Sıradaki içerik:

Göbek Yağı Nasıl Eritilir? Etkili Egzersiz Hareketleri!

e
sv

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz? Uzmanından Beslenme Tavsiyeleri!

184 okunma — 14 Haziran 2021 16:28
avatar

Earnado

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kilo almak için ne yemeliyiz

Zayıf olmak her ne kadar sağlıklı bir vücut için gerekli gibi görünse de herkes bu durum herkes için geçerli değildir.

Aşırı besin tükettiğiniz halde kilo alamıyorsanız kilo almanıza yardımcı olacak besinler tüketmiyorsunuz demektir.

Metabolizma bozuklukları, sindirim problemleri, depresyon ya da diğer psikolojik rahatsızlıklar da kilo almayı olumsuz yönde etkileyen faktörler arasındadır.

Peki kilo almak için ne yemeliyiz?

Aşırı zayıflığın yaratacağı sağlık problemlerini ya da pek estetik olmayan görüntüyü engellemek için ise akıllara ilk gelen soru “Kilo almak için ne yemeliyim?” oluyor. Bu yazımızda, kilo almak isteyenlere yardımcı olabilmek için “Kilo almak için ne yemeliyiz?”, “Kilo almaya yardımcı olacak egzersiz hareketleri” ve “Uzmanından etkili beslenme tavsiyeleri” konularını ele alacağız.

 

 

Kilo almak için ne yemeliyiz

Kilo almak için ne yemeliyiz

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz?

Kilo almak istiyorsanız yapmanız gerekenlerin başında, etkili bir beslenme düzeni oluşturmak yer almaktadır. Kilo almak, aşırı kalori alımı ile mümkündür. Bu yüzden kendinize gün içerisinde fazla kalori almanızı sağlayacak kalorisi yüksek besinler ile bir beslenme listesi oluşturmanız gerekir. Kilo almak için yemeniz gereken yüksek kalorili besinlerden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

 • Pirinç

Pirinç kilo almanıza yardımcı olabilecek hem uygun hem de düşük maliyetli karbonhidrat kaynaklarından birisidir. Sadece 1 fincan pişmiş pirinç bile 190 kalori, 49 gram karbonhidrat ve az miktarda yağ içerir.

 • Süt

Süt çok uzun yıllardır hem kilo almak için hem de kas geliştirici olarak kullanılan bir besin. Protein, karbonhidrat ve yağ kaynağı olmasının yanı sıra içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde kilo almanıza yardımcı olurken bir yandan da sağlığınız katkıda bulunur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, süt ve kazeinin bir arada tüketilmesi diğer proteinli besinlerden daha fazla kilo aldırma özelliğine sahiptir.

 • Kırmızı Et

Kırmızı et kilo almak için tüketilen en sağlıklı ve en etkili besinlerden biri arasında gösterilebilir. Kırmızı et içerisinde bulunan lösin, kas protein sentezine yardımcı olarak yeni kas dokusu eklemek için ihtiyaç duyulan amino asittir. Bir biftekte 170 gram başına 3 gram lösin bulunmaktadır. Kırmızı et tüketirken tek dikkat etmeniz gereken daha yüksek kalorili olması için daha yağlı etleri seçmeniz.Bütün bu saydıklarımız dışında patates, kuru yemişler, bakliyatlar ve balık eti de kilo almak için yemeniz gereken besinlerden bazılarıdır.

 

Kilo almak için egzersiz hareketleri

Kilo almak için egzersiz hareketleri

Kilo Almanıza Yardımcı Olacak Egzersiz Hareketleri

Kilo almaya çalışırken yedikleriniz kadar yediklerinizin vücudunuza eşit ve dengeli bir şekilde dağılması için de egzersiz yapmalısınız. Kilo almanıza yardımcı olacak egzersiz hareketlerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

 • Koşu

Kilo aldıran egzersizlerin başında koşu geliyor. Günde 1 saati aşmayacak şekilde koşu yapmak, yediklerinizin sağlıklı bir şekilde kasa dönüşmesine yardımcı olur.

 • Squat

Kilo alımını vücuda dengeli bir biçimde dağıtmak için yapıldığında birden fazla kas grubunu çalıştıran egzersizleri tercih etmelisiniz. Bunlardan birisi de squat. Özellikle basen ve bacak bölgenizde aşırı yağ birikimini engelleyerek sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur.

 • Pilates

Tüm kasları çalıştıran bir diğer egzersiz ise pilatestir. Doğru bir beslenme programı ile kilo alımını kolaylaştırırken aynı zaman da vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olur.

Uzmanından beslenme tavsiyeleri

Uzmanından beslenme tavsiyeleri

Uzmanından Etkili Beslenme Tavsiyeleri!

Sağlıklı kilo alabilmek için uzmanların etkili beslenme tavsiyeleri size yardımcı olabilir. O tavsiyelerden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

 • Öğün sayınızı arttırın, altı veya sekiz öğün olacak şekilde bütün güne yayın. Bir oturuşta tıka basa yemek yerine gün içerisinde sık sık yemek daha hızlı kilo almanızı sağlayacaktır.
 • Ana öğünlerde kalorisi yüksek besinleri tercih edin. Ara öğünler de yüksek kalorili iştahınızı kapatmayacak besinler seçmeye özen gösterin.
 • Ana öğününü yedikten sonra sütlü tatlı veya meyve suyu tüketin.

Eğer bütün çabalarınıza rağmen hala kilo alamıyorsanız sağlık probleminiz olabilir. Mutlaka bir uzmandan destek almalı ve bir doktora danışmalısınız.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Kilo almak için ne yemeliyim?” ve ‘‘Uzmanından beslenme tavsiyeleri’’ konuları hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.