Sıradaki içerik:

Kısa Bot Seçimi ve Kombini Nasıl Yapılır?

e
sv

En Çok Yapılan Diyet Hataları ve Zararları Nelerdir?

261 okunma — 03 Şubat 2019 19:34
diyet hataları ve zararları

Vücudumuz her gün yeni bir araştırmaya sebep olacak kadar mükemmel bir şekilde organize edilmiş yapılardan oluşmaktadır. Onu daha sağlıklı kılmak ve doğal işleyişini devam ettirmek adına besinlerden yararlanmamız gerekir. Besinlerin yeteri kadar ve doğru bir şekilde kullanılması, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işleyişine devam etmesi için oldukça önemlidir. 

Bilinen Diyet Hataları ve Zararları 

Bu yazıda hepimizin sık rastladığı ve en çok yapılan diyet hataları nelerdir, sizler için araştırdık.

Aç Kalmayı Deneyerek Diyet Yapmak!

Diyette en çok yapılan hataların başında aç kalarak zayıflamak gelir. Vücudumuz tıpkı bir araba deposuna benzetilecek olursa ancak besinlerle doldurulduğu sürece işlemeye devam edecektir.

Aç kalarak zayıflayan bireyler her ne kadar tartıda kilo verdiğini görseler de durum pek de istenilen gibi olmayacaktır. Çünkü yeteri kadar enerji alamayan vücudumuz kaslarımızı enerjiye çevirmek için kullanacak, kaslar küçülecek ve gün içinde bizi yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı gibi sıkıntılarla uğraştırmak zorunda bırakacaktır.

Aç kalarak zayıflayan bireyler yağ kaybına uğramazlar ve genelde verdikleri kilodan çok daha fazlasını kısa bir sürede geri alırlar.

Çok düşük kalori ile diyet yapan bireylerde bazal metabolizma hızında azalma meydana gelir ve bazı sağlık problemleri oluşur. Bunlara örnek verecek olursak; baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu gibi iş ve ya okul hayatını ciddi bir şekilde etkiyecek durumların yanı sıra sinirlilik, kabızlık, kalp atışında bozuklular, yorgunluk, tansiyon düşüklüğü gibi durumlar gözlenir.

Aç kalarak diyet yapmanın başlıca zararları:  kuru  bir cilt görünümü, saç dökülmesi, adet düzensizlikleri de problem oluşturabilecek diğer sağlık sorunlarıdır .

Popüler Diyetleri Uygulamak

İnternet üzerinden uyguladığımız hatalı diyetler ve her yıl isim değiştirerek çıkarılan popüler diyetleri sık sık uyguluyorsanız yine hatalı diyetlerin tuzağına düşmüş oluyorsunuz. ,

Diyetisyenler sadece size ait olan fiziksel özelliklerinize, yeme alışkanlığınıza ve hastalık durumunuza göre diyet programı hazırlarlar. Popüler olan herhangi bir diyet uygulamanız hem sağlığınızı bozabilir hem de verdiğiniz kiloların daha fazlasını almanıza sebep olabilir.

Çünkü beslenmeyi öğrenmeden ve hayat boyunca uygulayamayacağınız bir diyet kilo verdikten sonra tekrar eski yeme alışkanlığınıza döndürür ve size tekrar kilo aldırır.

Diyetisyenler size sağlıklı beslenmeyi nasıl hayatınıza sokacağınızı ve zararlı yiyecekleri ne kadar tüketebileceğinizi ve sonrasında ne yapmanız gerektiğini size açıklayarak hayatınızın her aşamasında beslenmenizi kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Yetersiz Karbonhidrat Almak

Diyet yapmayı kendine görev edinmiş insanların geneli ekmeği düşman olarak görür. Kendi yemediği yetmezmiş gibi karşısındaki insanlarda ekmeği yememe öğüdü verir.  Malum Türk insanı olarak ekmekle aramız oldukça iyidir. Kimisi ekmeği keseceği için diyet kelimesini ağzına bile almak istemez. 

