Sıradaki içerik:

Hızlı Kilo Vermek İçin 5 Günlük Karpuz Diyeti ve Faydaları!

e
sv

En Etkili 10 Bel İnceltme Egzersizi!

191 okunma — 20 Haziran 2021 11:57
avatar

Earnado

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Etkili Bel İnceltme Egzersizleri

Kadınların vücut anatomileri gereği, en çok kilo aldıkları böğeler karın ve bel bölgeleridir.

Etkili bel inceltme egzersizleri ile kendinize bir spor rutini oluşturursanız bel bölgenizdeki yağlanmalardan kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda bel bölgesindeki yağlardan kurtulmak için kendinize spor rutini oluştururken uygulayabileceğiniz en etkili 10 bel inceltme egzersizini detayları ile paylaşacağız.

 • Mekik

Bel inceltme egzersizleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen egzersizlerden biri mekiktir. Ayrıca karın kaslarını güçlendirmek ve göbek yağlarını eritmek içinde en etkili egzersizlerden birisi mekiktir. Mekik çekmek için öncelikle düz ve sert bir zemine uzanın. Bu hareketi uygularken spor matınızı da kullanabilirsiniz. Dümdüz bir şekilde uzanmışken ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve ellerinizden destek alarak vücudunuzu yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin.

Plank

Plank

 • Yüzüstü Plank

Bütün kasların çalışmasına yardımcı olan etkili egzersizlerden birisi de yüzüstü planktır. Bu hareket bel inceltmek için oldukça etkilidir. Düz bir zemine veya matınıza yüzüstü uzanın. Ayak parmaklarınız ve dirseklerinizi üzerinde hafifçe kalkın. Derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken vücudunuzu düz olacak şekilde biraz daha yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyonda 30 saniye kadar bekleyerek uygulamalısınız.

 

Bisiklet Sürme

Bisiklet Sürme

 • Bisiklet Sürme

Düz bir zemine veya matınıza sırtüstü uzanın. Ellerinizi vücudunuzun iki yanında serbest şekilde uzatın. Bacaklarınızı havaya doğru kaldırarak pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirin. Bu hareketi yaparken dizleriniz mutlaka hafif kırılmış ve poponuzda biraz yukarı doğru kalkmış olmalı.

 • Yan Burgu

Düz bir zemine veya matınıza uzanın ve kollarınızı iki yana doğru açın. Bacaklarınızı birleştirin ve derin bir nefes alarak yukarı doğru dik bir şekilde kaldırın. Nefes verirken bacaklarınızı yine bitişik şekilde sola doğru yatırın. Bacaklarınızı tekrar eski konumuna getirip derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken bu defa da sağa doğru yatırın. Egzersizi yaparken kollarınızı ve omuzlarınızı hareket ettirmemelisiniz. Sadece belden aşağısı hareket etmeli.

 

Tekne Pozisyonu

Tekne Pozisyonu

 • Tekne Pozisyonu

Oldukça basit bel inceltme egzersizlerinden biridir. Düz bir zemine veya matınızın üstüne oturun. Oturur pozisyondayken bacaklarınızı dik olarak havaya kaldırın ve ellerinizi dizlerin hizasında olacak şekilde açarak kendinizi hafifçe kaldırın. Durabildiğiniz kadar bu şekilde kalın.  Bu hareketi dizleriniz kırarak da yapabilirsiniz.

Kedi Pozisyonu

Kedi Pozisyonu

 • Kedi Pozisyonu

Tıpkı bir kedi gibi dizlerinizin ve elleriniz üstünde pozisyon alın. Derin nefes alın ve nefesinizi sırtınızı yukarı doğru olabildiğince esneterek verin. Sırtınızı yukarı doğru esnetirken ise karnınızı içeri doğru çekin. Başınızı ise göbeğinize bakıyor şekilde içeri doğru alın. Egzersizi düzenli olarak tekrarlayın.

Yan Plank bel inceltme egzersizleri

Yan Plank bel inceltme egzersizleri

 • Yan Plank

Düz bir zemine veya matınıza tüm vücudunuz sola dönecek şekilde uzanın. Sol kolunuzun üstüne dirseğinizi kırarak sadece ayaklarınız ve dirseğiniz yere değecek şekilde vücudunuzu hafifçe yukarı kaldırın. Vücudunuz dik ve gergin pozisyona geldikten sonra belinizle aşağı ve yukarı hareket edin. Sonrasında ise aynı egzersizi sağ tarafınıza dönerek tekrarlayın.

Sırt Üstü Bel Çalıştırma bel inceltme egzersizleri

Sırt Üstü Bel Çalıştırma bel inceltme egzersizleri

 • Sırt Üstü Bel Çalıştırma

Düz bir zemine veya matınıza sırt üstü uzanın ve ellerinizi mekik egzersizindeki gibi başınızın arkasında birleştirin. Bacaklarınızı yapışık bir biçimde dizlerden kırarak sola döndürün. Aynı anda vücudunuzun üst kısmını hareket ettirerek sağa doğru kaldırın. Yeniden yere uzanarak hareketi bir de diğer taraf için yapın. Bu etkili bel inceltme egzersizleri ile siz de değişimi fark edeceksiniz.

Oturarak Eğilme bel inceltme egzersizleri

Oturarak Eğilme bel inceltme egzersizleri

 • Oturarak Eğilme

Oturur pozisyonda bacaklarınızı öne doğru uzatın ve omuz hizasından biraz daha geniş olacak şekilde açın. Kollarınızı yana doğru açarak öne doğru nefes alarak eğilin. Nefesinizi verirken sağ elinizi sol ayağınıza doğru uzatın. Ayrıca nefes verirken sırtınızı dik olacak şekilde ve karnınızı içeri çekerek birkaç saniye bu şekilde bekleyin. Aynı egzersizi sonra da diğer taraf için uygulayın.

Karın Kaslarını Sıkma

Karın Kaslarını Sıkma

 • Karın Kaslarını Sıkma

Oturur olduğunuz her pozisyonda dik oturarak karın kaslarınızı sıkıp birkaç saniye o şekilde bekleyin. Bu hareketi sık sık tekrarlayın. Masada, sandalyede ya da yerde otururken oldukça rahat uygulayabileceğiniz bir egzersiz hareketidir.

Bu egzersiz hareketlerini belirli setler ile düzenli olarak set artırarak uyguladığınızda değişimi siz de fark edeceksiniz.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Bel inceltme egzersizleri” hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.