Sıradaki içerik:

Çocuk Odası Dekorasyonu

e
sv

Gece Terörü Nedir?

374 okunma — 19 Şubat 2018 00:30
Gece Terörü

Anne ve babasıyla yeteri kadar iletişim kuramayan bebeklerde görülen uyku sorunları, yalnız yatamama gibi problemler çocukların gelişimini olumsuz olarak etkiliyor. Bu durumda anne ve babaların yakınmalarına dikkat çeken uzmanlar, çocuktaki sorunun nedenini anlamadan çözüm bulmanın da zor hale geleceğini ifade ediyor. Gece terörü ( uyku apnesi )olarak adlandırılan bu durum birçok soruna neden olabilir.

Gece Terörü Hakkında Bilinmeyenler?

Fiziksel ve duygusal kaynaklı olabilen bu sorunlar bebekliğin ilk yıllarında yaşanan duygusal sorunlar nedeniyle ortaya çıkıyor.

Yeterince fiziksel temas görmeyen, ihtiyaçları karşılanmayan ve ortamın gürültüsü nedeniyle rahatsızlık duyan bebeklerde güvenli bağlanma olmadığından uyku sorunları görülebiliyor. Bebekler günde 16-17 saat uyur ve bu süre haricinde yeme, içme ve sevilme ihtiyacı yeterli karşılanmazsa uyku bozuklukları görülmeye başlar.

İki Yaşından Sonra Ortaya Çıkıyor

Çocukta bu sorunlar iki yaşından sonra ortaya çıkıyor. Uykuya dalamama, anksiyete gibi sorunlara diş gıcırdatmalar da eşlik ederek çocukta alt ıslatmaya kadar belirtinin görülmesi söz konusu olabilir. Anne baba çalışıyor ya da çocukla yeterince ilgilenmiyor olabilir. Bu durumda doyurucu bir ilişki arayan çocuk, anne baba olmadan uykuya dalamaz. Çünkü iletişimi davranışlarıyla sürdürmek ister.

Uyku Kalitesi Bozulur

Çocuk anne baba kavgası, kardeş kıskançlığı, güvensiz ilişki, okul sorunları ve uyum sorunları yaşıyorsa bu durum uyku kalitesini de etkiler ve uyku terörü ortaya çıkar. Bu durum çocuğun kardeşinin anne ve baba odasında yatması durumunda üst noktalara ulaşır. Bu yüzden çocukla ebeveyn arasında güven veren bir ilişkinin olması beklenir.

Geçiş Nesnelerine Bağlanılabilir

Çocuk bu dönemde annenin bir eşyası, yumuşak bir oyuncak gibi geçiş nesnelerine bağlanabilir. Bu durumda nesneyi yok etmemek ve çocuğun gelişimine müdahale etmemek gerekir. Uykuda konuşma ve uyurgezerlik gibi genetik özellikler taşıyan uyku sorunları, farklılaşabilir. Uykuya daldıktan birkaç saat sonra şiddetli biçimde görülen panik nöbetler ve amaçsız hareketler ise gece terörü belirtileri konusunda çocuğu sakinleştirmek büyük önem taşır.

Uyku Apnesi

Uyku sırasında 3 ve üzerinde olan ağızdan alınan havanın alınmaması 4-6 yaşlarında görülen uyku apnesi olarak adlandırılır. Bu  durum çocuğun denizinde et olması, bademcik gibi sorunlardan da kaynaklanabilir. Çocukta horlama, sinirlilik, odaklanma sorunları gibi birçok sorun çocuğun gelişimini de engeller. Çünkü çocuk derin uykuya dalamadığından büyüme hormonu da salgılanmaz.

Hangi Durumlarda Uykusuzluk Görülür?

Çocuklarda uykusuzluk söz konusu olduğunda bazı durumlar bu sorunu tetikler. Genel olarak bilinen bu sorunlar aşağıdaki gibidir:

 • Zor çocuklar,
 • Kronik hastalıklar,
 • Ateşli hastalıklar,
 • Ayrılık kaygıları,
 • Güvensiz bağlanma durumları,
 • Bilişsel sorunlar,
 • Ebeveyn tutumları, davranışları, yokluğu,
 • Uyku saatlerinin düzensizliği,
 • Psikozlar,
 • Yetersiz beslenme,
 • Travmatik durumlar,
 • Down sendromu,
 • DEHB gibi sorunlardır.

Nasıl Çözülür?

Öncelikle sorunun neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için bir çocuk ergen psikiyatr ve nöroloğundan destek alınması gerekmektedir. Problemin çözülmesi için ihtiyacınız olan hekim desteğini aldığınızda çocuğun sorunu patolojik değilse, sizin tutumlarınız nedeniyle ortaya çıkması muhtemeldir.

Bu yüzden problemin çözülmesi için çocukla yeteri kadar ilgilenmeli, davranışları cezalandırılmak yerine pozitif bir tutumla çocuk ikna edilmelidir. Sorun çözme konusunda başarıya ulaşacağınız noktada destek almaktan çekinmemeniz gerekir. Çocuklar okula başlama, taşınma ve ailedeki değişiklikler nedeniyle zor zamanlar yaşayabilir. Duygusal problemler söz konusu olduğunda bunun en iyi çözümü ebeveynin pozitif tutumuyla mümkündür.

Çocukla kaliteli zaman geçirmek ve ihtiyaçlarının eksiksiz olarak karşılanmasını sağlamak için gerekiyorsa iş planınız ve günlük rutininizi de çocuğunuza göre belirlemeniz doğru ve uygun bir karar olacaktır.

[irp][irp][irp]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.