Zayıflama isteğiyle gözden çıkartılan diğer karbonhidratlar ise pirinç, patates ve makarna gibi besinlerdir. Beslenmede karbonhidratların yeri atlanmayacak kadar önemlidir. Çünkü yeterince karbonhidrat tüketmesek vücudumuzdaki su miktarı azalır, beynimizin yakıt ihtiyacı karşılanmaz ve kan şekerinizde dalgalanmalar meydana gelir.

Böylelikle kalp damar hastalıkları gibi ciddi hastalıklara davetiye oluşturur ve spor için yeteri kadar enerji sağlayamayız. Karbonhidrat tüketimini tamamen bırakmamalıyız ve böyle bir yol izleyeceksek mutlaka beslenme uzmanlarından yardım almalıyız.

Yanlış Sıvı Tüketimi

Diyet yaparken ya da sağlıklı beslenmeye karar verirken genelde hepimizin yaptığı olumlu hareketlerden biri su içmeye konsantre olmak için bir suluk kullanmak. Gün içinde sıvı tüketimimizi arttırmak için her yere suyumuzu da götürmeye başlarız.

Çünkü biliriz ki yeterli bir şekilde su tüketimi vücudumuzda ödem oluşumunu engeller ve sindirim enzimlerinin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Buraya kadar her şey oldukça normal fakat diyette hata yapılan kısım ise çay ve kahve gibi içeceklerinizin su yerine geçtiğine inanılması.

Çay ve kahvenin tüketim miktarını aşmamak koşuluyla içildiğinde vücuda faydaları görünse de, sıvı halde olmaları su yerine geçtiğini göstermez. Tersine vücutta su emilimini gerçekleştirir. Eğer su tüketiminden fazla çay ve kahve içiyorsanız metabolizmanızı oldukça yavaşlayacaktır.

Hareketsiz ve Sporsuz Yaşam

Çoğumuz emek vermeden aldığımız kiloları kısa sürede vermek isteriz. Canımız yanmadan ve çaba sarf etmeden kendiliğinden kiloların yok olmasını isteriz. Spor yapmayı eziyet olarak görüyorsanız zaten kilo verdikten sonra normal yaşantınıza geri dönecek ve sporu bırakacaksınız.

Fakat sporu bir yaşam şekli haline getirip her gün temiz havada yürümenin ve çevredeki havanın ruhunuzu rahatlattığını, spor yapmak vücudu daha dinç ve güçlü yapacağını düşünerek hareket etmeniz sizi doğru alışkanlıklara götürecektir.

Önemli olan hangi tür sporu yapmak istediğiniz ve size uygun olup olmadığıdır. Spor salonuna kendinizi hapsedip herkesin yaptığı sporları yapmak zorunda değilsiniz. Size uyan ve seveceğiniz bir spor seçip hayata daha sağlıklı devam edebilir ve zamanınızı daha verimli geçirebilirsiniz.

Çünkü aldığımız kaloriler harcadığımız kalorilerle aynı olursa kilomuzu dengede tutar, aldığımız kalori harcadığımızdan az olursa kilo vermiş oluruz.

Bu yüzden gün içinde düzenli spor yapmak sağlıklı beslenmeyle birleştiğinde daha kolay kilo vermeyi ve daha fit bir görüntü elde etmenizi sağlar. Sadece kilo vermede değil her türlü hastalığı yenmede ve engellemede düzenli spor yapmak ve nasıl besleneceğini bilmek oldukça önemlidir.

Yemekler’de Öğün Atlamak

Diyette sık yapılan hatalardan biride öğünleri atlamak dır. Daha az yersem daha çok kilo veririm mantığı ile metabolizmamızı zor duruma düşürecek bu düşünceden kurtulmamız gerekir. Ana öğünlerde çok aç kalıp fazla yememek için ara öğünleri de düzenli olarak tüketmemiz gerekir.

Porsiyon Miktarı Yapmama

Doğru bir diyet listesi elbette doğru yiyecekleri seçmekten geçer. Genelde raflarda gördüğümüz ”light’  ürünler olarak adlandırılan yoğurt ve süt gibi ürünlerde sıklıkla karşılaştığımız kalorisi  düşük besinlerden biraz  bahsetmek istiyorum. 

