Sıradaki içerik:

Neden Su Tüketmeliyiz?

e
sv

Fazla Tuz Tüketmenin Zararları

138 okunma — 21 Temmuz 2018 19:28
Günlük Tuz Kullanımı

Metabolizma için gerekli mineraller arasında yer alan tuz; dozunda kullanılması halinde herhangi bir sıkıntıya sebep olamamaktadır. Fakat insanlar genelde aşırı tuz tüketmek ve buna bağlı olarak ciddi sağlık sorunlarına zaman içerisinde neden olacak türde tuz kullanımı vücuda büyük zarar verir.

Günlük Tuz Kullanımı Ne Kadar Olmalı?

Günlük ortalama bir çay kaşığı kadar tuz kullanmak vücut için yeterli olarak ifade edilse de her gıda tüketimi işlemi sırasında tuza yönelmek kesinlikle tavsiye edilmeyen bir davranış örneği olarak ifade edilmektedir.

Ortalama günlük 6 gram tuz tüketmek yani 1 çay kaşığı tuz kullanmak yeterli olacakken günlük tuz kullanımı kişi başına 18 grama kadar çıkabilmesi sağlık sorunlarının habercisi niteliğinde de yer alabilmektedir.

Besin tüketme esnasında tuz kullanımını abartan kişilerde kan basıncının yükselmiş olduğunu görebilmek söz konusu olmaktadır. Buna bağlı olarak da tansiyon ilaçlarının daha sık ve düzensiz bir biçimde kullanılma durumu da kendini göstermektedir.

Bu durum da tuzdan kaynaklı bir sonuç olarak ifade edilmekte olup; tansiyon ilaçlarında alınan dozun zaman içerisinde etkisini kaybetmesine ve daha ağır olan ilaçlara yönelmesine de sebep olması durumu gözlemlenebiliyor. Aynı zamanda da kalp ve damar hastalıklarının da en büyük tetikleyicileri arasında yer alan tuz; kesinlikle azaltılması gereken bir mineral olarak görülmektedir.

Tuz sadece dolaşım sistemine zarar vererek olumsuz etkileyen bir mineral olmaması ile bilinmektedir. Aynı zamanda boşaltım sistemi sorunlarını da ortaya çıkaran tuz; özellikle böbreklerde ortaya çıkan problemlerin temel nedenleri arasında yer almaktadır.

[irp posts=”283″ name=”Cilde Zarar Veren Besinler”]

Böbrek hücreleri içerisinde basıncın artış göstermesine neden olan tuz minerali; bundan kaynaklı olarak da vücuttan protein atılımı işleminin başlamasına neden olacaktır. Metabolizma içerisinde görülen protein eksikliğinden kaynaklı olarak da böbreklerde kalıcı bir hasarın söz konusu olabilmesi durumu da açığa çıkacaktır.

Vücudun her noktasına zararı dokunan aşırı tuz tüketimi olgusu midede de ciddi sorunlara yol açabilecek düzeyde olan bir olgudur. Sürekli tuz kullanılması mide çeperinde yer alan mukozanın giderek hassas bir konuma gelmesine sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı da zararlı bakterilerin mide içerisinde üremesine de olanak sağlanabiliyor.

Zaman içerisinde ülser ya da gastrit gibi hastalıklara davetiye çıkaran aşırı tuz kullanımı bu hastalıklar olduğu andan itibaren bile devam edildiği takdirde mide kanserine dahi neden olabilmektedir. Midede meydana gelecek olan kalıcı hasarların ölümcül bir raddeye ulaşmasında aşırı tuz kullanımın etkisi son derece fazla olarak ifade edilmektedir.

Bundan dolayı aşırı tuzlu gıdalardan kesin olarak uzak durulması gerektiği de tavsiye ediliyor. Türk Böbrek Vakfının yayınlamış olduğu bir görseli sizinle paylaşmak istedik.

Aşırı Tuz Kullanmanın Zararları

Tuzun İskelet sistemine Olumsuz Etkisi Var!

