Sıradaki içerik:

Hollywood Yıldızlarının Tercih Ettiği Saç Modelleri

e
sv

Diyabete Neden Olan 10 Etken

164 okunma — 17 March 2018 00:58
Diyabetin Nedenleri

Günümüzün tehlikeli hastalıklarından birisi olan diyabet sorunu, 40 yaşına kadar her 5 kişiden birinde; 60 yaşından sonra ise her 3 kişiden birisinde görülüyor. Türkiye diyabet oranında en hızlı yükselim gösteren ülkeler arasında yer alıyor.

Diyabet Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Pek diyabet nedeni bu hastalığa sebep olabilir. Size bu hastalığa neden olan etmenleri ve bu etmenlerin hastalığın seyrini nasıl etkilediği ile ilgili bilgi vereceğiz.

 1. Hareketsizlik

Fiziksel aktivitenin azalması diyabetin yaygınlaşmasında en büyük rolü üstlenen etmenler arasında yer alıyor. Fiziksel aktivitenizi azalması diyabet olmanıza neden olabilir.

Bu neden ile günlük aktivitenizi maksimum seviyede tutmanızda fayda var. Asansör yerine merdiven kullanmanız, her yere taşıt ile değil yürüyerek gitmeniz diyabet olma riskinizi azaltacaktır.

Yapabileceğiniz en sağlıklı şey ise düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak olacaktır. Düzenli egzersiz rutini sadece diyabet değil pek çok hastalığın önüne geçmenizde size yardımcı olacaktır.

 1. Obezite ve Fazla Kilolar

Diyabete neden olan etmenler arasında fazla kilolar da yer almaktadır. Ekstra kilolar yaydıkları hormon ve bazı kimyasallar ile metabolizmanın bozulmasına ve diyabete yakalanma riskinizi arttıran bir etmendir. Diyabete yakalanmak istemiyorsanız; fazla kilolarınızdan kurtulmanızı öneririz.

 1. Bazı İlaç ve Hastalıklar

Yüksek tansiyon, kan yağlarının yüksek olması tiroid bezinin aşırı çalışması diyabeti tetikleyen hastalıklar olarak bilinmektedir. Yine aynı şekilde, doğum kontrol hapları, romatizma ilaçları ve idrar söktürücü tansiyon ilaç türevleri de diyabeti tetikleyebiliyor.

 1. Kötü Beslenme Alışkanlıkları

Yağ ve karbonhidrat oranı yüksek besinler tüketmek hızlı kilo almaya neden olmaktadır. İşlenmiş rafine şekeri yoğun olarak tüketmeniz diyabeti tetikleyebilir. Bu neden ile daha doğal şeker kaynaklarını bal, meyve gibi tüketmenizde fayda vardır. Yine yağ oranı açısından da daha dengeli besinleri tüketmenizi öneririz.

 1. Gebe Kalma Sıklığının Yüksek Olması

Değişen hormon düzeylerine neden olduğu için sık gebelik diyabeti tetikleyebilir. Yine aynı şekilde gebelik diyabet riskini de arttırır. Bu neden ile iki gebelik arasında en az 2 yıl olmasına özen gösterin.

 1. Kentleşme

Kentleşme, fiziksel aktiviteyi azaltması ve kötü beslenme alışkanlıklarının oluşması nedeni ile diyabet nedenleri arasında yer almaktadır.

 1. Stres Seviyesinin Yüksek Olması ve Kronik Stres

Stres vücutta insülin direncini arttırdığı için diyabeti tetiklemektedir. Stres seviyesinin sürekli yüksek olması diğer bir adı ile kronik stres diyabet olmanıza neden olabilecek ciddi bir etmendir. Kronik stres aynı zamanda sadece diyabete değil daha farklı hastalıklara da neden olabilir. Bu neden ile stresten olabildiğince uzak durmaya ve stres seviyenizi azaltacak sevdiğiniz, sakinleştirici aktiviteleri yapmaya özen gösterin.

 1. Genetik Yatkınlık Faktörü

Ebeveynlerinizden birisinin diyabet olması sizin diyabet olmanızda ebeveynlerinden birisi diyabet olmayan kişilere göre daha yüksek risk taşımaktadır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde diyabet belirtileri açık bir şekilde görülebilir de, gizli bir şekilde de seyredebilir. Bu neden ile genetik yatkınlığınız varsa düzenli kontrole gitmenizde fayda vardır. Yine aynı şekilde diyabete neden olacak etmenleri hayatınızdan çıkarmanız diyabete yakalanma riskinizin azalmasında size yardım edecektir.

 1. Çocukluk Çağı Obezitesi

Obezite bildiğiniz üzere diyabet etmenleri arasında yer almakta. Ancak çocukluk çağında yakalanılan obezite bu çocukların ileri yaşamında diyabete yakalanma riskini ciddi anlamda yükseltmektedir. Bu neden ile çocuklarınızın beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeniz, kötü beslenme alışkanlıklarına sahiplerse bu alışkanlıkları değiştirmeye ve düzenli spor aktivitelerine katılmaları konusunda onları teşvik etmeniz gerekmektedir.

 1. Sporun Bırakılması

Sporun bırakılması, düzenli spor yapan kişilerin metabolizmasının hızlı bir şekilde kalori yakamamalarından dolayı kilo almalarına ve diyabet riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu neden ile diyabet tedavi ve diyabet riskini azaltmada doktorlar her zaman spor yapmayı önermektedir.

[irp][irp][irp]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.