Sıradaki içerik:

Spor Yapma Psikolojisine Neden İhtiyacımız Var?

e
sv

Kışın Hastalıklardan Koruyan Yiyecekler

118 okunma — 02 Ekim 2018 21:28
Hastalıklardan Koruyan Besinler

Bereketli yağmurların kendini göstermesi, yazın bunaltıcı sıcaklıkların yerini serin rüzgarlara bırakmasıyla rahat bir nefes aldık. Gündüzleri ceket giyip terlemek gece kısa kollu giyip üşümek derken birçoğumuz şimdiden peçelerin esiri altında…

Kışın Hastalıklardan Koruyan Yiyecekler Nelerdir?

Ülkemizde soğuklar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

Toplu alanlarda insanlardan bulaşabilen grip tüm kış ayı boyunca başa bela olabiliyor. Peki bu soğuk havalarda bizi  Hastalıklardan Koruyan Yiyecekler nelerdir? ne gibi yararları vardır inceleyelim.

Özellikle çocukların okuldan eve getirdiği hastalık tüm aileyi etkisi altına alabiliyor. Bu yazı özellikle sık sık hasta olanların ve annelerin ilgisini çekecektir. Yalnız şunu hatırlatmakta fayda var.

Genelde hastalıklar üzerinde bildiğimiz etkili olduğunu bildiğimiz tek bir gıdayı çok fazla tüketip yararını görmediğimiz gibi zararıyla karşılaşırız. Yiyecekleri çeşit çeşit ve miktarına göre tüketmek bizim için daha faydalı olacaktır. Kışın zorlu şartları hafif bir şekilde atlatmanın sağlıklı beslenmeden geçtiğini biliyoruz. Bu besinleri birlikte tanıyalım.

Kışın hastalıklardan kurtulmayı önleyen yiyecekler;

Meyveler;
Sindirim sistemi sağlığı için önemli meyvelerden biri nardır. Nar bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kış kelimesiyle aklımıza gelen portakal, mandalina, limon gibi narenciyeler bizi soğuk kış şartlarından koruyan ve gribi engelleyen diğer meyvelerden. Ufak bir ayrıntı ise meyvelerin posasından yararlanmak için bütünüyle tüketmeliyiz. Yine ıspanak yemeğinin yanında demirden daha çok faydalanmak için 1 bardak taze portakal suyu sıkıp içebiliriz.

Sebzeler;
İçeriğindeki vitamin ve minerallerden zengin brokoli.. A vitamini ve C vitamini öncülerinden havuç, balkabağı gibi turuncu sebzeler kışın bizi hastalıktan koruyan diğer besinler. Bu sebzelerden oluşan 1 kase çorba sofralarımıza hem lezzet hem de sağlık getirir. Çocuklar sebze tüketiminde pek istekli davranmazlar. Alternatif olarak makarnalarına brokoli ve ya kabak ekleyerek sağlıklı bir menü hazırlayabilirsiniz.

Et ve süt ürünleri;
Özellikler kefir sağlığa yararlı, bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir etkiye sahiptir. Vücudumuzda bakterilerle savaşır. Hastalıkları önlememize yardımcı olur. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına et ve süt ürünlerinden oluşan protein kaynaklı yiyecekleri beslenme programımızda bulundurmalıyız.

Mineraller kemik, kas, sinir hücrelerinin yapısında bulunur. Vücudumuz enfeksiyonlarla karşılaştığında vitamin ve minerallere oldukça ihtiyaç duyarlar. Özellikle çinko, demir bakır gibi mineraller vücudumuzun korunmasında oldukça önemlidir.

Mevsimine göre alınmış meyveler ve sebzeler dikkatlice yıkanmalı ve her çeşit besin düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle çocukların ileri ki yaşantısını kolaylaştırmak adına küçük yaşta dengeyi korumasını öğrenmesi gerekir.

Düzenli beslenmek hastalıklardan korur mu?

Kışın en çok karşılaştığımız hastalıklardan biri olan grip; öksürük, baş ağrısı, yorgunluk ve boğaz ağrısı gibi birçok zorlu durumun içine girmemize sebep olur. Özellikle bulaşabilen bir hastalık olması hastalığa yakalanmayı bir hayli kolaylaştırır.

Sağlıklı beslenme

Düzenli ve Sağlıklı Beslenmenin Yararları

El hijyenine önem vermememiz, yoğun iş veya okul hayatında dışarıdan tükettiğimiz besinlerin kalitesiz oluşu vücudumuzu daha da dirençsizleştirir. Genelde hastalığa yakalandıktan sonra hemen beslenmemizi toparlamaya başlasak da vücut direncini kolay kolay toplayamaz.

Kış ayına yaklaştığımız bu dönemlerde düzenli beslenerek mikroplara karşı şimdiden önlem almakta fayda vardır. Güçlü bağışıklık sistemi demek mikroplarla daha iyi savaşmak demektir. Bağışıklık sistemi sağlığı çocuklar, yaşlılar, kanserli hastalar gibi hemen hemen her türlü insanın dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Çünkü vücudumuzun hastalanmaması ve direncini kaybetmemesi için besinler oldukça önemlidir. Düzenli beslenmek vücudun hastalıklara karşı daha erken toparlanmasında yardımcı olur. Besinlerden yararlanabilmek adına başta belirttiğim gibi tek tip beslenmek yerine besinleri çeşit çeşit ve miktarında tüketmeliyiz.

Hastalıklardan korunma adına düzenli beslenmeye ilave edecek olursak: Kişinin uykudan verimini almış olması, besinleri tükettikten sonra ağız bakımını gerçekleştirmiş olması, sigara tüketmemesi ve düzenli egzersiz yapması da hastalıklardan korunmanın bir diğer yoludur. Özellikle kış aylarında su tüketimi azalmaktadır. Suyu yeterli bir şekilde tüketmeye özen göstermemiz gerekir.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.