Sıradaki içerik:

Çocukların Ateşini Düşürürken Yapılan Hatalar

e
sv

Her Gün Aspirin Tüketmek Ölüm Riskini Arttırıyor

175 okunma — 14 March 2018 21:29
Her Gün Aspirin Tüketmek Ölüm Riskini Arttırıyor

Aspirin beyaz bir renge sahip, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Günlük hayatta birçok kişi çeşitli nedenlerden dolayı aspirin kullanıyor. Baş ağrısı, diş ağrısı, mide ağrısı, ateş, soğuk algınlığı vb. Birçok ağrıda kullanılan aspirinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bundan dolayı hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sık sık kullanılabilmektedir.

Aspirinin Kullanıldığı Yerler

Yaygın olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan aspirinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bunlar;

  • Damar sertliği, yaralanma, ezilme, tromboflebit, frengi
  • Kalp yetmezliği, siroz, şok, varis tedavileri
  • Yetersiz oksijen, habis tümörler, gebe ameliyatları, iltihap.

Kullanım alanı oldukça geniş olan aspirin, damar içi pıhtılaşmayı önleme amacıyla kullanılmaktadır.

Tüm bu kullanım alanlarının yanı sıra aspirin kullanımının birçok yan etkisi bulunmaktadır. Aspirinin yan etkilerine baktığımızda; mide kanaması yapabilir. Hava yollarını daraltabilir. Aspirine karşı vücutta duyarlılık olabilir. Kan pıhtılaşması nedeniyle kanamalara neden olabilir. Kusma yapabilir. Beyni uyararak bulantılara sebep olabilir.

Yüksek doz aspirin alınmadı durumunda da kişilerde ortaya çıkabilen birçok belirti bulunmaktadır. Bu belirtilere baktığımızda; Görme ve işitme bozukluğu, ani gelen kramplar, aşırı nefes alma problemi, kusma ve zaman zaman gelen bulantı, sık sık baş dönmesi, kulak çınlaması ve uğultusu aşırı doz aspirin kullanılmasında ortaya çıkabilme ihtimali olan problemler arasındadır.

Aspirin Kullanmaması Gereken Hastalar

Günlük hayatta aspirinin kullanılmaması gereken durumlar bulunmaktadır. Böbrek ve akciğer yetmezliği olan kişiler, iç kulak arızası olan kişiler, alerjik astımı olan kişiler, mide ülseri, oniki parmak ülseri gibi rahatsızlığı olan kişilerin aspirin kullanmaması yararlı olacaktır.

Aspirin Ölüm Riskini Arttırıyor

Halk arasında birçok faydası bilinen aspirin aslında ölüm riskini arttırıyor. Yapılan araştırmalar, aspirin ile ilgili hiç bilinmeyenleri gün yüzüne çıkardı. Yapılan araştırmalar her gün bir aspirin alan kişilerin ölümle karşı karşıya olduklarını hatta her yıl üç binden fazla kişinin bu sebepten dolayı öldüğünü ortaya koydu.

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, İngiltere de yaşayan yaşlıların %40’ı kalp krizi riskini azaltmak için her gün aspirin kullanmaktadır. Aynı zamanda felç kalmak istemeyenlerde aspirin kullanmaya yöneliyor. Hâlbuki her gün aspirin almak hastalıklara iyi gelmek bir yana ölüme sebep olabilecek kanamalara sebep olabilmektedir. Özellikle ileri yaşlılarda bu ihtimal kat kat artıyor. Bundan dolayı özellikle yaşlıların gün içinde aspirin kullanımını minimuma indirmeleri faydalı olacaktır. Özellikle bilinçsiz aspirin kullanımınında önüne geçmekte yarar var. Her ağrıda hemen aspirin kullanılmamalı ve doktora danışmalarında yarar vardır. Özellikle daha önce felç geçirmiş, kalp krizi atlatmış kişilerin doktor tavsiyesi ile aspirin kullanmaları yararlı olacaktır. Hem aspirin kullanmaya başlarken hem de aspirini bırakırken mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Aspirinin bilinen en büyük etkisi, kanın pıhtılaşmasını engelleyip kanı inceltme özelliğine sahip bir ilaç olmasıdır. Bundan dolayı özellikle ameliyat olacak kişilerin en az 1-2 hafta öncesinden aspirin kullanmamaları gerekmektedir. Ameliyattan kısa bir süre önce aspirin kullanılması, ameliyat sırasında kanama ihtimalini arttırmaktadır. Böyle durumlarda ameliyat sonrasında hastalarda çeşitli komplikasyonlarda ortaya çıkabilmektedir. Ağızda sürekli olarak kan tadı, sık sık kusma ve baş dönmeleri bu komplikasyonlar arasındadır.

Ne yazık ki birçok ülkede reçetesiz olarak satılan aspirinler, bu nedenden dolayı en çok kullanılan ilaç grubu içerisinde yer almaktadır. Kolay ulaşılabiliyor olması hatta marketlerde dahi satılıyor olması tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasındadır. Aspirin kullanımında dikkatli olunması gerekmekte özellikle ileri yaşı ve çocuk guruplarda mutlaka doktora danışılmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.