Sıradaki içerik:

Heliocare Güneş Kremi Ve Fernblock

e
sv

Coronovirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

615 okunma — 18 March 2020 22:48
Corono Virüs Nedir

Corona virüs günümüzde halen giderek artarak tehlikesini sürdürmektedir. Ancak son zamanlarda uzmanların bizlere açıkladığı, havaların ısınması ile virüslerin yitecek olma ihtimali, biraz olsun insanları rahatlatmaktadır. Birçok ülke de görüntülenmesiyle birlikte birçok insanı korku sarmış derecedir. Bu anlamda insanlar tedbir almak istiyor ancak nasıl olduğunu bilememektedir. Şimdi bizler de bu konu hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Corona virüs korunma yolları nelerdir ve nasıl bunu atlatabiliriz? İşte konuya dair tüm detaylar…

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü, yapılan incelemeler doğrultusunda insan gibi memeli türde hayvanlarda olabilen ve rahatlıkla bulaşabilen bir virüs tipidir.

İnsanlar da genel anlamda ölümcül sonuca mal olan ve genelde solunum enfeksiyon yoluyla rahatlıkla kişiden kişiye geçmektedir.

Hayvan olarak inek ve domuzlarda ishal tipinde, tavuklar da ise üst yolunum yolu ile enfeksiyona sebep olmaktadır. Corona virüsü olarak MERS- coV, SARS-CoV VE 2019-nCoV şekliden çeşitleri bulunmaktadır.

Aslına bakıldığında hayvan cinsinde olan ve daha çok hayvandan hayvana geçebilen bir virüs tipidir. Corona virüse yakalanan insanlarda solunum başta olmak üzere, sindirim ve boşaltım sistemi ciddi anlamda hasar görmektedir. Corona virüsü daha çok ilkbahar ve sonbahar zamanlarında çoğalmaktadır. Hatta hayvan olarak bu durumdan kediler çok ciddi hasarlar almaktadır.

Kedilerde genelde temas yoluyla geçerek yayılma konusunda dışkılamaları yeterli olmaktadır. Her kedi hayatında mutlaka bu virüse 1 kere yakalanmaktadır. Tabi bu oranlar onların yaşadığı konuma göre değişiklik göstermektedir.

Ancak kedilerin metabolizması ciddi anlamda iyi olduğu için onlar bu konuda biraz daha rahat olmaktadır. Belirt olarak daha çok ateş, ishal ve halsizlik şeklide karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda dediğimiz gibi kediler bu hastalığı çok rahat bir şekilde atlatmaktadır.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

İnsandan insana rahatlıkla bulaşmasıyla birlikte, bazı belirtiler meydana gelmektedir. İşte Corona virüsü bulaşan kişilerde belirtiler!

  • İştahsızlık ile ciddi kilo kaybı,
  • Yüksek sayılabilecek ateş,
  • Fazla halsizlik ve durgunluk,
  • Görme konusunda sorun ve gözlerde sık sık sulanma,
  • Ayakta daha çok denge kaybı,
  • Psikolojik isteksizlik ve mutsuzluk gibi belirtiler oluşmaktadır.

Bu anlamda mutlaka en yakın hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Corona Virüsü Bulaşıcı Mı? Corona Virüsü Hangi Yollarla Bulaşır?

Dünyayı bu denli alarma geçirmesiyle birlikte Corona virüsün bulaşıcı bir hastalık olduğunu görebilmektedir. Hatta oldukça rahat bulaşan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle SARS ve MERS çeşit Corona virüsü insandan insana bulaşma oranı oldukça yüksektir. Bu yüzden insanları korkutan nokta da budur.

Hatta bu virüs bir dönem kısa süreli tekrar karşımıza çıkmıştı. Yayılma konusunda çabuk olmasa da, bulaştığında insanı çok yüksek ihtimal öldürmektedir. Corona virüsün 100’ün üzerinde türleri bulunmakla birlikte, birçoğu enfeksiyona sebep olmaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması sebebiyle özellikle genç kitle bu hastalığı, soğuk algınlığı şeklinde atlatmaktadır. Ancak belli yaşın üzerinde ki kimseler bu hastalığı kolay şeklide atlatamamaktadır.

Hatta sonu ölüme kadar gitmektedir. Çünkü Corona virüsü belli zaman içinde mutasyona uğrayarak, insanların üst solunum yolundan akciğerlerine inmektedir. Dolayısıyla zatürre tarzı rahatsızlık ile kişi ölüme sürüklenmektedir.

Corono Virüs Nedir

Corono Virüs Nedir? Korunmya Yöntemleri Nelerdir?

Corona Virüsü Neden Olur?

İnternet’te özellikle bu virüsün ortaya çıkışı sorgulanmaktadır. Bunun en başlıca sebebi ortam içinde enfeksiyona benzer olan hapşırmak ve öksürmek şeklinde örnek verebiliriz. Çünkü üst solunum yoluyla birlikte insanlara rahatlıkla bulaşabilmektedir. Ayrıca buna ek olarak da sadece üst solunum olmamaktadır. Bunun için ellerin temas ettiği noktalardan da rahatlıkla başka insana geçebilmektedir.

Bir diğer merak edilen konu ise, Corona virüsü geçmesiyle birlikte ne kadar sürede etki edeceğidir. Bu sorunun cevabını şöyle verebiliriz; Corona virüsü geçmesiyle 5 ile 11 gün içinde öksürük ve ateş semptomları görülmektedir. Bu durumda sizlerden kendiniz için endişeye düşebilirsiniz. Hastalığın tanısının konulması için kesinlikle belli başlı testlerin yapılması gerekmektedir. Böylece kişi kendini izole edebilmektedir.

Corona virüsüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Corona virüsten korunmak için aslında tedbir olmanız yeterlidir. Yani normal hayatta grip olmanız ile karşılaştırabilirsiniz. Öncelik olarak dikkat etmeniz detay kesinlikle ellerin sık sık yıkanması ve sürekli hijyen bir şekilde tutulmasıdır. Corona virüsünden korunarak yani bu hastalığı rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Hatta sadece bu virüs için değil, genel anlamda el temizliğimiz başta olmak üzere, tüm temizliğe ayrıca dikkat edilmelidir. Günlük hayatta evde oturma şansınız olmuyor ve sık sık kalabalık ortamların içine girmek durumunda kalıyorsanız, bunun için ayrıca dikkatli olmalısınız.

Yani ellerinizi sık sık yıkamalı ve yıkamadan kesinlikle ağza, göze dokunmamalısınız. Elleri yıkarken sabundan da asla kaçmamalısınız. Ellerinizi yıkama fırsatınız olmadığı süreçlerde, alkol bazlı olan el antiseptiklerinden yani kolonya tarzı hijyen ürünlerinden de faydalanabilirsiniz.

Bir ihtimal hastalığa yakalandığınızda, mutlaka hapşırma veya öksürme durumlarında elinizi ağzınıza götürmemelisiniz. Her ne kadar hafife alınsa da, maskeyle gezmek iyi bir tedbir olacaktır. Bu sayede hastalığı hem bulaştırma hem de kapma riskinizi en aza düşürebilirsiniz. Korunma süreci içinde mutlaka sıvı alınımını ihmal etmemeli, daha çok sebze ve meyvelere dengeli bir şekilde yüklenmelisiniz.

Kapı kollarına dokunmak yerine kollar ile temas etmelisiniz. Tabi imkanınız varsa da sık sık bu detayları temiz tutmalısınız. Böylece Corona virüsünü atlayabilir hem de tedbirinizi almış olacaksınız. Hijyen kalın, Corona virüsü sizden korksun!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.