Sıradaki içerik:

2020 Yaz Çanta Trendlerinde Yeni Modeller!

e
sv

İş Yaşamında Kadın Olmak

160 okunma — 12 Mayıs 2020 01:35

Yaşam insana sunulan en güzel armağanlardan bir tanesi. Nefes almanın da başlı başına bir mucize olduğunu, her anın çok değerli olduğunu söylemeye bile gerek yok. Nitekim insan yaşamında temel gereksinimlerinden bir tanesi eğer çok özel, ekstrem bir durum yok ise kendi yaşamını idame ettirebilmesi için çalışmak ve para kazanmak durumunda olması.

İş Hayatında Kadın Olmanın Zorlukları!

Bu da doğal olarak iş yaşamını beraberinde getiriyor. İş yaşamı genel olarak bakıldığında sonsuz bir umman gibi. Çok farklı seçenekler, kişinin yaşamında kendi yetkinliklerine göre çalışmalarını sağlıyor.

Mavi yakalı olarak tabir edilen emek eksenli çalışanlar var iken, beyaz yakalı olarak çalışanlar var ki onlar da üniversite mezunu olup yönetici tarzında çalışan insanlar.

Son yıllarda iş yaşamı içinde ise son yıllarda kadınlar artık çok daha aktif olarak yer alıyor ama hangi statüde olursa olsun, işi yaşamında kadın olmak en yüksek eğitim alınmış olsa bile çok kolay değil.

Kadınlar iş yaşamında birçok görünen, görünmeyen sorun yaşıyorlar. Üstelik birçok kadının çok aşina olduğu cam tavan sendromu gibi bir de olgu var.

Biz de bu yazıda kadınların iş yaşamında yaşadığı sorunlar bakarak bu konuda gerekli olan bilgileri vermeye çalışacağız. Zaten bizim ki toplumlarda kadın olmak yaşama 1-0 yenik başlamak gibi bir durum.

Cam Tavan Sendromu Nedir?

Cam tavan sendromu aslında kimi zaman kavram olarak bilinmese bile birçok kadın bu sorundan muzdarip oluyor. Böyle bir sorun ile karşılaştığında ise ya pes edip vazgeçiyor. Ya da inatla yaşanan olayların üstüne gidiyor. Burada ilk seçenek  elbette çözüm değil.

cam tavan sendromu

Cam tavan sendromu nedir?

Şimdi bilmeyenler, ya da aslında bilip adının bu olduğunu bilmeyenler için cam tavan sendromu nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şunlar söylenebilir: Bu olgu beyaz yakalılar arasında görülen bir olgudur. Üniversite mezunu olup, iş yaşamında kariyer basamaklarını çıkarken görünmeyen sorunların kadınların karşısına çıkarılmasıdır. Yani çalışan kadın ne kadar istese de yaşamında istediği kariyer hedefine ulaşamaz. Psikolojik şiddet cam tavan sendromunda en sıklıkla görülen olgular arasındadır.

Cam tavan sendromunda dış etkenler olduğu kadar kimi zaman iç etkenler de vardır. İç etkenler arasında kadınların erkekler arasında çalışırken kendi içinde yaşadıkları özgüven eksikleri de son derece önemli bir yer teşkil eder.

Çünkü dünyanın neresinde olursa olsun kadınlar için klasik kodlamalar vardır ve kadınların da beyninde böylesi bir şartlandırma mevcuttur. O yüzden kadınlar da kimi zaman başaracaklarına inanmazlar ve bu da bu tür sorunları beraberinde getirir. Yani olay çok katmanlıdır.

Erkekler de genellikle iş yaşamında kadınların kendilerine yönetici olmasını istemediği gibi, kimi zaman eşler de çalışan kadının kendisine ve evine, çocuklarına yetişemeyeceğini düşündükleri için iş yaşamı içinde aktif olmalarını istemezler.  Sonuçta kadınlar ekonomik olarak özgürlüklerini almak isteseler de çok yönlü sorunlar yaşarlar.

Yine de kadınlar kendilerine güvenirler ise, isterler ise aşamayacakları hiçbir sorun yoktur.

Rana Aribaş

Ben Rana ARIBAŞ. Danışmanım ve uzun zamandır yazı sektörü içinde yer alıyorum. Yazmak benim için nefes almak kadar önemli olan bir olgu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.