Sıradaki içerik:

Kadınlarda Kısırlık Sorunu ve Çözümü!

e
sv

Işıl Işıl Bahçeler için Bahçe Aydınlatma Önerileri

313 okunma — 22 Haziran 2020 14:11
bahçe aydınla önerileri

Akşam serinliğinde bahçenizde günün yorgunluğunu atarken yudumladığınız çay veya kahvenize eşlik edecek hoş bir atmosferi hayal etmesi bile güzel değil mi? Binbir emek vererek yaptığınız peyzaj düzenlemeleri ve dekorasyonunuz, bahçe aydınlatması olmadan yalnızca gündüz vakit geçirilebilecek bir ortam olmanın dışına çıkamayacaktır.

Güneş battıktan sonra ise başarılı bir bahçe aydınlatması ile gündüz olduğundan daha farklı ve etkileyici bir ortam oluşturmak sizin elinizde.

Bahçenizin dekorasyonunun tamamlayıcısı ve ortamın atmosferinde önemli bir yer tutan bahçe aydınlatması hakkında önerilere ve son zamanın trendlerine gelin birlikte bakalım.

Bahçe Dizaynına Göre Aydınlatma Önerileri

Eğer bahçenizde yürüme yolu bulunuyorsa bahçe aydınlatmasına buradan başlamayı düşünebilirsiniz. Burada spot, kısa direkli aydınlatmalar ya da aydınlatma direkleri kullanabilirsiniz.

Kesilmiş ağaç kütükleriniz varsa bunları yürüme yolunuzun kenarlarına ya da bahçenizin herhangi bir yerine yerleştirip üzerine gece lambaları yerleştirerek bunları değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca yürüyüşünüzle hareketinizi algılayacak sensörlü lambaları tercih edebilirsiniz.

Bahçe apliği farklı çeşitleriyle size birçok alternatif sunarak bahçe dekorasyonunuzda başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olur. Evinizin bahçeye açılan kapısının iki yanına uygulayacağınız bahçe tarzınıza uygun aplik modelleriyle şık bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Bahçenizin sınırlarını belirleyen duvarları da bahçe aydınlatmasına dahil edip dekore edebilirsiniz. Buralara yerleştirebileceğiniz renkli fenerlerle boş ve sıkıcı duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. Ya da spot ve led ışıklarla duvarlarda çeşitli desenler oluşturabilirsiniz. Bahçede ağaçlarınız varsa dallarına ağaç fenerleri ya da festival lambaları asarak onların güzelliklerini ön plana çıkartabilir, hoş yeşil-sarı yansımalar yaratabilirsiniz. Bu ağaçlar eğer hamak kuracak kadar büyüklerse, farklı bir ambiyansta hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

bahçe aydınlatma sistemleri

bahçe aydınlatma sistemleri

Bahçenizde masanızın üzerini örten kameriye tarzı bir yapı bulunuyorsa akşam oturmaları için bahçenizin tarzına uygun avizeler ya da bahçe sarkıt modellerini kullanabilirsiniz. Eğer masanız üstü açık bir alandaysa led ışıkları ya da bahçe aydınlatma direkleri kullanarak ortamı aydınlatırken hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Oturma grubuyla kış bahçesi gibi bir alan oluşturmak isterseniz yer döşemesi şeklindeki spot aydınlatmaları da değerlendirebilirsiniz.

Belirli bir alanı vurgulamayı tercih ederseniz projektörle daha aydınlık alanlar oluşturabilir, o bölgeyi vurgulayabilirsiniz. Projektörleri zemine ya da duvara monte ederek kullanabilirsiniz.

Bahçe Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanacağınız bahçe aydınlatma ürünleri için IP koduna dikkat etmeniz gerekmekte. IP kodu, international protection ya da ingress protection olarak geçen, elektrikli ürünlerin dış etkenlere karşı dayanıklılığını belirtmek için kullanılan bir standart.

Bu kod iki sayıdan oluşmakta: İlki katı cisimlere, ikincisi ise sıvılara karşı koruma hakkında bilgi verir. İlk sayı 0-6 arasında bir değer alır. Sayı ne kadar büyükse koruma seviyesi o kadar yüksek anlamına gelmektedir. İkinci sayı ise 0-8 arasında bir değer alır. Örneğin IP68 kodlu bir ürün, hem toz geçirmez bir yapıda hem de su altında bırakılmaya karşı korumalı anlamına gelmektedir.

Bahçe gibi bir ortamda aydınlatma ürünleri toza ve suya maruz kalacağından dolayı IP kodu ürün seçerken göz önünde bulundurmanız oldukça önemli. Bir diğer nokta ise bahçe aydınlatmasında tüm gece açık kalacak ürünler kullanacaksanız bunların enerji tasarruflu veya güneş panelli olmasına özen göstermeniz gerekmekte. Ayrıca çok beğenip bahçenizin aydınlatmasını planladığınız ürünlerin kısa süre sonra bozulmaması için kalitesiz ürünlerden uzak durmanız gerekiyor.

Bahçe dekorasyonunda diğer bir önemli unsur, seçeceğiniz ışıklandırma ürünlerinin bahçede kullandığınız stille uyumlu olması. Kaliteli ve istediğiniz özelliklere sahip bahçe aydınlatması ürünleri için Koçtaş web sitesini ziyaret edebilir ve Koçtaş güvencesiyle kolayca temin edebilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünü online olarak güvenli ödeme imkanıyla satın alabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.