İskelet sistemini de uzun vadede olumsuz bir biçimde etkileyecek olan aşırı tuz kullanımı kalsiyum mineralinin vücut içerisinde kullanımını engelleyen olgu olarak bilinmektedir. Kalsiyum mineralinin giderek sertleşmesine ve vücut için kullanılamaz hale gelmesine neden olan aşırı tuz kullanımı; idrar yoluyla kalsiyum mineralinin dışarı atılmasına neden olduğundan dolayı kemik gelişimini yavaşlatan bir eylem olarak değerlendirilmektedir.

Aynı zamanda da ilerleyen yaşlarda görülecek olan kemik erimesinin de en büyük sebepleri arasında yer alan aşırı tuz kullanımı kemiklerin daha güçsüz ve daha kırılgan bir yapıya bürünmesine de neden olmaktadır. Böbreklerin kalsiyum mineralini faydalı bulmayarak vücut içerisinde atılma işlemi içerisine girilmesi halinde zaman içerisinde böbreklerde taş oluşumu durumu söz konusu olacaktır.

[irp posts=”4464″ name=”Diyetlerin Kurtarıcısı Kilo Aldırmayan 7 Yiyecek”]

Bu durumların da idrar atımı konusunda büyük bir sıkıntı yaratabilecek olup; böbreklerde hasarın meydana gelmesi konusunda da önemli bir olgu olarak aşırı tuz kullanımı görülebilecektir. Aynı zamanda da böbrek üstü bezleri üzerinde de olumsuz etkisi bulunan aşırı tuz kullanımın herhangi bir enfeksiyona da davetiye çıkardığı da görülebilmektedir.

Vücut içerisinde fazlasıyla tuz alımı bağışıklık sistemini de zayıflatan olgular arasında sayılabilmektedir. Vücudun herhangi bir hastalık ya da enfeksiyon ile karşı karşıya kalmasına ve bu tip rahatsızlıkların uzun sürede iyileşmesine de mahal vermektedir.

Vücudun bakteri ve virüslerle savaşamayacak konumda olmasından dolayı bu tip bir olgunun acilen çıkarılması gerekmekte olduğu devamlı olarak söylenmekte olup; koruyucu hücrelerin daha güçsüz ve daha az sayıda olmalarına zemin hazırlayan bir eylem olarak ifade edilmesi de sürekli olarak beyan edilmektedir.

Fazla Tuz Tüketmek Su Kaybına Neden Olur!

Kan dolaşımına bağlı olarak bunamanın temel sebepleri arasında da aşırı tuz tüketimi görülebilmektedir. Beyin üzerinde olan damarların zaman içerisinde sertleşmesinden kaynaklı olarak bu organın gereken faaliyetlerini yerine getirememesinden dolayı bunama durumunun ortaya çıkması durumu söz konusu olacaktır.

Damarların yapısının bozulmasından dolayı da bu hastalık gün geçtikçe daha etkili bir seviyeye ulaşacaktır. Damarların gerektiği gibi işlevini yürütememesinden dolayı damar hastalıklarına bağlı olarak bunama sorunu ortaya çıkabilecektir.

Yüksek miktarda tuz alındığı takdirde vücuttaki su oranında da ciddi bir kayıp olduğu görülebilecektir. Tuzdan kaynaklı olarak denge bozukluğu, halsizlik ve baş dönmesi gibi durumlar sık sık yaşanmaya da başlayacaktır. Yüksek miktarda tuz tüketilmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan diğer bir husus ise iç kulak basıncında görülen artış ve buna bağlı olarak kulak ağrısı.

[irp posts=”6775″ name=”Neden Su Tüketmeliyiz?”]

Halen daha bu tip bir alışkanlık içerisinde olan kişilerin aynı durumları daha ağrılı ve daha şiddetli bir biçimde yaşamaları durumu ortaya çıkmaktadır. Metabolizmanın neredeyse tamamını etkileyen tuz mineralini tüketmeyi en aza indirgemek de bu sorunun tek çaresi olarak görülmekte ve düzenli olarak da uygulanması gerektiği önerilmektedir.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.