Sıradaki içerik:

Zencefil Zerdeçal Tarçın: Faydaları ve Etkili Tarifler!

e
sv

Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirir? Bilmeniz Gerekenler

124 okunma — 23 Ağustos 2021 16:05
Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirir? Bilmeniz Gerekenler

Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için anne sütü alması gerektiği artık herkes tarafından biliniyor. Anne sütü ile beslenmeye bebeklerde kilo kaybı, sarılık gibi hastalıkların yanı sıra dehidrasyon riski de oldukça yüksek. Bazı durumlarda anneler bebeklerini emzirmekte güçlüklerle karşılaşabiliyorlar. Göğüs ucu olmayan annelerde bu güçlüklerle karşılaşan annelerden. Peki göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir?

Bu yazımızda göğüs ucu olmayan anneler için göğüs ucu nasıl kontrol edilir, nasıl dışarı çıkarılır ve göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir konuları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Göğüs Ucu Nasıl Kontrol Edilir?

Göğüs Ucu Nasıl Kontrol Edilir?

Göğüs Ucu Nasıl Kontrol Edilir?

Her kadın farklı göğüs yapısına sahiptir. Bazılarının göğüs uçları dışa dönükken bazılarınınki ise içe dönük veya düz olabilir. Çoğu kadın bebek dünyaya gelene kadar göğüs ucunun emzirmeye uygun olup olmadığını fark edemeyebilir. Doğuma yakın süreler içerisinde göğüs ucunuzu kontrol edebilirsiniz. Göğüs ucunuzu işaret parmağınız ve baş parmağınızın ile tutarak canınızı yakmayacak şekilde dışarı doğru çekin. Eğer göğüs ucunuz sertleşiyor ve dışarı doğru uzuyor ise göğüs ucunuz var demektir. Eğer herhangi bir değişiklik yaşamıyorsanız ise muhtemelen göğüs ucunuz içe dönük yani yok demektir.

Göğüs Ucu Nasıl Dışarı Çıkarılır?

Göğüs Ucu Nasıl Dışarı Çıkarılır?

Göğüs Ucu Nasıl Dışarı Çıkarılır?

Göğüs ucunuzu kontrol ettiniz ve içe dönük olduğunu ya da düz olduğunu fark ettiniz. Göğüs ucunu dışarı çıkarabilmek için bazı egzersizleri uygulayabilirsiniz. Bu egzersizler göğüs ucunuzu dışarı çıkarmaya yardımcı olabilir. Ancak bu egzersizleri doğumdan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü göğüs ucunun uyarılması oksitoksin salgılanmasına neden olur. Oksitoksin ise doğumu başlatan sancıların oluşmasına yol açabilir. Uygulayabileceğiniz egzersizler ise şunlar;

  • Hoffman Egzersizi

Göğüs ucunu iki elinizin baş parmaklarıyla yanlardan tutarak iki tarafa doğru gerdirin. Aynı germe hareketini göğüs ucunuzun altına ve üstüne baş parmaklarınızı koyarak tekrar edin. Böylece göğüsünüz ucu dışarı çıkmaya başlar.

  • Germe Egzersizi

Göğüs ucunuzu işaret ve baş parmağınızın arasında doğru hafifçe yuvarlayarak dışarı doğru çekin. Bu egzersizi günde birkaç defa tekrarlamaya çalışın.

Bu egzersizler göğüs ucunuzun dışarı çıkmasına ve bebeğinizi rahatça emzirmenize yardımcı olacaktır. Eğer egzersizleri yapmanıza rağmen göğüs uçlarınız çıkmıyorsa göğüs ucu çıkaran aparatları kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu aparatlar sütün meme ucundan çıkmasını sağlarken aynı zamanda göğüs ucundaki kasların uzamasına ve göğüs ucunun dışarı çıkmasına yardımcı olur.

Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirir?

Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirir?

Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirir?

Göğüs ucu olmayan anneler göğüs ucunu çıkarmaya yarayan egzersizlerden faydalanabilecekleri gibi çeşitli tutma şekilleri ile de göğüs uçlarını çıkarmayı deneyebilirler. Emzirirken göğüs ucunuzu çıkarmaya yardımcı olacak tutuş şekilleri ise şunlar;

  • C Tutma Şekli

Elinizde baş parmağınız yukarıda ve diğer dört parmağınız aşağıda C harfini oluşturacak şekilde göğsünüzü hafifçe sıkarak kavrayın. Diğer elinizin baş ve işaret parmaklıyla ise göğüs ucunuzu hafifçe dışarı doğru çekin.

  • V Tutma Şekli

V şekli klasik emzirme tutuşlarından biridir. Göğüs ucunuzu işaret parmağı ve orta parmağınızın arasına alın. Göğsünüze hafifçe bastırarak ucunun dışarı çıkmasını sağlayın.

Eğer hala göğsünüzün ucunun çıkmasını sağlayamıyorsanız silikon meme uçlarından faydalanabilirsiniz.

Bebeğinizi Emzirirken Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizi Emzirirken Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizi Emzirirken Bilmeniz Gerekenler

Yeni doğum yaptınız ve heyecanla bebeğinizi emzireceğiniz ilk anı bekliyorsunuz. Annenin ve bebeğin sağlıklı bir emzirme süreci yaşaması için ise bilmeniz gereken bazı detaylar var;

  • Emzirmeye başlamadan önce hijyen açısından mutlaka ellerinizi yıkayın.
  • Bebeğinizin sağlığını korumak için göğsünüz de temiz olduğundan emin olun. Günde birkaç defa duş alabilir ya da emzirme öncesi ve sonrası göğsünüzü su ile temizleyebilirsiniz.
  • Bebeğiniz emmek için ağzını açtığında göğüs ucunuzu ve çevresindeki kahverengi kısmı ağzının içerisinde yerleştirin. Böylece kolaylıkla emebilir.
  • Bebeğinizi emzirirken çenesi göğsünüze değmeli ama burnunun açık olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Aksi takdirde bebek nefes alamayabilir.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir ve bebeğinizi emzirirken bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz!

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.