Sıradaki içerik:

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir?

e
sv

Çocukların Başarılı Olması İçin Ne Yapılmalı?

194 okunma — 24 Eylül 2018 13:55

Başarının anlamı kişiden kişiye  bireyin bulunduğu çevreye ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı kişilere göre ise başarı huzurlu mutlu sevgi dolu bir hayat sürmektir. Çocukların başarılı olmasını isteyen anne babalar çocukları istemeden de olsa farklı kalıplara sokmaktadırlar.

Çocuklara Başarıyı Nasıl Anlatmalıyız?

Biliyorum başarı deyince aklınıza zeka gelecek ama şu noktayı hatırlatmak isterim ki başarıda zeka tetikleyici ve hızlandırıcı olmasına karşın aslında çok da belirleyici değildir.

Önemli olan çocuğa başarılı olma yollarının öğretilmesidir. Fakat unutmamak gerekir ki her çocuğun öğrenme kapasitesi birbirinden farklı özellik göstermektedir.

Eğitim Öğretim yılı başladı. Her yıl olduğu gibi bu yılda tüm anne – babalar okuyan çocuklarının başarılı olup bu başarıyı belgelerle gösterilmesini ister.Yalnız her çocuk belge almaya bilir ama her çocuk başarılı olabilir.

Çocuklarda Zeka Düzeyi Gelişimi

Zekanın temelde iki görevi vardır. Öğrenmeyi hızlandırır yada öğrenmeyi yavaşlatır. Çevremizde bu  gibi özelliklere sahip çocuklara rastlamışızdır. Bir konuyu anlattığınızda diğer arkadaşlarına göre anlatılanı daha çabuk kavrar ve öğrenir.

Ancak şunu düşünmenizi istemem diğer öğrencilerin anlatılan konuyu anlayamayacağı anlamına gelmez. Gelin bunu örnekle daha anlaşılır kılalım Ankara’ya iki tane araba var biri otobüs diğeri ise sizin kendi arabanız sizce hangi araba ilk Ankara ‘ya ulaşır.

Cevapları duyar gibiyim tabi ki de kendi gittiğiniz araba ulaşır. Sonuçta iki araba da aynı yola gidecektir.  Zeki öğrenci hızlı arabaya benzer diğer öğrenci ise orta hızda devam eden otobüs gibidir.Bu öğrencinin zekası normal düzeyde  başarısını olumsuz etkileyecek gibi düşünülmemelidir. Çünkü toplumumuzun hemen hepsi normal düzeyde zekaya sahiptir.

Çocuğun İlgi Alanını Keşfetmek

Çocukları çiçeklere benzetecek olursak  her çiçek farklıdır. Çiçeklerin kokuları  renkleri onlara yüklediğimiz anlamlar hepsi birbirinden farklı ve benzersizdir. İşte bunun gibi her çocuğun ilgi alanları ve yetenekleri birbirinden farklıdır. Bazı çocukların sözel zekaları bazıları sayısal zeka kimisi de spor ve el yeteneğinde kendini göstermektedir.

Anne – babalar çocuklarının başarılı olmasını istiyorlarsa ilk olarak onları yeteneği ve ilgisi olduğu alana yönlendirip o alanda çocuğunu destekleye bilir. Anne – babalar  bir konuda hata yapıyorsunuz o da şu çocuğunuzun tüm alanlarda başarılı olmasını istiyorsunuz.

Örnek verecek olursak Matematik dersine ilgisi ve yeteneği az olan bir çocuğa Matematikten yüz almaya zorlamak o çocuğa işkencedir. Tıpkı resim yeteneği olmayan birinden tablo yapmasını istemek gibi.

Anne ve Babanın Çocuğa Olan Tutumu

Okula başladıktan sonra çoğu anne – baba  okuldan ayağını keser. Tahmin edebiliyorum ki çocuk eve geldiğinde “dersler bugün nasıl geçti “ sorması ile sınırlı kalır. Halbuki başarılı bir öğrencinin arkasında ilgili ve özverili bir anne – baba vardır.Anne – babalara önerim çocuğunuzun okuluna haftada yada ayda bir kez de olsun okula uğrayıp çocuğunuzun öğretmeniyle durumu hakkında görüşmek olsun.

Bu durumda çocuk okulunu aksatmayacak böylelikle derslerine daha fazla çalışacaktır.Çocuğun başarısında fark edeceksiniz ki artma olacaktır.İlgisiz anne – baba ise çocuğunda şu düşünceyi uyandıracaktır. “ Nasıl  olsa ailem okula gelip ders durumumu takip etmiyor bu yüzden ders çalışmasam da olur.

