu dönemde, kızlar süt verme ve bebek oluşumunu merak edebilir.

Okul döneminde ise farklı cinsiyetteki çocukların birbirleriyle olan iletişimleri bu merak konusunda ilk belirtileri verdikleri andan itibaren problemsiz biçimde çözülebilir.

Çocukların yaşına uygun hikaye kitaplarından da yararlanabilirsiniz. Bazı çocuklar bu konuda oldukça çekingendir. Bu yüzden konuyu değiştirmeleri söz konusu olabilir.

Çocuklar Ne Tür Sorular Soruyor?

Bu konuda çocuklar belirli sorular sormaz. Yaşantılarından çıkardıkları deneyimlere göre farklı sorular sorabilmektedir. Çocukların cinsellikle ilgili sorularına ne cevap vermeli diyerek merak eden herkes, özellikle “ayıp” ve “yasak” gibi kelimelerden kaçınmaktadır. Bu dönemlerde şu tür sorular sorulabilir.

 • Annelerin neden memesi var, babaların neden yok?
 • Benim neden memem yok,
 • Bebek annenin karnına nasıl gelir,
 • Ben nasıl oldum,
 • Bebek nasıl çıkar,
 • Benim neden pipim yok benzeri sorular sorulabilir.

Bu sorulara mantıklı cevaplar verilmesi uygun olur. Mesela bebeklerin dişleri olmadığı için annelerin memesindeki süt ile beslendikleri, annelerin bebek istedikleri zaman özel hücrelerin rahim denen bir organda büyüdükleri ve bebeğin oluştuğu, annelerin bacaklarının arasındaki özel bir delikten bebeğin çıktığı söylenebilir.

Ne İçmeli?

Kesinlikle şekersiz olmak kaydıyla çay ve kahve tüketiminde bir sakıca yoktur. Ayrıca gün içinde yeşil çay ve bitki çayları da tüketilebilir. İhtiyaç duyulan içecekler konusunda limonlu su ve taze su 2-3 litre tüketilebilir.  Karatay diyetiyle kilo vermek isteyen birçok kişi, zaten bu beslenme sistemine geçer geçmez kilo vermeye başlayacak, kilo verme oranı kişiden kişiye değişecektir.

Utanç Duygusu Ortaya Çıkar

3 yaşından itibaren kızlarda utanç duygusu ortaya çıkar. Bazı çocuklar kendi bedenlerine dokunmaya başlar ve haz aldıkları noktaları keşfederler.

Toplum içinde yapılacak olanlar ve yapılmayacak olanlar anlatılarak çocuğun korkutulmadan mahremiyet duygusunun ifade edilmesi gerekir. Çocukta cinsellik konusunda gelişim özellikleri, şu davranışlarla ortaya çıkar;

 • Anne ve baba olma oyunları daha sık görülmeye başlanır,
 • Kendini kız ya da erkek olarak ifade eder,
 • Karşı cinsin bedenini merak eder,
 • Şıplar olmaktan memnun kalırlar,
 • Utanmalar başlar,
 • Ebeveynlerin bedenleri incelenmeye başlanır.

5-7 Yaş Arasına Dikkat

Bu yaştaki çocuklarda küfürlü ve argo sözcükler görülebilir. Mahremiyet duyguları arttığı için giyinip soyunurken yalnız kalmak isteyebilirler. Anne ile kızlar, baba ile erkekler yakınlaşmaya başlar. Sosyal çevresinden cinsellikle ilgili fikirler edinirler. Kısacası çocuğun cinsel gelişimi konusunda engelleyici olmayan tutumlar sergilenmesi gerekir.

[irp][irp][irp]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • aslı 3 sene önce
 • Çok başarılı bir yazı. Mahremiyet eğitimi ile ilgili bu yazının okunmasında fayda var.