Sıradaki içerik:

Montessori Nedir? Montessori Eğitim Metodu Nasıl Olur?

e
sv

Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

209 okunma — 11 Nisan 2019 16:27
Kanser olmamak için yapmamız gerekenler

Hasta olmak çoğu zaman insanların elinde olan bir durumdur. Kanserden korunmak için erken teşhis oldukça önemlidir. Grip olduğunuz zaman, bunun nedeni kendimize yeteri kadar bakmıyor oluşumuzdur. Ya da farklı bir hastalığa yakalandığımız zamanda bunun nedeni yine kendimize yeteri kadar özen göstermediğimizdir.

Kanser Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Son zamanların ve neredeyse devrin hastalığı olarak nitelendirilen kanser hastalığı ise; hem en tehlikeli hem de en korkutucu hastalıklardan birisidir.

Kanseri yenmenin ya da kansere yakalanmamanın en faydalı eylemlerinden birisi stres yapmamaktır. Ama kanser olmamak için sağlığımıza ve beslenmemize çok dikkat etmeliyiz.

Kanser Hastalığına Yakalanma Nedenleri?

Söz konusu sağlık olduğu zaman, bununla ilgili tüm detayları bilmek de fayda vardır. Nasıl yakalanmışız ya da nasıl korunuruz gibi konulara hakim olduğumuz zaman; hastalığı yenmemiz bir o kadar hızlı olacaktır. Neden kansere yakalanılır sorusunu en az bir kere olsun düşünmüşüzdür. Bunun cevabını sizlere en kolay yol ile vereceğiz.

Kansere yakalanmak soğuk algınlığı gibi bir durum değildir. Kimi zaman bu kalıtımsal faktörler yüzünden meydana çıkar kimi zamanda ise genlerde meydana gelen durumlar sebebi ile gelişir. Bildiğiniz üzere hala Karadeniz civarında çernobilin etkilerini görebiliyoruz.

Bu da kanseri o bölge içerisinde tetikleyen en büyük sebeplerden birisidir. Bunların yanı sırasında yediğimiz yiyecekler, çevresel faktörler ve stres kanserin en büyük arkadaşlarındandır ve tetikleyicisidir. Kaldı ki sigara ve alkol bunların en başında gelmektedir.

Kanserden Korunmak İcin Ne Yapmaliyiz

Kanserden Korunmak İçin Beslenme Önerileri

Her hastalığın başına kendine yeteri kadar iyi bakmamaktan geçmektedir. Fakat iyi bakmak demek sürekli olarak yemek yemek ya da sağlıksız beslenmek demek değildir. Kanser riski taşımamak adına kilo kontrolüne dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Sadece tek bir besin grubu ile değil; birçok grup ile beslenmelisiniz. Yağ, et ve sür, tahıl sebze ve meyve başta olmak üzere, muhakkak her besin grubundan azar azar da olsa yemelisiniz.
  • Aslında kanserden korunmak adına, her besinin yenmemesi gerekiyor. Daha doğal olanları ve aynı zamanda daha sağlıklı besinler tüketmemiz gerekiyor. Bu durumda günde muhakkak sebze ve meyve tüketimi gerçekleştirilmelidir. Bu sayede çok daha dirayetli olabiliriz.
  • Söz konusu kanser hastalığında posa alımı çok önemlidir. bunu ise birkaç besin yolu ile kolaylıkla alabilirsiniz. Meyvelerinizi kabuklarını soymadan yiyebildiklerini öyle yemelisiniz ve beyaz ekmek yerine; çavdar ya da buğday gibi ekmek yiyebilirsiniz.
  • Kanserin en büyük dostu ise şekerdir. Şekerinizi kontrol altına almalısınız ve bunun önemini muhakkak bilmelisiniz. Şeker tüketimini en aza indirmeli ve mümkünse tamamını bırakmalısınız.
  • Yemek yapımı da en önemli durumların başında gelmektedir. Her ne kadar bütün doktorlar kızartma yenmemesi gerektiğini söylüyor olsa bile; dikkate almıyoruz. Fakat kızartma yerine ya haşlama ya da fırında yemeyi tercih etmeniz sağlık açısından çok daha iyi olacaktır.
  • Kanser tetikleyicisi olarak bilinen sigara, bu durumda kesinlikle içilmemelidir ve aslında sadece bununla da kalmaz, aynı zamanda içilen ortamda bile bulunmak sizlere ciddi zararlar verecektir. Yalnızca sigarada değil; aynı zamanda alkolü de olabildiğince az kullanmalısınız.
  • Spor yapmak sadece vücudumuzun güzel gözükmesi için yapılan bir aktivite değildir. Hem fiziksel hem de ruhen bizlere çok iyi gelecektir ve kendimizi çok daha dinç ve iyi hissetmemizi sağlayacaktır.
  • Su vücudumuz üzerinde bir araştırma yaptığımız zaman, en çok ihtiyacımız olan besinlerden birisidir. Bu bağlamda vücudumuzu susuz bırakmak sadece kansere değil; birçok hastalığa da davetiye çıkartacaktır.
  • Kahve ve çay bizlere göre hem oldukça lezzetli hem de zihin açıcı içeceklerdir. Fakat gelin görün ki zararı da vardır. Kahveleri yaparken kesinlikle süt tozunda kaçınmalı ve yarım yağlı süt ile hazırlamalısınız.

 

Koray KURTOĞLU

1989 Trabzon doğumlu, sakal.org, kadingibi.com, musteritemsilciniz.com içerik editörü aynı zamanda SEODEM.com Dijital Pazarlama Ajansının SEO Analytics olarak çalışmaktayım. İlgi alanlarım WordPress, SEO, Sosyal Medya ve içerik yayıncılığı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.