Sıradaki içerik:

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak için Ne Yapmalı?

e
sv

Kitapları Severek Kendinizi Daha Güçlü Hissedin!

98 okunma — 05 Şubat 2018 13:25
kitap okumanın faydaları

Her zaman duyduğumuz bir şey vardır. Kitaplar insanların en iyi dostudur. Bildiğiniz gibi Türkiye’de kişi başına düşün kitap okuma sayısı bir hayli düşük. Kitap okumayı gereksiz bir meşgale olarak gören insanlar var çevremizde, onların bu ithamlarına ve hayatlarında hiç kitap okumamış olmalarını göz önüne alarak bir seferliğine tolerans gösterilebilir.

Kitap Okuma Alışkanlığının Önemi.

Hepimizin bir görevi var, bu görev kitap okumak ve kitap okutmak. “Neden kitap okumalıyız? Kitapları neden sevmeliyiz? Kitaplar insanların gelişiminde faydalı mıdır?

Kitap okumak konuşmamızı etkiler mi? Nasıl kitaplar okumalıyım?” gibi sorulara cevaplar arayacağımız bir yazıyla baş başayız. Bu cevapları aldıktan sonra kitap okumak hakkında ki fikirleriniz olgunlaşacak.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

1. Neden Kitap Okumalıyız?

Bir kitap, yazarının hayal dünyasını içerir. Yazarın yaptıkları, yapamadıkları, yapmak istedikleri ve hayal ettikleridir kitap. İnsanlarla konuşmak, onları anlamak ve kendini anlatmak her zaman için kolay olmayabilir. Kitaplar ise kısa yoldan bilgiyle ve hayal gücüyle buluşma aracıdır. Hiç kitap okumamış bir insan için bir kitabın büyülü dünyasına girmek ise o insanın özgür hissetmesini sağlayacaktır. Özgür olmak, özgür düşünmek ve hayal edebilmek için okuyun!

Kadınlar Neden Çok Okumalı?

2. Kitapları Neden Sevmeliyiz?

Bana soracak olursanız dünyada sevilmeye değer pek bir şey kalmadı. Saf ve temiz olan şeyleri sevmeliyiz , hiçbir kötülük düşünülmeden yapılmış şeyleri sevmeliyiz. Mesela çocukları ya da hayvanları sevmeliyiz. İllaki canlı şeyler seveceğiz diye bir kaide yok değil mi?

Çiçekleri sevebiliriz hadi bu güzellikleri bir kenara bırakırsak , kitapları sevebiliriz. Çünkü; Kitapların içinde saf ve temiz hayal gücü var bazen saf ve temiz bilgi var. Kısacası bir insanın ihtiyacı olan sevgi kitapların içinde var. Sevgiyi uzaklarda aramayın! Sevgi kitapların olduğu her yerdedir.

Kitap Okumayı Seven Kadınlar Hakkında Merak Edilenler

3. Kitaplar İnsanların Gelişiminde Faydalı Mı?

Tartışmasız , kitaplar insan beyninin daha seri ve daha akıllıca çalışmasını sağlar. Bunun sebebi ise okurken beynin çalışmasıdır. Bilimsel kitaplar okuyorsanız zaten ilk elden bilgileneceksiniz ve öğrendiğiniz bilgiler sizin daha istikrarlı düşünmenize yardımcı olacaktır.

Kitap okumak dimağ açar insanların daha net ve kendi fikirlerinin peşinden gitmesini sağlar. Gelişmek için hata yapmayı ya da kazık yemeyi beklemeyin ! Kitap okuyun tavsiyeler ve yaşanmışlıklar sizi geliştirecektir.

4. Kitap Okumak Konuşmamızı Etkiler Mi?

Yüzlerce sayfalık, yüzlerce kitabı okumak bir hayli meşakkatli bir iş gibi görünse bile işin özü o kitaplardan kendimize kazandırdıklarımızdır. Kitaplardan kendimize kazandırdığımız tek şey hayal gücü olmayacak.

Kitap okumak bize özgüven katacak çünkü daha fazla kelime bildiğini ve konuşabileceğini beynimiz dikta edecek. Kitaplardan öğrendiklerimiz de bize özgüven katacaktır çünkü; Kitaplar insanlık tarihinin en büyük hazineleridir. Bize özgüveni veren şey ise en büyük hazinelere sahip olduğumuzu bilme bilinci olacaktır.

Düşünün, yüzlerce sayfa kitap okudunuz ve kitabını okuduğunuz insan sizden yaşça büyük olabilir işte sizden yaşça büyük olan o insanın hayatına sığdırdığı bütün kelimeleri birkaç yüz sayfada öğreniyorsunuz. Kitaplar kelime hazineleridir, insanları zengin yapar. Okuyun, daha iyi bir konuşmaya sahip olun!

5. Nasıl Kitaplar Okumalıyım?

Nasıl kitaplar okumalıyım sorusu, muhtemelen kitap okumaya yeni başlamış bir insanın soracağı bir soru. Çünkü; Uzun zamandır kitap okuyan bir insan kendi beğendiği tarzları zaten biliyor ve ona göre okumalar yapıyordur. Mümkünse ilk okuduğunuz kitaplar daha kısa ve akıcı kitaplar olsun. Sizi sürükleyecek kitaplarla başlangıç yaparsanız, alışkanlığı edindikten sonra kitapların gizemli dünyasından çıkabilmenize imkan yoktur!

[irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.