Sıradaki içerik:

Bel Fıtığı Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmeli

e
sv

Ev Yoğurdu Tüketmenin Faydaları

134 okunma — 17 Temmuz 2018 10:17
Ev Yoğurdunun Cilde Etkisi

Piyasa içerisinde olan gıda ürünlerinin hemen hemen hepsinin içerisinde koruyucu maddeler olmakla beraber, söz konusu maddelerin insan hayatını uzun sürede olumsuz bir biçimde etkiledikleri de gözlemlenmektedir. Fayda sağlamaları ve metabolizmayı da destekleyici olan bu tip gıdalar arasında ev yoğurdu da yer almaktadır.

Ev Yoğurdu Tüketmenin Yararları

Herhangi bir market alışverişi yapmak yerine aynı gıda ürünlerini evde yapmak hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı sonuçları verecektir.

Mineral bakımından oldukça zengin olan ev yoğurdu kolay bir biçimde yapıldığından dolayı herhangi bir zahmet vermemektedir. Bu yüzden temel gıda ürünleri arasında yer alması ve dikkat edilmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır.

Ev yoğurtları içerisinde katkı maddelerini içermediğinden dolayı daha sağlıklı bir yapıda yer alarak sindirim sisteminin de maksimum verimlilikte çalışmasına olanak sağlamaktadır. Satın alınan yoğurtlara oranla içerisinde daha fazla probiyotik içeren ev yoğurtları bu sayede bağırsak içerisinde olan bakterilerin çalışması ile beraber bağırsağın korunması konusunda önemli bir gıda ürünü olarak görülebiliyor.

Ev yoğurdunu düzenli olarak tüketen kişilerde kabız, ishal ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklar da minimum düzeyde görülür. Kolayca sindirilen ev yoğurdu sindirim sistemini destekleyen türde bir gıda olduğundan dolayı sağlık açısından herhangi bir sorunun açığa çıkmaması konusunda da yarar veren tüketim materyalleri arasında da yer almaktadır.

Kalsiyum açısından zengin bir yapıda bulunan ev yoğurtları özellikle gelişme çağında olan çocuklara verilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Kemik gelişimini sağlaması ile bilinen kalsiyum mineralini piyasa yoğurtlarına göre daha fazla içeren bir yapıda bulunan ev yoğurdu günlük bir kâse gibi bir miktarda tüketilmesi halinde kemik gelişiminin gelişmesi konusunda yeterli olduğunu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Ev yoğurdunu tüketmeyi tercih eden kişilerin metabolizmaları daha hızlı bir biçimde yağ yakmaya başlayacaktır. Özellikle karın bölgesi etrafında konumlanan yağların daha hızlı bir biçimde ortadan kaldırılması için ev yoğurdu yenilmesi gerektiği söylenmektedir. Bu yüzden de diyet programlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan ev yoğurdu; daha kısa süre içerisinde daha fazla kilo kaybı sağlamaya birebirdir.

Ev yoğurdunun mayalanması sürecinde etkin olan bakteriler bu gıdanın tüketilmesi sonrasında vücuda girecek olup, birçok faydası olacaktır. Tansiyonun düzenlenmesi konusunda da kesinlikle faydası olan ev yoğurdu günlük belli bir standartta tüketilmesi halinde büyük tansiyonu normal seviyelerde durmasına yardımcı olacaktır.  Buna bağlı olarak tansiyona bağlı olan rahatsızlıkların önüne de her gün ev yoğurdu tüketerek geçebilmek mümkündür.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek bünyenin daha dirençli bir hale gelmesini sağlayan ürünler arasında yer alan ev yoğurdu içerisinde bulunan İmmunglobin A sayesinde bağışıklık sistemini düzenleyebilen bir etkiye de sahip olmaktadır.

Bağışıklık sistemi hücrelerini daha güçlü bir hale getiren ev yoğurdu, vücut içerisinde konuşlanmaya hazırlanan mikropların etkisini kısa süre içerisinde gidermek adına tüketilebilecek en güvenilir besin maddeleri arasında yer almaktadır.

Ev yoğurdu içerisinde barındırdığı kalsiyum mineraliyle sadece kemiklerin gelişimine dayalı bir yarar göstermemekle beraber aynı zamanda da dişlerin daha güçlü ve daha sağlıklı olması için çok yararlıdır. Aynı zamanda kemik erimesi gibi rahatsızlıkların da önüne geçecek olan süt ürünleri; uzun vadede vücut yapısını koruyabilecek en önemli besin maddesidir.  Bu yüzden de ev yoğurdu tüketilmesi kesinlikle önerilmektedir.

Kaymaksız Yoğurt Kolesterol Düzenleyicidir!

Kaymaksız bir vaziyette olan ev yoğurtlarının kolesterolü düzenleme gibi bir yararı da bulunmaktadır. Kaymaksız olarak tüketilmesinin ana sebebi ise tüm süt içerisinde bulunan yağın kaymak üzerinde toplanmasından dolayı bu kısmın tüketilmesinden geri kalınması söylenebilmektedir. Aynı zamanda da daha fazla yağın dışkı yoluyla atılmasını da sağlayacak ve kolesterolü düzenleyen bir etkiye de sahip olması ile bilinmelidir.

Ev yoğurdu tüketilmesi cilt üzerinde meydana gelen sivilceleri de engelleyici bir etkiye sahip olması ile kendini gösteriyor. Yağ birikimi sonrasında oluşacak olan sivilcelerden kurtulmak isteyen kişilerin ev yoğurdu tüketimine özen göstererek, deri rahatsızlıkları ile de karşı karşıya kalmamaları adına tercih edildiği belirtilmektedir. Aynı zamanda da cilt üzerindeki mantar ya da kızarıkları da önleyici bir etkisi olması ile bilinen ev yoğurdu bu tip rahatsızlıkların giderilmesi konusunda da etkindir.

Ev yoğurdu içerisinde bol miktarda protein olduğundan dolayı kaslara dayalı bir fayda sağlayabildiği de söylenebilmektedir. İçerisinde bulunan protein sayesinde kasların gelişmesini ve onarılmasını sağlayacak olan ev yoğurdu bu konuda da önemli bir besin maddesi olarak görülmektedir.

Diyet yapacak olan kişilerin ev yoğurduna yönelmesi üzerine karbonhidrat ve şeker tüketimini azaltması durumu söz konusu olmaktadır. Ev yoğurdu tatlı ihtiyacının önüne geçen bir besin olmasının yanı sıra karbonhidrat yerine protein destekleyicisi bir gıda olarak görülmesi de rejim esnasında tavsiye edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda da kan şekerini düzenli bir seviyede tutan ev yoğurdu bu faydası sayesinde de diyetlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Sağlıklı beslenmenin temel unsurları arasında yer alan ev yoğurdu bu tip faydaları nedeniyle sık sık tüketilmeli ve sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez bir besin maddesidir.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.