Sıradaki içerik:

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız? Doğuma 10 gün Kala Belirtiler

e
sv

Evde Manikür:Tırnak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

117 okunma — 18 Temmuz 2021 14:23
avatar

Earnado

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evde Manikür: Tırnak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

El bakımı ve sağlığına önem veren çoğu kadın için bakım rutinlerinin olmazsa olmazı manikür yaptırmaktır. Sürekli göz önünde ve ön planda olan ellerimiz; bakımlı, göz alıcı ve şık görünsün isteriz ancak bazı durumlarda manikür için zaman ayıramayabiliriz. Özellikle pandemi sürecinde birçoğumuz daha hijyenik olduğu için evde manikür yapmayı tercih ettik. Durum ne olursa olsun kolaylıkla manikür yapabilirsiniz.

Bu yazımızda evde manikür yapmaya karar verenler için; manikür nasıl yapılır, manikür için gerekli olan malzemeler ve tırnak bakımı için bilmeniz gerekenler hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

 

Evde Manikür Nasıl Yapılır

Evde Manikür Nasıl Yapılır

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde manikür yapmayı ilk defa deneyecekseniz biraz uğraştırıcı ve zor bir işlemmiş gibi gelebilir. Manikür yapmayı bir rutin haline getirdikçe eliniz daha da hızlanacak ve ne kadar kolay bir işlem olduğunu göreceksiniz. Doğru şekilde manikür yapmak için uygulamanız gereken adımlar ise şunlar;

 • Eğer tırnaklarınızda oje varsa işe eski ojeleri çıkararak başlamalısınız. Ojeleri çıkarırken tırnaklara zarar vermemek aynı zamanda beslemek için besleyici asetonları tercih edebilirsiniz.
 • Ojelerinizi çıkardıktan sonra tırnaklarınızı maniküre hazırlamak için yumuşatmanız gerekiyor. Bunu özel olarak satılan manikür kaplarında ılık su ile de yapabilirsiniz ya da susuz manikür için geliştirilen tırnak ürünlerinden de faydalanabilirsiniz.
 • Yumuşayan tırnakların kenarında yer alan ölü derilerden yani kütiküllerden kurtulmak için kütikülleri itmeye yarayan alet ile tırnak etlerinizi geriye doğru itin. Eğer bu aletten yoksa törpünün sivri ucuyla da hafifçe yapabilirsiniz.
 • Kütikülleri pens ile kesmek tamamen tercihe kalmış bir işlem. Keserseniz sürekli uzayacağı için sürekli kesmek zorunda kalabilirsiniz. Manikür yaparken sadece geriye doğru itmek hem daha pratik olabilir.
 • Kütikülleri hallettikten sonra tırnağınızı törpü ile şekillendirme kısmına geçebilirsiniz. Tırnak yapınıza göre şekillendirme yapmanız daha estetik bir görünüm sağlayacaktır.
 • Son olarak ise evde yaptığınız manikür sonrasında tırnaklarınız artık yeni ojenizi sürmeye hazır. Tarzınızı yansıtan seçtiğiniz renklerde bir oje ile manikürünüzü tamamlayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi evde manikür yapmak aslında oldukça kolay bir işlem. Hatta artık hazır olarak satılan manikür jelleri ile daha da pratik ve kolay hale gelmiş durumda.

 

Manikür İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir

Manikür İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir

Manikür İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız bütün manikür adımları için ihtiyaç duyacağınız malzemeler bulunuyor. Manikür yapmak için ise ihtiyacınız olacak malzemeler şunlar:

 • Tırnaklarınızda oje var ise manikür öncesi temizlemek için pamuk ve aseton.
 • Ellerinizi ve tırnaklarınızı suda bekleterek yumuşatmak için manikür kabı.
 • Tırnak etlerini geri itmek için kullanılan ve krong adı verilen manikür aleti.
 • Eğer tırnak etlerini keserek temizlemeyi düşünüyorsanız kesmek için et makası ve temizlemek için et pensi.
 • Tırnakları keserek kısaltmak için tırnak makası ve şekil vermek için törpü.
 • Manikür sonrası sürmeyi düşünüyorsanız oje.

Ayrıca evde manikür yapmak istiyorsanız bütün bu malzemelerin çoğunu kozmetik satışı yapan sitelerde manikür seti olarak bulabilirsiniz.

 

Tırnak Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Tırnak Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Tırnak Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Tırnak bakımı yaparken uygulayacağınız bazı yöntemler ya da dikkat edeceğiniz bazı detaylar ile daha sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı tırnaklara sahip olmak ise tırnak sararması, kırılması ya da mantar gibi tırnaklarınızda yaşayacağınız birçok problemin önüne geçmenize de yardımcı olacaktır.

Manikür yapmaya karar verdiyseniz tırnak bakımı için bilmeniz gerekenlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Tırnaklarınızda sararma var ise tırnaklarınızı nemlendirirken nemlendirme suyunun içine limon ve karbonat ekleyebilirsiniz.
 • Sürekli kırılan yumuşak yapıda tırnaklarınız var ise tırnaklarınızı limon kabuğu ile ovuşturabilirsiniz. Bu işlemi düzenli yaptığınızda tırnaklarınızın sertleşmesini sağlayacaktır.
 • Tırnakları sertleştirmenin ve beslemenin bir diğer yöntemi ise bakım esnasında bitkisel yağlar kullanmak. Bu yağları hazır olarak satın alabilir ya da aktardan alarak kendiniz karışım hazırlayabilirsiniz.

Doğru ve besleyici bir tırnak bakımını rutin haline getirdiğiniz takdirde birçok tırnak problemini önleyebileceğinizi unutmamanız da fayda vardır.

 

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Evde manikür” konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.