Çocukların Motivasyonunu Arttırmak

Çocuklarınızın çevresinden gelebilecek ve anne – babayı olumsuz etkileyebilecek kötü sözler ve saldırılara karşı duvar örün. Başkaları size olumsuzlukları konuşurken zihninizden hoşunuza giden bir hayal geçirin.  Anne – babaların en büyük hatası çocuklarını arkadaşlarıyla rekabet haline sokmak ve kıyaslamaktır.

Bu durumda ki çocukta ders çalışmak azimle değil de hırslı olmak adına çalışır.Arkadaşlarını geçmeye çalışırlar bu nedenle çocuklarda hırsı beslememek gerekiyor. Çünkü asıl olan çocuk için hırs değil azimdir. Azimli çocuklar  sorumluluk bilincine sahip olduğu için verilen görevi her zaman yerine getirirler bunu yaparken de mutlu olurlar.

Fakat hırslı çocuklar ise ilişki odaklıdır. Verdiğiniz görevi veya sorumluluğu yerine getirmezler onlar için arkadaşlarını geçmek önemlidir. Arkadaşlarını geçemediğinde ise büyük bir hayal kırıklığı ve hüsrana kapılarak içine dönük olur. Bu durum çocukta öz güven eksikliğine de neden olur. Unutulmamalı ki her başarısızlık bir sonraki başarısızlığın her başarıda bir sonra ki başarının zeminini hazırlar.

Çocuklarda Ders Çalışma Alışkanlığı

İlk olarak çocuğun psikolojik direnci kırılmalıdır. Çocuğunuzla konuşup beraber günde ortalama ne kadar ders çalışabileceğini planlayın günde yirmi dakika esas alınsa yeterlidir. Anne çocuğuna bir saat ders değil de yirmi dakika çalışmanı istiyorum.

kendine güvenen çocuklar

Bunu yapmamızda ki amacımız çocukta ders çalışma alışkanlığını kazandırmak yalnız bu süreyi her gün tekrarlamanız gerekir. Böylelikle çocuk kurulan düzene alışır istemeden de olsa belli bir zaman sonra belirlenen sürenin üstüne çıktığını fark edeceksinizdir.

Bir çocuk ders çalışmadan önce sakın ama sakın bilgisayar yada telefon başına oturmamalıdır.

Çünkü iradesi yorulur ve ders sırasında dikkat eksikliği yaşar. Beyin bu durumda bloke olduğu için sonrasını devam edemez. O yüzden çocuk okuldan gelir gelmez ders başına oturtulmalıdır . Sonrasında ise teknolojik cihazlara izin vere bilirsiniz.

Çocuğun ders çalışma masasında dikkati dağıtan öğeler olmasın masa da sadece çalışacağı dersin kaynağı olması yeterlidir. Çocuk ders çalışırken annenin yada evden başka bir üyenin televizyon izlemesi  çocuk ders çalışmaktan ziyade üfleyerek puflayarak ders çalışırken annenin sürekli tavsiyeler vermesi örneğin ders çalışıyorsun değil mi  sınavın var aklın dağılmasın demesi. Bu tip anne modeli nasılda, nasıl da sinir edici değil mi?

Anne – babalar çocuğunuzla birlikte oturun 40 dk boyunca bir şeyler yapın bunu yaparken de sessiz  sabit ve durağan olun. Sizin ayna nöronunuz çocuğunuzu etkilesin şimdi ben bazı annelerden duyar gibiyim bizim zamanımızda bu böyle miydi.

Çocuk çocukluğunu bilir dersini çalışır. Gerçek nasıldı biliyor musunuz o zamanımızdaki anneler o sırada televizyon izleyip de çocuğa ders çalış demezdi. Ne yapardı bilir misiniz çocuğu ders çalışırken sessiz bir şekilde pirinç ayıklardı  yada dantel yapardı.

Anne burada kendisiyle ilgili ödevleri çocuğun yanında gürültüsüz bir şekilde yapardı.Şuan ki anneler ise televizyon karşısında yada elinde telefon oturuyor. Demem o ki çocuk anneyi meşguliyeti iş yaparken görsün. Unutmayalım ki çocuk ders çalışırken   aklına gelen zevk alabilecek hiçbir şeyi yapmayın.

Anne – babalara düşen görev  çocuklarının başarısızlığının altında yatan nedenleri bulup ortaya çıkararak çözüm yolları bulmaktır. Sorun kaynağı belki de dersle alakası olmayan veya çocukta alt yapı eksikliği buna benzer bir çok sebep olabilir.Unutulmaması gereken temel ilke şu olmalı .“ Her çocuğun başarılı olabileceği bir alan mutlaka vardır.”

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.