Sıradaki içerik:

2018 Yılında Trend Saç Modelleri

e
sv

Kadınların Kadın Sağlığı Hakkında Bilmesi Gerekenler

232 okunma — 23 February 2018 21:17
kadın sağlığı

Vücudumuzun her parçası hassas ve değerlidir. Her parçasına ayrı ayrı özen göstermek ve sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Kadın sağlığında dikkat edilmesi gereken en önemli sorunları sizin için sıraladık.

Kadın Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Adet Düzensizlikleri

Kadınları hayatları boyunca en sık karşılaştıkları sağlık problemlerinin başını adet düzensizlikleri çekmektedir.

Ortalama herkes buluğ çağına girerken yani 12-13 yaşlarında adet olma başlar ve 2 ile 7 gün arası kanama sürer. Kanamayla gelen kan kirli değildir. Rahim iç duvarının temizlenmesi ile birlikte damarlardan gelen kandır. Çok erken ya da çok geç olanlara da rastlandığı için bu kişilerin doktora görünmeleri ve altında yatan başka problemleri varsa araştırılması gerekmektedir.

Adet kanamaları menopoza girene kadar her ay düzenli olarak görülmelidir. Ancak vücudun bu döngüye adapte olması zor olmakta ve adet düzensizliklerini beraberinde getirmektedir. Yine durduk yere ortaya çıkan kahverengi lekelenmeler, normal zamanından kısa ve uzun süren kanamalar araştırılmalıdır.

[irp posts=”2396″ name=”Kadınlarda Düzensiz Adet Kanamaları”]

Aynı zamanda ağrılı adet kanamalarına da çok rastlanmaktadır. Tıptaki adı dismenore olan adet sancısı kanama başlamadan öncede başlayabilir, kanamanın yoğun olduğu dönemlerde de olabilir. Karın ve rahim bölgesinde şiddetli ağrılar ve kramplar şeklindedir.

Aynı zamanda adet sancılarına halsizlik, yorgunluk, eklemlerde tutulma, baş dönmesi ve bel ağrıları da eşlik eder.

Rahmi dar olan ve rahim kasılmaları çok olan kadınlar da adet sancısı olur. Genetik faktörlü olduğu da söylenmektedir. Bunun yanı sıra yaşanan hayat problemleri, mevsimsel geçişler ve psikolojik olarak ağrıya şartlanma da adet sancıları ile ilişkilidir.

Adet sancılarının doğum yaptıktan sonra geçtiğine dair hep söylentiler vardır. Hormonların değişkenlik göstermesi ve birden fazla çocuk dünyaya getirme sancıların azalmasını sağladığı gibi sonrasında eski düzenine dönen ya da ağrıları daha da şiddetlenenler de olmuştur.

Adet sancılarına iyi gelen şeyler de vardır. Rahime yakın yerlere konan sıcak su torbaları ağrıyı azaltır ve dolaşımın artmasını sağlar.

Ayakları her zaman sıcak tutmak gerekir. Özellikle kış aylarında kalın çoraplar giyilmelidir. Düzenli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak da adet döneminin rahat geçmesine yardımcı olacaktır. Doğal bitki çayları da özellikle ada çayı adet dönemi başlamadan içildiğinde ağrıyı hafifletmektedir.

Polikistik Over Sendromu:

Polikistik over sendromuda yine kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Nedeni tam bilinmese de temelinde hormonal bir bozukluktan kaynaklıdır. Özellikle aşırı kilo alımları hastalığıda tetikleyici niteliktedir. Polikistik over görülenlerde genellikle fazla kilo, sivilcelenme, saç dökülmesi görülür. Büyük çoğunlukla ergenlik çağındaki kızlarda ortaya çıkar.

Tedavisine gelecek olursak önceliğimiz düzenli beslenme ile kilonun kontrol altına alınması ve fazla kilolardan kurtulmaktır. Hormonal bir bozukluktan kaynaklı ise hormon tedavisi görmek gereklidir.

İdrar Kaçırma:

Günümüzde yaygın ve önemli bir sorun olan idrar kaçırma için de uygulanan tedavi yöntemleriyle başarılı sonuçlar alınmaktadır. 35 yaş üzeri kadınlarda sık görülmektedir. Genellikle öksürme, hapşırma gibi durumlarda karın içi basınç arttığından ortaya çıkmaktadır.

[irp posts=”945″ name=”Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sebebi”]

Vajinal Akıntılar:

Kadınların hem cinsel hayatlarını hem de yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen enfeksiyona bağlı bir hastalıktır. Rahim ağzından saydam renkli akıntılar gelir. Enfeksiyona bağlı kokulu ve renkli akıntılar gelebilir.

Menopoz:

  • Kadınların en önemli geçiş dönemlerinden biridir. Östrojen hormonunda azalmalara bağlı olarak terleme, üşüme, cinsel istek de azalma, halsizlik, yorgunluk, ruhsal değişikler görülür.
  • Başlarda adet düzensizliği ile karıştırılsa da belirtilerin görülmesi ve ilerleyen zamanlarda adet kanamalarının tamamen kesilmesi ile menopoza girildiği anlaşılır.
  • Menopoza giren kadınlar şikayetleri olmasa bile doktora görünmelidir.
  • Dünya genelinde menopoza girme yaşı ortalama 51 olsa da, Türkiye de otalama 47 yaştır.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.