Sıradaki içerik:

Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

e
sv

Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

avatar

Editör

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şüphesiz dünyada var olan en mükemmel duygudur annelik. Kendinizi anneliğe hazır hissettiğiniz an ise kuşkusuz hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andır. Hamileliğin son günlerinde ise bebeğinizden size bir anı olarak hamilelik çatlaklar oluşabilir. Bu durum her zaman için geçerli değildir. Çatlaksız bir hamilelik dönemi için ise yapmanız gereken tek şey ise doğru uygulama ve yöntemlere göre hareket etmektir. O halde sorumuz şu: Bahsedilen bu doğru uygulama ve yöntemler nelerdir?

Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Öncelikle vücudu mümkün olduğunca nemli tutmak çatlak oluşumuna engel önemli faktörlerden biridir. Özellikle, bebe yağını duştan hemen sonra vücut ıslakken uygulamak hamilelik döneminde çatlak oluşumunu engellemede çok etkilidir.

Diğer bir yandan, aktarlarda bulabileceğiniz kayısı ve kırmızı kantaron yağları gibi bitkisel yağlar sayesinde çatlakların önüne geçebilirsiniz. Vücutta önceden oluşmuş çatlaklara nazaran yeni oluşacak çatlakları engellemek daha kolaydır.

Bu sebeple, hamile olduğunuz haberini aldığınız ilk günden itibaren dairesel masaj hareketlerinden yararlanarak her duş sonrası vücudunuzu nemlendirmeye dikkat edin. Bu sayede oluşma ihtimali taşıyan tüm çatlaklara dur diyebileceksiniz.

[irp posts=”1152″ name=”Hamilelik Sonrası Gaz Problemi”]

Hamilelik Çatlakları Problemi

Hamilelik Çatlakları Problemi

Hamilelik çatlaklarına karşı krem

Derinin alt katmanlarında meydana gelen cilt çatlaklarının giderilmesi yara ve diğer lekelere göre çok daha zordur. Bu yüzden, hamilelik dönemi çatlaklarına engel olmak için bitkisel yağlar dışında, kozmetik çatlak kremlerimden biri olan Lierac çatlak kreminden yararlanabilirsiniz.

Çatlakların önlenmesi tedavisinden çok daha kolaydır ve bu asla unutulmamalıdır. Cildin aşırı basınç karşısında zarar görmesi sonucunda oluşan çatlaklar, hamilelikten farklı olarak hızlı kilo alıp verme veya genetiğe bağlı olarak da oluşabilir.

[irp posts=”1149″ name=”Hamilelik Sonrası Göbek Eritme”]

Var olmak için cildin en hassas kısımlarını seçen çatlaklar göğüs, bel ve karın bölgesinde oluşan cilt çatlaklarıdır. Hamileliğin son haftalarında karın bölgelerinde sık olarak görülen çatlakları cildinizi sürekli nemli tutarak önleyebilirsiniz.

Gebelik, vücuttaki en narin bölgelerden birisi olan karın bölgesinde çatlat oluşumunda önemli bir etkiye sahiptir. Genişleyen karın yüzeyi zamanla genişler ve esnekliğini kaybeder. Esnek olmayan cilt, zaman içerisinde yıprandığından dolayı çatlak oluşumuna olanak sağlar. Bu durumu ise badem yağı kullanarak önleyebilirsiniz.

Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Vücudun diğer narin bölgelerinden biri de göğüslerdir. Oldukça yumuşak ve hassas doku olmasından dolayı göğüs çatları kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Çözümü ise bol su tüketmek ve göğüs bölgesini sürekli nemli tutmaktır. Ayrıca gelişme çağındaki kadınlarda görülen göğüs çatlakları için geçerli çözüm yolu ise kayısı ve kırmızı kantaron yağı kullanmaktır.

Hamilelik Çatlakları Için Krem

Hamilelik Çatlakları Için Krem

Hamilelik çatlaklarının önüne geçilemeyecek durumlar genetik ve cilt yapısı işin içine dahil olduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda çatlak oluşma ihtimalini en aza indirgemek için kozmetik çatlak kremlerinden yararlanabileceğiniz gibi hamilelik sonrası bitkisel, AHA peeling ve iontoferez gibi yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Hamilelik çatlaklarını önlemek için bitkisel yağlar    

Avokado ve badem yağı (özellikle hamileliğin ilk üç ayında) gibi bitkisel yağlar, alternatif olarak ise vazelin ve bebe yağı hem çatlak oluşumunu önlemede hem de hamilelik sonrasında cildi nemli tutarak çatlakların yok olması açısından oldukça yararlıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.