Sıradaki içerik:

Parfüm Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli!

e
sv

Kalça Şekillendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

498 okunma — 15 July 2019 19:29
Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Sadece birkaç haftada mükemmel kalçalara sahip olabiliriz! Daha dik, daha sıkı ve yuvarlak kalçalara sahip olmak hayal değil.

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Düzenli beslenmeyle birlikte uygulanan kalça egzersizleri sayesinde her kadın hayalindeki düzgün hatlara sahip olabilir.

Kalça şekillendirme egzersizleri arasında temel squat ve pilates hareketlerimiz de olacak.

Şimdi, derin bir nefes alın ve yaz bitmeden kısa sürede hayalinizdeki Brezilya poposuna kavuşmak için harekete geçin…

1. Egzersiz

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Herkesin bildiği meşhur squat hareketiyle yani çömelme egzersiziyle kısa sürede kalçalarımızı toplayabiliriz. Kalça dışında bacak, bel ve karın hatlarını da çalıştırır.

Bacaklar omuz hizasında açılmalı, ileri bakılmalı ve sırt ile baş dik tutulmalıdır. Çömelirken bir sandalyeye oturduğunuzu hayal edin. Kalçanızı olabildiğince geriye atın. Çömeldiğinizde dizlerinizin ayak parmaklarınızın önüne geçmediğinden emin olun.

Bu egzersizi 3 hafta boyunca her gün en az 10 tekrardan 3 set yapmaya çalışın.

2. Egzersiz

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Matınızın üzerine uzanın. Kollarınızı çapraz şekilde göğsünüzde birleştirin. Hareketi yaparken derin nefes alıp vermelisiniz. Bacaklarınızı resimdeki gibi 90 derecelik açıyla kendinize çekin. Bir ayağınız yere basarken diğer bacağınızı sıkı bir şekilde ileri yukarı doğru uzatın. Kalça yukarıda poponuzu sıkın ve bu pozisyonda 1 dakika kadar bekleyin. Ardından hareketi diğer bacağınızla yapın. Bu kalça egzersizini de her gün 3 set yapmaya çalışın.

3. Egzersiz

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Kalça kaldırmak için yapılabilecek en etkili egzersizlerden biri de bu harekettir. Matın üzerine geçin ve ellerinizle yerden güç alarak başlayın. Kedi pozisyonundayken bir bacağınızı ayak parmaklarınız yukarı bakacak şekilde 90 dereceyle yukarı kaldırın. Sırt düz kalmalı ve bacağı kaldırırken derin nefes alınmalıdır. Bacak havadayken kalçalar iyice sıkılmalı ve başa dönerken nefes verilmelidir.

4. Egzersiz

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Bacakları da şekillendiren kalça egzersizlerinden biri açma-kapama egzersizidir. Yere uzanıyoruz ve yan dönüyoruz. Başımızı bir kolumuzla enseden destekliyoruz. Mümkünse bacak, karın ve kalça kaslarımızı iyice sıkıyoruz. Nefes alırken kasları sıkmak, nefes verirken gevşetmek önemlidir.

Altta kalan bacak dümdüz uzatılacak. Diğer bacak V açısıyla yukarı kaldırılacak. Ayağımızı kendimize ne kadar çekebilirsek o kadar iyi olur. Sonra aynı hareket diğer bacakla yapılmalıdır. Bu egzersiz kalçaların erimesi için birebirdir.

5. Egzersiz

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Reverans hareketi olarak bilinen bu egzersizle kalçalarımız hiç olmadığı kadar güzelleşecek. Ellerinize ağırlık alabilirsiniz. Egzersizin etkisini artıracaktır. Almasanız da olur. Ayakta dimdik durun. Bacaklarınız omuz genişliğinde olmalı.

Bir bacağınızı öne alarak hem diz hem bacaklarınızla öne doğru eğilin. Hiç beklemeden diğer bacağı öne alarak hareketi tekrar edin. Arada bekleme olmayacak ancak hep ilk baştaki dik pozisyona geçilecek. Hareketi ne kadar hızlı yaparsanız o denli etkili olacak ve kalçalar da ki yağlar yanacaktır. Üçer setten 3 hafta boyunca bu hareketleri tekrar edin.

6. Egzersiz

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Kalça Şekillendirme Hareketleri!

Sumo Squat yaparak da kalçalar şekillendirilebilir. Squat temel kalça ve bacak egzersizidir. Aylarca yapılmamalıdır. Birkaç hafta boyunca düzenli squat yaparak Brezilya kalçalarına sahip olmak mümkündür. Normal squat gibi yine çömelme üzerine bir harekettir.

Buradaki fark bacakları iki yana doğru açmaktır. Resimdeki gibi pozisyon alarak kalçalarınızdan destek alıp sol dizi sola, sağ dizi sağa bakacak şekilde eğilip bekleyin ve tekrar kalkın. Birer dakikalık 3 setten yapılacak sumo squat egzersizi sayesinde kalçalarınız yuvarlak ve sıkı olacaktır.

Pilates ve diğer egzersizler kesinlikle doğru beslenmeyle birlikte etkisini gösterecektir. Kahvaltınızı ettikten 1 saat sonra yürüyüş, koşu veya yüzme gibi sporları yapabilirsiniz. Akşam üzeri de aynı şekilde öğününüzden 1 saat sonra bu egzersizleri tekrar edebilirsiniz. Bol su içmeyi lütfen unutmayın.

Didem Bektaş

Makale Yazarı & Editör

Freelance editörlük, tercümanlık ve yazarlık alanında 11 yıldır çalışmaktayım. Kadın, moda, sağlık, güzellik, ilişkiler başta olmak üzere birçok alanda ve habercilik üzerine çalışmalarım oldu. Asıl mesleğin bilgisayar programcılığı. Ancak yazmayı ve araştırmayı sevdiğim için bu işi kendime meslek edindim.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.