Sıradaki içerik:

La Roche Posay Markası Ürünlerin Özellikleri

e
sv

Gıda Takviyesi Nedir? Kullanılmalı Mı?

541 okunma — 02 Haziran 2020 15:00
Gıda Takviyesi

İnsanların yaşamında çok farklı farklı olgular var. İnsan sonuçta doğada yer alan tüm canlılar gibi doğar büyür yaşar ve ölür. Kısa ya da uzun geçen bu süreçte insanların yaşamlarında temel gereksinimler vardır. Uyuma, giyinme, beslenme, barınma gibi temel maddi olmazsa olmaz olan gereksinimlerdir.

Gıda Takviyesi Kullanılmalı Mı? Yararlı Mı ?

İşte bu gereksinimler içinde beslenme son derece önemli olan bir olgu olmasına rağmen, son yıllarda tıp biliminde yaşanan gelişmelere istinaden farklı farklı şeyler insanların karşısına çıkmaya başladı.

Çıkan bu yeni olgularda İnternet ortamında yaşanan bilgi kirliliği çoğu zaman insanların kafasını karıştırıyor.

Öylesi olan olgulardan bir tanesi de gıda takviyesi kavramı. Biz de bu yazıda konuya tüm yönleri ile tarafsız bir biçimde bakacağız.

Gıda Takviyesi Nedir?

Adım adım gitmek gerekir ise gıda takviyesi öncelikle ne değildir sorusunun yanıtını vermek gerekir. Gıda takviyesi ya da diğer bir ifade ediş biçimi ile besin takviyesi kesinlikle bir gıda değildir. Besin olarak adlandırılamadığı gibi ilaç da değildir. O yüzden bu ayırımı son derece iyi yapmak gerekir.

Gıda takviyesi tam olarak yeterince tüketilmeyen besinleri takviye etmek için hap, kapsül, tablet, sıvı, gibi değişik formlarda üretilen vitaminler, aminoasitler, mineraller, yağ asitleri gibi bileşenler içeren özel formüle edilen ürünlerdir. Farklı markaların, farklı ürünleri mevcuttur.

Besin Takviyeleri Kimler İçindir?

Üstte de ifade edildiği gibi gıda takviyeleri belli bir alanda eksikliği hissedilen kişilerde alınması gereken üründür. Örneğin kişide herhangi bir nedenden ötürü B vitamini eksikliği varsa o zaman B vitamini alabilir.

Benzer bir biçimde çörek otu yağı gibi, Omega 3 gibi ya da multivitamin gibi çok değişik formda olan besin takviyeleri vardır ki bu ürünler doktor tarafından tavsiye edildiği zaman ve gerçekten gereksinim duyulduğu zaman kullanılmalıdır. Gereksinim duyan kadın, erkek herkes böylesi bir ürünü rahatlıkla uzman kontrolünde kullanabilir.

Gıda Takviyeleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Gıda takviyesi kesinlikle uzmanların önerdiği biçimde ve onların önerdiği süre boyunca kullanılması gereken bir üründür. Sürekli olarak kullanılacak diye bir kaide yoktur. Burada asıl olan sağlıklı ve düzenli olarak beslenmelidir. Yine bu noktada uzmanlar tok karnına mı aç karnına mı sorusuna şu yanıtı vermektedirler.

Suda çözünen yağlı bileşenleri olanların aç karnına tüketilmesinin çok daha etkili olduğunu söylüyorlar. Örneğin D vitaminin aç karnına alınması her zaman için daha etkin sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bunun yanında diğer gıda takviyelerinde öğün aralarında kullanımı tavsiye edilir.

Ürün Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki karşımıza çok farklı markaların eczanelerde, İnternet sitelerinde, kozmetik marketlerde, marketlerde satılan çok fazla sayıda gıda takviyesi bulunuyor. Bu ürünlerin alımı yapılır iken kesinlikle doğal bileşenler içeren, bilinen markaların ürünleri alınmalıdır. Mutlaka uzman hekime sorulmalıdır. Ucuz diye noname markalar alınmamalıdır.

Rana Aribaş

Ben Rana ARIBAŞ. Danışmanım ve uzun zamandır yazı sektörü içinde yer alıyorum. Yazmak benim için nefes almak kadar önemli olan bir olgu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.