Sıradaki içerik:

Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir? Avokadonun 4 Temel Faydası!

e
sv

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir? Yardımcı Olacak 4 Yöntem!

122 okunma — 21 Ağustos 2021 16:59
Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir? Yardımcı Olacak 4 Yöntem!

Öksürük bazen sadece boğaz temizleme refleksi olsa da bazen de bazı hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Bu sebep ile çocuklar öksürmeye başladığı anda ebeveynleri de telaş sarmaya başlar. Özellikle kış aylarına geçişte yaşanan mevsimsel değişikliklerinde yaşanan nezle, soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalık en önemli belirtilerinden biridir. Peki çocuklarda öksürük nasıl giderilir?

Öksürük yetişkinler için ne kadar rahatsız edici ise çocuklar içinde aynı şekilde oldukça rahatsız edicidir. Çocuğun huzursuzlaşmasına, uykularının bölünmesine hatta iştahının kesilmesine neden olabilir. Bu da çocuğun yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkileyecektir. Gün içerisinde az denilebilecek öksürükler ise evde doğal yöntemler ile engellenebilirler.

Bu yazımızda çocuklarda öksürük hastalık belirtisi midir, nasıl giderilir sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca öksürüğü gidermeye yardımcı olacak 4 yöntemi de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük Hastalık Belirtisi Midir?

Çocuklarda Öksürük Hastalık Belirtisi Midir?

Çocuklarda Öksürük Hastalık Belirtisi Midir?

Öksürük, akciğerleri her türlü etkene karşı koruyan solunum sistemi tarafından geliştirilmiş bir savunma mekanizması refleksidir. Yabancı maddelerin solunum yoluna girmesini engellediği gibi solunum yolundaki salgılarında dışarı atılmasını sağlar. Çocuklarda ise basit bir soğuk algınlığı belirtisi olabileceği gibi ciddi bir hastalığında belirtisi olabilirler. Bu süreçte önemli olan ebeveynlerin öksürüğü en iyi şekilde takip edebilmesidir. Eğer çocuğunuz henüz yeni doğmuş bir bebek ise ve birinci ayını doldurmadıysa doktoruna danışmanızda fayda var. Ayrıca;

 • Burnu tıkalı olmamasına rağmen nefes alıp vermekte zorluk yaşıyorsa
 • Cilt rengini değiştirecek kadar öksürük krizleri geçiriyorsa
 • Öksürmeden sonra balgam çıkarıyorsa
 • Öksürüğe yüksek ateş eşlik ediyorsa
 • Nefes alıp verirken hırıltı oluşuyorsa
 • Burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı başladıysa

Çocuğunuzu ne kısa zamanda doktora götürmelisiniz.  Böylece hemen müdahale edilerek çocuğunuzun daha ciddi sağlık problemleri yaşamasının önüne geçmiş olursunuz.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Çocuğunuzda ciddi etkileri olmayan öksürük başlangıcı var ise öksürüğü kesmek için bazı önlemler alabilirsiniz. Bu önlemlerden bazıları ise şunlar;

 • Bol bol su içirin. Boğazın nemli kalması öksürüğün azalmasını sağlayabilir.
 • Özellikle geceleri öksürükler daha da artar. Bunu engellemek için çocuğunuzu başını yastıklar ile yükseltin.
 • Çocuğunuzun bulunduğu odayı nemli tutmaya çalışın. Bunun için nem makinelerinden faydalanabilir ya da sıcak peteğin üstüne kâse ile su koyabilirsiniz.
 • Eğer çocuğunuz alerjiye bağlı öksürük yaşıyorsa, evdeki özellikle de odasındaki alerjenleri tamamen ortadan kaldırdığınıza emin olun.
 • Odasını sık sık havalandırın. Havalar soğuk bile olsa çocuğunuzun odasındaki havanın temiz kalabilmesi ve sirkülasyon olabilmesi için odasını günde en az 1 saat mutlaka havalandırın.

Bu çözümler öksürüğü azaltmanıza hatta hafif öksürükleri tamamen yok etmenize yardımcı olacaktır. Bütün çabalarınıza rağmen çocuğunuz öksürmeye devam ediyor ve başka belirtilerde gösteriyorsa mutlaka en kısa sürede doktora götürmelisiniz.

Öksürüğü Gidermeye Yardımcı Olacak 4 Yöntem!

Öksürüğü Gidermeye Yardımcı Olacak 4 Yöntem!

Öksürüğü Gidermeye Yardımcı Olacak 4 Yöntem!

Çocuklarda öksürüğünü gidermek için diğer anneler tarafından uygulanan ya da uzmanlar tarafından tavsiye edilen yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Öksürüğü gidermeye yardımcı olacak 4 yöntemi ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Bitki çaylarının iyileştirici gücünden faydalanın. Öksürük için en çok tercih edilen ise ıhlamur çayıdır. Suyun içine koyduğunuz ıhlamuru biraz kaynadıktan sonra içine birazda bal ekleyerek çocuğunuza verebilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen zencefil ve bal karışımından çocuğunuza verebilirsiniz. Hastalığa karşı direncini korumasına yardımcı olurken boğazını da yumuşatarak öksürüğü azaltmaya yardımcı olur.
 • Kış aylarında daha sık görülen öksürükler için portakal suyu ve badem karışımını kullanabilirsiniz. İçerisinde bulunan c vitamini soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların tedavisinde de oldukça etkili.
 • Doktor muayenesi ya da onayı olmadan kesinlikle öksürük şurubu kullanmamalısınız. Ancak serum fizyolojik damlalardan faydalanabilirsiniz. Bu damlalar özellikle burun tıkanıklığına bağlı öksürükleri azaltmakta oldukça etkilidir.

Kadın gibi ekibi olarak bu yazımızda çocuklarda öksürük nasıl giderilir ve öksürüğü gidermeye yardımcı olacak 4 yöntem hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz!

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.