Sıradaki içerik:

Özgüven Nasıl Kazanılır?

e
sv

Erken Doğum Nedir? ve Belirtileri Nelerdir?

248 okunma — 04 Aralık 2017 17:04
Erken Doğum Nedir ve Belirtileri

Normal bir gebelik süresi yaklaşık 40 hafta sürer. Bu 40 hafta en son adet kanamasının ilk gününden doğuma kadar geçen süredir. İdeal gebelik süresi ise 39 – 40 haftadır. Ancak genellikle bebekler 40 hafta  beklemez, 38. ya da 39. haftada doğum gerçekleşir.

Bebeğin gelişimi, doktorun kanaati ve anne adayının hazır olması gibi pek çok faktörün etkili olduğu doğumun, 37. haftadan sonra gerçekleşmesi “normal” olarak kabul edilir. 37. haftadan önceki doğumlar ise “erken doğum” olarak ifade edilir.

Erken Doğum Nedir?

Erken doğum, preterm doğum, kadının son adet tarihinden itibaren 24 – 37. hafta sonrasında doğumun gerçekleşmesidir. Aslında 34.-37. haftalar arasında olan erken doğumlar tüm dünyada gerçekleşen erken doğumların % 70’lik dilimini oluşturmaktadır. Bu süreler içinde gerçekleşen erken doğum, geç preterm doğumdur.

Bütün doğumların yaklaşık % 10’u erken doğum olarak gerçekleşir. Erken doğumlar; doğuştan gelen anomaliler hariç, yenidoğan dönemindeki ölümlerin % 75’inin nedenidir. Doğumun normal kabul edilen dönemden önce olması bebekte görme ve işitme problemleri, kronik akciğer hastalığı, okul başarısızlığı, serebralpalsy gibi ciddi sorunların görülme riskini artırmaktadır.

Erken Doğan Bebeğin Yaşama Şansı

Erken doğan bebekler gelişim ve büyüme açısından dezavantajlıdır. Erken doğumlarda bebeğin yaşama şansı doğum haftası ile doğru orantılıdır. Bebeğin anne karnında kalma süresi arttıkça, yaşama şansı da artar. Gebeliğin 24. haftasında doğan bebeklerin çok az bir bölümü yaşayabilirken, 26. haftadaki doğumlarda bebeklerin yaşama şansı yaklaşık % 50 civarındadır ki, bu yüksek bir orandır.

28. haftada gerçekleşen doğumlarda ölüm oranı yaklaşık % 25 iken, 30. haftada % 10 civarındadır. Hatta 34. haftadan sonra doğan bebekler yüksek oranda yaşama şansına sahip olur.

[irp posts=”647″ name=”Erken Yaşta Doğum Yapmak ?”]

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum kavramı gebeliğin 24. haftasından itibaren 37. haftanın başına kadar olan doğumları kapsar. Bu dönem içinde kasılmalar ortaya çıkabilir. Bunlar kısa süreli ve çok seyrekse sorun teşkil etmeyebilir. Ancak durmazsa ve zamanla daha sık, düzenli ve rahatsız edici hale gelirse erken doğuma işarettir.

Tehlikeli olan erken doğum belirtileri

 • Kasık kemiğinin üstünde adet dönemine benzer kramplar,
 • Leğen kemiğinde, uyluk kemiğinde ya da kasıklarda basınç veya ağrı hissi,
 • Bel ve sırtta uzun süre geçmeyen ağrı ya da basınç,
 • Bağırsaklarda kramp,
 • Düzenli aralıklarla ishal,
 • Vajinal akıntının miktarının artması, renginin koyulaşması ya da yoğunluğunun artması,
 • Vajinadan kan gelmesi erken doğuma işaret eden belirtiler arasındadır.

Kadın, gebeliğinin 20. haftasından sonra bu belirtilerden birini ya da daha fazlasını 1 – 2 saat içinde yaşarsa, vakit kaybetmeden doktoru aramalı, bir sağlık kuruluşuna gitmelidir. Bu erken doğum tehdidi, yani erken doğum riski 37. haftadan önceki bir dönemde sadece sancıların başlaması anlamına gelir.

