Sıradaki içerik:

Tarih Kitaplarında Asla Göremeyeceğiniz 10 Mükemmel Fotoğraf!

e
sv

Diş Eti Hastalıkları Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

347 okunma — 23 Haziran 2019 15:32
diş eti hastalığı nedenleri

Dişlerini fırçalarken diş eti kanayanlar, diş taşlarıyla dolu bir ağıza sahip olanlar ve diş eti hastalığı olan kişilere uyarımız. “Avucunuzun içi kadar bir yarayla yasıyorsunuz.

Diş Eti Hastalığı Deyip Geçmeyin!

Üstelik bu yara acımıyor, sızlamıyor ve siz bu yarayı hiç önemsemiyorsunuz.” Toplumda yüzde doksan kişide mevcut olan “Gingivitis” (Diş eti iltihabı) ağzınızda sinsi sinsi mevcudiyetini devam ettiriyor.

Diş eti iltihabınız varsa ve diş eti hastasıysanız tüm sistemik durumunuzu etkileyen bir probleminiz var demektir. Diş deyip geçmeyin, uyarıyoruz başınıza çok iş acar.

Daha sonrasında diş kayıplarına bile neden olabilir. Korkucu değil mi? Üstelik şeker hastasıysanız ve ağzınızda “Gingivitis” varsa şeker kontrolünüz de zorlaşıyor.

Gebeyseniz erken doğum tehlikesi veya düşük doğum ağırlıklı bebeğe sahip olma olasılığınız artıyor.

TIP, DİŞ ETİ HASTALIKLARININ ALZEHEİMER’LA İLİŞKİSİ OLDUĞUNU KABUL ETTİ

Tıp dünyası, diş eti hastalığının kronik, inflamatuar hastalıklarında çok yaygın olarak görüldüğünü kabul etti. Aynı zamanda diş eti hastalıklarının Alzeheimer ile ilişkisi olduğunu da birçok yayın açıkladı. Ayrıca pankreas kanseriyle ilgisini de yüzde 65 arttırdığına dair birçok araştırma mevcut.

Amacımız korku oluşturmak değil bilinç oluşturmak. Bu yüzden uyarıyoruz. “Büyük bir yarayla dolaşıyorsunuz. Üstelik çok kolay iyileşebilecek bir yarayla.”

[irp posts=”28″ name=”Dişleri Kısa Sürede Beyazlatmak Mümkünmü?”]

Dişlerinizin Düzgün Olmasına Dikkat Edin!

Düzenli diş fırçalama ve diş hekimi kontrolüyle bu problemden kurtulabilirsiniz. Bu kadar kolay mı gerçekten diyenler için. “Evet, bu kadar kolay.” Bunun dışında bu problemlerin siz de daha az oluşmasını istiyorsanız dişlerinizin düzgün olmasına özen gösterin.

Dişlerdeki çapraşıklık dişlerinizin fırçalamasını engeller daha kolay dış tası oluşur. Bu nedenle eğer dişlerinizde çapraşıklık var ise ortodontik tedaviler, artık görülmeyen tellerle hatta şeffaf plaklarla uygulanabiliyor. Yani şeffaf plaklar “INVIZALAKYN” tedavileri bize yardım ediyor.

Gingivitis Nedir?

(Diş eti iltihabı) diş eti hastalığının yaygın ve hafif bir şeklidir ve diş çevresindeki diş etinin tahriş, kızarıklık ve şişmesine (iltihap) neden olur. Diş eti iltihabı, periodontit ve diş kaybı adı verilen çok daha ciddi diş eti hastalığına neden olabilir.

Diş eti iltihabının en yaygın nedeni ağız hijyeninin kötü olmasıdır. Diş eti iltihabını ciddiye almak ve derhal tedavi etmek önemlidir. Günde en az iki kez fırçalama, günlük diş ipi kullanma ve düzenli diş bakımı alma gibi iyi ağız sağlığı alışkanlıkları diş eti iltihabını önlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı diş etleri dişleri sağlam bir şekilde sarar ve pembe renktedir.

Gingivitis Belirtileri

  • Şişmiş veya kabarık diş etleriniz varsa,
  • Kırmızı veya koyu kırmızı diş etlerinizi fark etmişseniz,
  • Fırça veya diş ipi kullandığınızda kolayca kanayan diş etleriniz varsa,
  • Ağız kokusundan mustaripseniz,
  • Hassas diş etleriniz varsa diş eti iltihabınız olabilir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.