Nedense bu tarz ürünleri tüketmenin bize iyi hissetmemizi sağladığından, bu ürünlerinde kalorisi olduğunu unuturuz. İşte bu sebepten ötürü light ürünlerin miktarına dikkat etmez ‘nasılsa düşük kalorilidir.’ diye fazlaca  tüketiriz.

Aldığınız her üründe porsiyon  kontrolünüzü sağlamak oldukça önem taşır. Bu tarz ürünlerin şekersiz ve kalorisiz olduğunu düşünmek ya da düşük kalorili diye fazlaca tüketmek diyette yapılan temel hatalardandır.

Doğru Diyet Yapmak İçin Öneriler 

  • Diyete başlarken en sık yapılan hatalardan biri ekmeği tamamen bırakmaya çalışmak olur. Tabiki bu ekmeği çok tüketeceğimiz anlamına da gelmez. Ekmeği miktarında tüketirsek gün için de kan şekerini dengeler, bağırsak hareketlerini düzenler ve kilo vermemize yardımcı olur. Beyaz ekmek yerine, tam tahıllı ekmeği tercih ederek içindeki posa sayesinde gün içinde daha uzun tok kalabilirsiniz. Yine diğer karbonhidrat türlerinden olan pirinç yerine de bol lif içeren bulguru seçebilirsiniz.
  • Diyette yapılan yanlışlardan biride yağ tüketimini azaltmak adına salatalardan yağı kaldırmaktır. Fakat burada önemli olan nokta vücudumuza bazı vitamin ve minarelleri alabilmemiz için bu vitaminlerin yağa ihtiyaç duymasıdır. Salatalarımıza bir tatlı kaşığı yağ koyabiliriz.
  • Diyete başlamaya karar vermek ve bu konuda sabırlı olmak oldukça önemlidir. Çünkü sağlıklı kilo vermek ve bunun kalıcı hale gelebilmesi için sağlıklıklı yaşamı bir hayat tarzı haline getirmek gerekir. Buyüzden kilo verme ve ya alma sürecinde hergün tartıya çıkıp kilomuzu kontrol etmek doğru bir davranış değildir. Her gün tartıda büyük değişiklikler görmeyi beklemek ve istenileni alamamak bir süre sonra bizleri sıkacaktır. Bu yüzden tartıdaki rakamları düşünmek yerine sağlıklı beslenmenin size neler katacağını düşünüp bir zaman sonra kilo vermenizin keyfini yaşayabilirsiniz.
  • Diyet yapmaya karar vermek ve hayatı daha sağlıklı kılmak adına başlayacağınız bu yola mutlaka bir uzmana danışarak ilerlememiz gerekir. Tıpkı bir doktorun başkasına verdiği ilacı sizi iyileştirir diye kullanmıyorsanız aynı şekilde iternette gördüğünüz diyet listelerini uygulamayınız. Diyetisyenler kan tahlili, vücut analizi ve yaşam koşullarınızı göz önüne alarak sadece size ait bir beslenme programı oluşturur. Bir yandan kilo verirken bir yandan da sağlıklı bir şekilde nasıl ilerleyeceğinizi öğretir.
  • Diyeti kolay ve kontrollü bir şekilde ilerletmek istiyorsak yararlı ve zararlı besinlerin ayrımını yapabiliyor olmamız gerekir. Bazen yemekten hoşlandığımız besinler kilo aldıkdan sonra gözümüze korkunç bir madde gibi görünür. Diyet uygularken bu besinlerden hızlı bir şekilde ilişkimizi kesip tüketmemeye çalışırız. Bu süreç oldukça sancılı geçer ve sizi diyet yapmaktan vazgeçirir. Bu yiyecekleri beslenme programınızdan tamamen çıkartmak yerine miktarını azaltmanız ve hedef kilonuza ulaştığınızda uygun miktarda kendinize ödül vermeniz sizin ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.