Sıradaki içerik:

Ozon Sütü Nedir? Faydaları Nelerdir?

e
sv

Coronavirüs Sonrası Yaşam Nasıl Olacak?

390 okunma — 19 May 2020 23:18
Coronavirüs Sonrası Hayat

Heraklitos o meşhur sözünde “Değişmeyen Tek Şey Değişim” der. Bu kesinlikle herkes için doğru olan bir sözdür. Her şey özü itibarı ile aynı kalsa da değişir. Kimi zaman ise sadece bireyler bazında toplumsal bazda da değişimler yaşanır. Nitekim Pandemi sürecinden sonra dünyada bir biçimi ile zarar görsün ya da görmesin hiçbir şey aynı olmayacak. Coronavirüs sonrası hepimizi çok farklı bir dönem bekliyor. Hatta ufak ufak adımlar atılmaya başlandı ve hiçbir şey ne kadar öyle görünmese de kimi zaman aslında aynı değil.

Coronavirüs Sonrası Hayat Nasıl Olacak?

İnsanlar coronavirüs sürecinde aslında yaşamda bir başka klişe olarak karşımıza çıkan yaşamın biz plan yaparken başımıza gelenler olduğunu gördü.

Tüm planlarımız alt üst oldu. İş düzenimiz, aile düzenimiz değişti. Yakınlarımızda belki pandemi sürecinde ölümler gördük.

Ölümün bu kadar yakın olduğu gerçeği ile net bir biçimde yüzleştik.

Ölenlere üzülür iken kendi yaşadığımıza hem sevindik, hem üzüldük. Garip bir ruh haline girer iken duygusal iniş çıkışlarımız kimi zaman bizi bile şaşırttı. Hiçbir şey vazgeçilmez olmadığını gördük.

Küçük şeylere takılmamayı, daha hoşgörülü olmayı keşfettik. Elbette belki de en önemlisi yavaşlamayı. Çünkü hepimiz çok meşguldük, çok yoğunduk, çok önemli idik gibi gibi.

Oysa günlerce evden çıkamadık. Çıkmaya cesaret edemedik. Uzun zaman sonra belki yeniden aile fertleri ile bir arada bu kadar uzun süre kaldık. İlişkilerimizi yeniden gözden geçirdik. Belki hiç istemediğimiz özlemler araya girdi. Yaşamda yarın diye bir şey olmadığını ve ertelememeyi yeniden yeniden keşfettik. Kendimizin eğer hala bilmiyorsak coronavirüs sayesinde ne kadar değerli olduğunu ve  bizi üzen insanlardan vazgeçmemiz gerektiğini. Bunlara sizler de eklemeler yapabilirsiniz.

Coronavirüs Sonrası Hayat

Coronavirüs Sonrası Hayat

Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru

Atalarımız bir musibet, bin nasihattan iyidir der. O yüzden bizler de bu süreçten gereken dersleri aldık. Coronavirüs sonrası yaşamımızda dün ki gibi asla olmayacak. Öyle ya da böyle, kabul etsek de etmesek de değiştik.

Her ne olursa olsun yaşamak, nefes almak son derece güzel bir mucize, bundan sonra yaşadığımızın her anın ne kadar kıymetli olduğunu ve zamanı doğru kullanmamız gerektiğini bileceğiz. Adımlarımızı ona göre atacağız. Gereksiz her şeyi yaşamımızdan atmış olarak yola devam edeceğiz.

O ertelediğimiz seyahat, almak istediğimiz elbise, görmek istediğimiz film mutlaka görülecek. Birini seviyorsak ucunda ölüm yok ya şiarı ile rahat bir biçimde söyleyeceğiz. Ertelemeler olmayacak. Söylemeye bile gerek yok. Temizliğe ve hijyene gereken önemi göstereceğiz.

Yeni bir dünya düzeni kurulacağı için daha az bankalara, alışveriş merkezlerine gideceğiz. İnternet daha çok yaşamlarımıza girecek ve birçok şeyi İnternet üzerinden halledeceğiz. Daha minimal yaşamaya başlayacağız. Bu her anlamda gerçekleşecek olan bir olgu olacak.

Sağlığımıza, sevdiklerimize daha bir özen göstereceğiz. Daha dikkatli,daha kuralcı olacağız biraz. Elbette yeni meslekler, yeni teknolojiler yaşamımıza girecek. Tüm bunlar ise coronavirüs sonrası yeni bir dünya düzeni demek. Belki de bizler bu yeni dünya düzenini düne göre daha çok seveceğiz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.