Sıradaki içerik:

Saç Boyası Alerjisi Neden Olur? Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

e
sv

Kuru Saçlara Ne İyi Gelir? Doğal Bakım Tavsiyeleri!

93 okunma — 18 Ağustos 2021 16:34
Kuru Saçlara Ne İyi Gelir? Doğal Bakım Tavsiyeleri!

Kuru saç problemi kadınların en sık karşılaştığı saç problemlerinden biri. Mat, cansız ve elektriklenmiş olan kuru saçlar oldukça rahatsız edici bir görünüme neden oluyor. Mevsimsel değişiklikler, yüksek ısı ile saç şekillendirme ya da genetik faktörler. Kuru saçların birçok nedeni olabiliyor. Kuru saç problemi her ne kadar çözümü zor gibi görünse de aslında oldukça basit çözümleri bulunuyor. Peki kuru saçlara ne iyi gelir? Kuru saçlar için özel olarak saç bakım ürünleri ya da doğal ve bitkisel çözümler saçlarınızı tekrar sağlıklı görünüme kavuşturabilir.

Bu yazımızda saçlarda kuruluğun sebebi nedir ve kuru saçlara ne iyi gelir soruları hakkında kısa bilgiler paylaşacağız. Ayrıca kuru saçlar için doğal bakım tavsiyelerini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Saçlarda Kuruluğun Sebebi Nedir?

Saçlarda Kuruluğun Sebebi Nedir?

Saçlarda Kuruluğun Sebebi Nedir?

Saç derimiz sebum adı verilen ve saçı beslemeye, güçlendirmeye yarayan bir çeşit yağ üretir. Saç derisinin yapısı bozulduğunda ise aşırı sebum üretebilir ya da yeteri kadar sebum üretemeyebilir. Aşırı sebum üretiminde saçlar aşırı yağlanmaya başlar. Sebum üretimi azaldığında ise saç kurumaya, yıpranmaya ve elektriklenmeye başlar. Saç derisinin sebum üretimini azaltmasının başlıca nedenleri ise şunlar;

  • Mevsimsel değişiklikler
  • Yanlış kullanılan saç bakım ürünleri
  • Genetik faktörler
  • Yüksek ısı ile saç şekillendirme sıklığı
  • Saçın aşırı kimyasallara maruz kalması
  • Çok sık saç yıkamak
Kuru Saçlara Ne İyi Gelir?

Kuru Saçlara Ne İyi Gelir?

Kuru Saçlara Ne İyi Gelir?

Kuru, yıpranmış ve sağlıksız görünen saçlarınızı eski haline getirmek için ise yapmanız gereken saçınıza nem dengesini tekrar kazandırmak olmalı. Bunun için kuru saçlara özel olarak üretilmiş saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Saç bakım rutininize ekleyeceğiniz bu bakım ürünleri kısa süre içerisinde saçınızın sağlıklı görünümüne kavuşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kuru saçlar için evde rahatlıkla bulunan malzemelerden hazırlayabileceğiniz doğal karışımlar da bulunuyor. Zeytinyağı, yumurta ya da avokado gibi zengin içerikli besinler ile saçlarınızı besleyerek, güçlendirebilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Doğal Bakım Tavsiyeleri!

Kuru Saçlar İçin Doğal Bakım Tavsiyeleri!

Kuru Saçlar İçin Doğal Bakım Tavsiyeleri!

Kuru saçlarınızı eski sağlıklı, canlı ve parlak görünümüne, pahalı saç bakım ürünlerine ihtiyaç duymadan da kavuşturabilirsiniz. Kullanacağınız doğal bakım ürünleri saçınızı nemlendirmeye, beslemeye yardımcı olarak kuru saç görünümü ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Kuru saçlarınız için kullanabileceğiniz doğal bakım ürünlerinden bazıları ise şunlar;

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kuru saçlar için en çok tercih edilen ve en etkili bakım yöntemlerinden biri. Vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan zeytinyağı saçın ihtiyacı olan nemi sağlarken bir yandan da besleyerek güçlendirir. Ayrıca antioksidan özelliği ile kuru saçlarda oluşan kırılmaları ve oluşan hasarı da gidermeye yardımcı olur.

Saçlarınızın uzunluğuna göre belirlediğiniz miktarda zeytinyağını biraz ısıtarak ılık hale getirin. Parmaklarınızı hazırladığınız ılık zeytinyağının içerisine batırın ve saç diplerinizden başlayarak uçlara doğru masaj yapın. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ve şampuan ile temizleyin.

Yumurta

Yumurta, saçları besleyen vitaminlerin yanı sıra güçlendirmek için gerekli proteine ve nemlendiren yağ asitlerine sahiptir. Ayrıca içeriğinde bulunan sülfür ve biyotin saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Yumurtanın sarısını ve beyazını karıştırarak direkt uygulayabileceğiniz gibi ayrı şekillerde de kullanabilirsiniz. Yumurta sarısının kuru saçlarda oluşan kırıkları ve hasarı onarmada daha etkili olduğu da biliniyor.

1 adet yumurtayı köpürene kadar çırpın. Fırça yardımı ile saç diplerinizden uçlara doğru uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ve şampuan ile temizleyin.

Zeytinyağı ve yumurta gibi saçınızı besleyen ve güçlendiren ürünleri aynı özelliğe sahip diğer yağlar ya da besinler ile karıştırarak da farklı karışımlar elde edebilirsiniz.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda kuru saçlara ne iyi gelir ve kuru saçlar için doğal bakım tavsiyeleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz!

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.