Sıradaki içerik:

Saç Kabarmasını Önleyen Ürünler ve Doğal Yöntemler

e
sv

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız? Doğuma 10 gün Kala Belirtiler

116 okunma — 18 Temmuz 2021 12:17
avatar

Earnado

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız

Doğum her anne için merak ve endişe dolu ama bir o kadar da heyecanlı olaylardan biridir. Özellikle ilk defa anne olacak kadınlar için 3. Trimester adı verilen hamileliğin son haftaları heyecanla karışık endişeli bir bekleyişle geçer. Doğumun tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini bilmemek heyecanlı bir bekleyişe neden olur. Peki doğumun yaklaştığını nasıl anlarız?

Doğum günü gelmeden önce bebek ve vücut doğumun yaklaştığına dair bazı belirtiler gösterir. Özellikle de doğuma son 10 gün kala bu belirtiler daha da artar.

Bu yazımızda doğumu bekleyen heyecanlı ebeveynler için doğumun yaklaştığını nasıl anlarız sorusu ile doğuma 10 gün kala gözlemlenebilecek belirtiler ve doğum öncesi hazırlık için bilmeniz gerekenler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Doğum zamanını nasıl anlarız

Doğum zamanını nasıl anlarız

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız?

Hamileliğin son evrelerine doğru doğum yaklaşırken vücut ve bebekte kendini doğuma hazırlamaya başlar. Doğumun yaklaştığını gösteren belirtileri bilmek, daha bilinçli olmanıza ve doğum yaklaşırken kendinizi zihinsel olarak hazırlamanıza olanak sağlar. Ayrıca doğum öncesi son hazırlıkları tamamlamak içinde büyük bir fırsattır.

Normal şartlarda hamilelik süresi 9 ay 10 gün yani 40 haftadır. Aksi bir durum söz konusu olmadığı müddetçe normal doğum yapmayı düşünen annelerde hamileliğin son haftalarında kasılmalar ve sancılar görülebilir. Ancak görülen her ağrı ve kasılma doğumun habercisi olmayabilir. Fakat bütün belirtiler bir arada görülüyorsa doğumun yaklaştığını söyleyebiliriz. Özellikle doğuma 10 gün kala belirtilerde annenin de rahatlıkla hissedebileceği artışlar görülür.

 

Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

Doğuma 10 Gün Kala Belirtiler

Doğum gittikçe yaklaşırken özellikle doğuma 10 gün kala doğumun yaklaştığını anlamamızı sağlayan belirtileri gözlemlemeye başlarız. Bu belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Nefes Alırken Rahatlama: Bebek anne karnındayken büyüyüp geliştikçe annenin diyaframına baskı yaparak nefes alıp vermesini zorlaştırabilir. Ancak doğum yaklaşırken bebek doğum kanalına gireceği için diyafram üzerindeki baskı kalkacak ve anne daha rahat nefes alıp verecektir.

Nişan Kanaması: Her hamilikte görülmese de doğum yaklaşırken gerçekleşen bu kanama, çoğu anneyi korkutsa da oldukça normal bir kanamadır. Hamilelik boyunca rahim içine bakteri girişini engellemek için rahim ağzında kalın bir mukus tabakası oluşur. Doğum yaklaştıkça rahim ağzındaki genişleme ve incelmeden dolayı bu tabaka vücuttan düşer ve hafif bir kanama olmasına neden olur.

Sancıların Artması: Hamileliğin 20. haftasından itibaren anne yalancı sancılar olarak da bilinen özellikle kasık ve karın bölgesinde bazı sancılar hisseder. Ancak doğumun yaklaşması ile bu sancılarda değişmeye başlar. Sancılar daha da şiddetlenir ve kasık ve karın bölgesi dışında sırtta da hissedilmeye başlanır. Ayrıca bu sancılar yalancı sancılardan farklı olarak daha düzenlidir ve daha sık aralıklarla hissedilirler. Doğum yaklaştıkça bu sancılar arasındaki süre gittikçe kısalır.

Bütün bunların yanı sıra vajinal akıntıda artış ve vajinal bölgedeki baskı hissi, idrara daha az çıkma, enerji artması da doğuma 10 gün kala görülen belirtilerdendir.

 

 

Doğum Öncesi Hazırlık İçin Bilmeniz Gerekenler

Doğum Öncesi Hazırlık İçin Bilmeniz Gerekenler

Doğum Öncesi Hazırlık İçin Bilmeniz Gerekenler

Doğum öncesi hazırlık için bilmeniz gereken detaylar ile daha kolay ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca dikkat edeceğiniz bazı detaylar ile doğum sonrasında daha rahat bir süreç geçirebilirsiniz. Doğum öncesi hazırlık için bilmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Öncelikle zihinsel olarak kendinizi doğuma hazırlayın. Özellikle çevrenizden duyduğunuz doğumun zorlukları, ağrıları ya da sancıları gibi olumsuz bütün sözlere kulaklarınızı tıkayın. Ne kadar olumlu ve sakin olursanız doğumunuzun da o kadar kolay geçeceğini unutmayın.
 • Kendinizi fiziksel olarak da doğuma hazırlayın. Bunun için doğum yogası yapabilirsiniz. Doğumda nefesinizi doğru ve etkili kullanmak için nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Bacak ve sırt kaslarınızı çalıştırmak için hamilelere özel yüzme kurslarına gidebilirsiniz.

Bütün bu zihinsel ve fiziksel hazırlıklar sizi doğuma hazırlayarak daha kolay, sakin ve sağlıklı bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Doğumun yaklaştığını nasıl anlarız?” ve “Doğum belirtileri” konuları hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.