Eğer bu sancılar artarsa büyük ihtimalle erken doğum meydana gelebilir. Ancak kadının rahim ağzında açılma olmuşsa, bebek doğum kanalında ilerlemeye başlamışsa, erken doğum eyleminin gerçekleştiği anlaşılır.

Ancak, bebeğin doğum tarihi yaklaştıkça uterusun arada bir kasılması, büyümesi, gerilmesi normaldir. Bu şekilde vücut doğum için hazırlanıyor demektir. Bu hazırlık kasılmalarına Braxton-Hicks kasılmaları adı verilir ve bunlar her gebelikte son derece normaldir.

Erken doğum kasılmaları ve Braxton-Hicks kasılmaları arasındaki farklar

Braxton-Hicks kasılmaları her hamilelik sürecinde yaşanır ve vücudun doğuma hazırlanması açısından önemli ve faydalıdır. Ancak bu kasılmaları erken doğum belirtilerinden ayırmak gerekir. Bu bakımdan kasılmaların erken doğum kasılmaları mı yoksa Braxton-Hicks kasılmaları mı olduğunu anlamak için kasılmaların dönemi, sıklığı ve şiddeti önem taşır.

 • Braxton-Hicks kasılmalarıgebeliğin üçüncü üç aylık döneminde görülür, erken doğum kasılmaları ikinci 3 aylık dönemde başlayabilir.
 • Braxton-Hicks kasılmaları sanki anne adayının karnı altüst oluyormuş gibi baskı yaratır. Kadın o anlarda sanki bebeğin karnında takla attığını hissedilebilir. Ancak erken doğum kasılmalarında bu durum kramp, baskı, basınç, bazen de bir vuruş şeklinde olur.
 • Braxton-Hicks kasılmaları genellikle ağrılı değildir. Erken doğum kasılmalarında ise kadın; belinde, sırtında, leğen kemiğinde, uyluk kemiğinde, bağırsaklarında ağrı, acı hisseder.
 • Braxton-Hicks kasılmaları çoğunlukla yaklaşık bir saat sürer, sonrasında sanki hiçbir şey olmamış gibi gayet iyi hisseder. Erken doğum kasılmaları ise daha kısa süreli, ancak daha sıktır.
 • Tüm hamile kadınlarda Braxton-Hicks kasılmaları olabilir. Bazen ilk bebek sırasında bunları hissedemeyebilirler. Çünkü ilk hamilelikte her şey kadın için yenidir ve belirtileri birbirinden ayıramamak normaldir. Bu sebeple gebeliğin üçüncü 3 aylık döneminde bu kasılmalar hissedilmezse, endişeye gerek yoktur.

Erken Doğum Durdurulabilir Mi?

Erken doğum belirtileri başlar başlamaz, doktora ulaşmak mümkün olursa durdurulabilir. Doktor erken doğum başlangıcı tespit edildiğinde durdurmak için yatarak dinlenme, bolca sıvı içme gibi bir dizi öneride bulunacaktır. Buna rağmen kasılmalar devam ederse, daha yakından izleyebilmek için hastaneye gitmek gerekebilir. Ancak zamanında müdahale edildiğinde erken doğum durdurulabilir.

 • İkinci ve üçüncü 3 aylık dönem içinde uterusu “rahatsız” edecek olan su kaybını önlemek için birkaç saatte 1 – 2 bardak su içebilir.
 • Sağlıklı bir diyet izleyip, fazla ya da eksik kilo alımı önlenebilir. Gebelik döneminde 10-15 kilo alımı normal kabul edilir.
 • Gebelikte sıkça karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için, her tuvalete girdikten sonra önden arkaya temizleme olmalıdır.
 • Her saat başı bacakları yüksekte tutarak bir süre oturulabilir.
 • Ağır bir nesne, yük kaldırmaktan uzak durulabilir.
 • Hayat içindeki stres azaltılabilir.

[irp posts=”4440″ name=”Suda Doğum Nedir ve Faydaları Nelerdir?”]

[irp posts=”4251″ name=”Hamilelikte Sigara Kullanımı | Zararları | Bırakma Yöntemleri”]

[irp posts=”5235″ name=”Doğum Kontrol Haplarının Faydaları ve Tedavi Amaçlı Kullanımı”]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.