Sıradaki içerik:

Çocukların Başarılı Olması İçin Ne Yapılmalı?

e
sv

D Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

193 okunma — 24 September 2018 14:39
D vitamininin önemi

D vitaminini çeşitli besinlerden alındığı gibi güneş ışığından da alınabileceğini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Hamileler, yaşlı bireyler özellikle anneler çocuklarının D vitaminini doğal yollarla alabilmesi için güneşli günlerden bol bol yararlanır.

Yazın güneş ışığından bol bol faydalanırken, kışında tükettiğimiz besinlerin içinde D vitamini ararız.

Bu yüzden D vitaminini tanımaya ve tüketmemiz gereken miktarı bilmekte fayda vardır.

Çünkü her şeyde olduğu gibi D vitamini fazlalığında da bir takım problemler ortaya çıkarabilir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitaminini içinde bulunduran besinler; yağlı balıklar, kırmızı et, yumurta yine D vitamini ile desteklenmiş tahıl ve süt gibi çeşitli besinlerde bulunurlar.

Güneş ışınlarından yararlanmak için; ellerle birlikte kollar ve alt bacaklar açık kalacak şekilde güneşte durabilir. Herhangi bir soruna karşı şapka ve güneş gözlükleri ile korunabilirler.

Camın arkasından güneşlenmek D vitamini almamızı engeller. 6 aydan küçük bebekler çok güçlü gelen güneş ışınlarından uzak tutulmalıdır. D vitamine ihtiyaç duyulursa yine sağlık uzmanları tarafından belirlenip desteklenebilir.

D Vitamini Eksikliğine Neden Olan Faktörler?

Güneşli bir ülkede yaşamamıza rağmen bu nimetten yeterince faydalanmıyoruz. Özellikle çalışan kesimin günün önemli saatlerinde kapalı bir alanda kalması, güneş süresinin az olduğu bir bölgede yaşamak bu sorunları doğurabiliyor.

Yine kış aylarında yerince güneş ışığından yararlanamamak, kapalı alanlarda vakit geçiriyor olmakta eksikleri doğuruyor. Gebeler ve fazla kilolu bireyler ise artan ihtiyaç doğrultusunda D vitamini alımı yetersiz olabiliyor.

Yapılan bir araştırmada koyu tenli bireyler açık tenle bireylere göre güneş ışınlarından daha az D vitamini elde ediyor. Yine yapılan araştırmalarda erkeklere oranla kadınlarda görülen D vitamini eksikliği daha fazla.

Sağlık uzmanları özellikle kadınların D vitamini ölçümünü yaptırmalarını öneriyor. Birçok hastalığın sebebi altında D vitamini yatabilir. Sadece yemeklerden alınan D vitamini yetersiz kalabilir.

D Vitaminin Yararları nedir?  Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

D vitamini gebe kadınların kullanımında önemli olduğu gibi gebe kalmadan öncede vücutta yeteri kadar alınması gereken bir vitamindir. D vitamini eksikliği varsa gebelik öncesi giderilmelidir.  Bebeklerinin de D vitamini eksikliği olarak doğmasına sebep olur.

D vitamini kanda fosforu ve kalsiyumu dengeler, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kas sağlığı için önemlidir. Düşük yağ içeren beslenme şekillerinde D vitamini eksikliği görülebilir. Yaşlı bireyler de güneşten gelen D vitamini üretimi yavaşlar, doktor görüşüyle takviye edilebilir.

Vücudunuzda dikkat etmeniz gereken bazı uyarılar size D vitamini eksikliğini gösteriyor olabilir. Yorgunluk, vücutta ağrı hissetmek, baş ağrısı, yüksek tansiyon, kas zayıflığı, saç dökülmesi gibi belirtiler söz konusu olabilir.

Kalsiyum ve fosfor kemiklerimizi güçlü tutmaya yarar. D vitamini kullanımı bunu destekler. Ayrıca D vitamininin kanser, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yetişkin bireylerde  D vitamini eksikliği bazen kendini anlaşılamayabilir. Hafif bir yorgunlukla kendini gösterebilir. İleri aşamalarda D vitamini eksikliği yaşayan birey yürümekte zorluk çeker. Kemik ağrıları yaşamaya başlar. Buda gücünü kaybetmesine sebep olur.

D vitamini bağışıklık sistemini de etkiler. Vücutta bağışıklık sistemi zayıfladığında enfeksiyona yakalanma riskinin artmasına sebep olur. Bireylerde depresyon görülebilir.

Bunlara ek olarak D vitamini yetersizliği meme, troid, kemik, kalın bağırsak kanserlerine yakalanma riskini de arttırır.

D vitamini karaciğerde depolanır. Bu yüzden D vitamini takviyesi fazla alındığında karaciğerde problem yaratacağı gibi mide ve uyku problemleri de yaratır.

Fazla kilo alımı,bulantı, kusma, kalp atışında düzensizlik görülebilir. Takviyelerin hekim kontrolünde kullanılması gerekir.

D Vitaminin Çocuklar İçin Önemi Nedir ?

Yeni kuşak teknolojinin gelişmesiyle birlikte zamanının çoğunu bilgisayar karşısında geçirmekte ve yükselen binaların içinde büyümektedir.

Dışarıda onları bekleyen mahalle arkadaşları, bisiklet yarışları çok eski zamanlarda kalmışa benziyor. Fakat yeni zamanda temiz park alanları, bisiklet yolları, kullanıma açık plajlar, paten pistleri çocukların gün içinde güneşten fazlasıyla yararlanmaya ve sosyalleştirmeye yeterli.

Çocuklarda D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir,  kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Zihin gelişiminde rolü vardır.  D vitamini eksikliği görülen çocuklarda raşitizm (kemik hastalığı),  büyümü ve gelişmede gerileme ve yorgunluk görülebilir. Yine D vitamini fazlası ise yine yan etkilere sebep olabilir. Takviye kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.