Sıradaki içerik:

En İyi Kirpik Uzatma Yöntemleri! Dolgun Kirpikler İçin Tavsiyeler

e
sv

Emzirirken Diyet: Emzirirken Zayıflamak İçin Bilmeniz Gerekenler!

79 okunma — 16 Temmuz 2021 16:12
avatar

Earnado

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Emzirirken Diyet: Emzirirken Zayıflamak İçin Bilmeniz Gerekenler!

Hamilelik süreci boyunca vücuttaki değişikliklerden dolayı alınan kiloların bir kısmı doğumdan sonra vücutta kalabilir. Peki emzirirken diyet yapılır mı?

Yeni doğum yapmış birçok anne ise doğumdan hemen sonra hamilelik boyunca aldığı kilolardan kurtulmak ister ancak emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmesi gereken annenin bu kilolardan kurtulmak için birçok detaya dikkat etmesi gerekir.

Bu yazımızda emzirirken diyet yapılır mı, emzirirken nasıl beslenmek gerekir sorularının yanı sıra emzirirken zayıflamak için bilmeniz gerekenler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Emzirirken Diyet Yapılır mı

Emzirirken Diyet Yapılır mı

Emzirirken Diyet Yapılır Mı?

Anne sütünün bir bebeğin gelişimi için dünyadaki en değerli besin olduğu herkes tarafından biliniyor.  Bebeğin gerek fiziksel gerek zihinsel gelişimi için anne sütü çok önemli bir yere sahip. Bu yüzden hamilelikte aldığınız kilolardan kurtulmak istiyorsanız öncelikli olarak düşünmeniz gereken bebeğinizin ihtiyacı olan anne sütünü karşılayabilmek olmalı. Tabi ki bu emzirirken diyet yapamayacağınız anlamına gelmiyor ancak anne sütünün azalmaması veya kesilmemesi için dikkatli bir beslenme listesi hazırlanması gerekir. Bu yüzden bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Böylece hem kilo verebilir hem de sütünüzü çoğaltacak besinleri tüketerek bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

Emzirirken Nasıl Beslenmek Gerekir

Emzirirken Nasıl Beslenmek Gerekir

Emzirirken Nasıl Beslenmek Gerekir?

Emzirirken üretilen süt annenin beslenmesine göre salgılanan bir besindir. Ayrıca annenin tükettiği besinlere bağlı olarak üretilen sütteki her şey süt aracılığıyla bebeği aktarılmakta ve onun büyümesini ve gelişmesini sağlamaktadır. Bu yüzden emzirme süreci boyunca beslenmeye dikkat etmek oldukça önemli. Peki emzirirken nasıl beslenmek gerekir;

 • Anne sütünün %80’den fazlasını su oluşturur. Bu yüzden emziren annenin beslenme listesinde olması gereken en önemli şey günlük tüketmesi gereken sıvı miktarı. Uzmanlar anne sütünün olması gereken miktarda üretilebilmesi için annenin günlük en az 3 litre su içmesi gerektiğini söylüyorlar.
 • Tüm besin gruplarından dengeli bir beslenme listesi oluşturmaya çalışın. Bebek artık anne karnında olmayabilir ama hala annenin tükettiği besinler sayesinde oluşan süt ile besleniyor. Bu yüzden dengeli bir beslenme listesi bebeğin ihtiyacı olan vitaminler ve mineralleri almasına yardımcı olacaktır.
 • Emzirme döneminde beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise iyotlu tuz kullanımı. İyot anne karnında olduğu gibi emzirme döneminde de bebeğin zekâ gelişimi için oldukça önemli. Anne sütü ile beslenen bebek iyot ihtiyacını da annenin sadece iyotlu tuz tüketmesi ile karşılayabilir.
 • Bebeklerin doğumdan sonra 5-7 hafta sonrasında bağırsak fonksiyonları normale dönmeye başlar. Bu yüzden annenin tükettiği gaz yapıcı besinler anne sütü ile bebeğe geçtiğinde bebeğin gaz sancıları yaşamasına neden olur. Emziren annelerin tüketmemesi gereken gaz yapan besinlerden bazıları ise şunlar; Çiğ sebzeler özellikle turp, soğan, süt ve süt ürünleri hatta ayran ve cacık, bulgur.

Emzirme döneminde beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz sütünüzün o kadar iyi ve besleyici olduğunu unutmamalısınız. Sütünüz ne kadar besleyici olursa bebeğinizin gelişimi de o kadar sağlıklı olacaktır.

Emzirirken Zayıflamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Emzirirken Zayıflamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Emzirirken Zayıflamak İçin Bilmeniz Gerekenler!

Doğum yapan anneler her ne kadar bir an evvel eski kilolarına geri dönmek isteseler de ilk 2 ay odaklanmaları gereken bebek için gerekli olan sütü sağlamak ve sütün kalitesini artırmak olmalıdır. Özellikle bu dönemlerde sık sık emzirmek annenin kilo vermesine yardımcı olacak en iyi fiziksel egzersizdir. Emzirme ile günlük 750 kalori yakıldığı bilinmektedir. Sütün kalitesini ve miktarını azaltmayacak düşük kalorili besinler tüketilerek kolaylıkla kilo verilebilir. Ancak emzirirken kesinlikle ağır beslenme disiplinleri gerektiren zayıflama diyetleri uygulanmamalıdır.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Emzirirken diyet yapılır mı?” ve “Emzirirken zayıflamak için bilmeniz gerekenler” konuları hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.